Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қозғалыс және оның қасиеттері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.10 жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-параллель көшіру, бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу жолы. |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П11. n-ші ретті симметрия Параллель көшіру кезінде нүктелер параллель (немесе беттесетін) түзулер бойымен бір бағытта бірдей қашықтыққа жылжиды. ⠀ Параллель көшіру үшін бағыт пен қашықтықты білу керек. Бұру
Жазықтықта O нүктесі және α бұрышы берілген. Осы жазықтықта әрбір A нүктесі үшін OA сәулесін белгілі бір бағытта O нүктесінің маңында α бұрышына бұрғанда A нүктесі A1 нүктесіне ауысады. OA = OA1 және теңдігі орындалады. Жазықтықта барлық нүкте бір бағытта орын ауыстырады, ал O нүктесі өзіне-өзі көшеді. ⠀Жазықтықта осындай түрлендіру бұру деп аталады. O нүктесі – бұру центрі, ал α бұру бұрышы деп аталады. O нүктесінің айналасында α бұрышына бұру түрлендіруінде: O нүктесі өзіне-өзі көшеді (орнында қалады);
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беру А деңгейлі тапсырмалар №1. 64 бет 11.5-суреттегі 4 нүктесін О нүктесінен сағат тіліне қарсы бағытта:
№2 1.7-суреттегі АВС үшбұрышын 0 нуктесінен сағат тіліне қарсы батытта 270°-ка айналдыра бурганда алынган А'В'С' үшбұрышын салындар. №4. Квадрат өзімен-өзі беттесу үшін оны оған сыртай сызылган шең- бердің центрінен айналдыра кандай ен кіші бұрышқа Бұру керек? |
Тапсырмаларды орындау В деңгейлі тапсырмалар №5. 11.8-суреттегі В нуктесі А нуктесін сағат тілі багытымен 90°-ка айналдыра бурганда алынган нукте. Бұру центрін табыңдар №6. 11.9-суреттегі 4'В' кесіндісі 4В кесіндісін сағат тіліне қарсы бағытта 90°-ка айналды-ра бурганда алынган нукте. Бұру центрін табыңдар №7 11.10-среттегі DEF үшбұрышы АВС үшбұрышын Бұру кезінде алынды. Бұру центрін табыңдар №8. А(1; 0) нуктесі координаталар басынан сағат тіліне қарсы бағытта: 1) 30°; 2) 45°; 3) 60°; 4) 90°; 5) 120°; 6) 135°; 7) 150°; 8) 180°-ка айналдыра бұрылды. Пайда болган нүктенің координаталарын табыңдар |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
|
|
С деңгейлі тапсырмалар №10
Дұрыс үшбұрыш оған сырттай
сызылган шенбердің центрінен №11
Квадрат оның диагональдарының
киылысу нуктесінен айнал- №12
Егер n-бұрыштын -ші ретті
симметрия центрі бар болса, онда ол |
ҚБ:Өзін-өзі бағалау |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: -Жазықтықтағы түрлендіру ұғымымен танысты; -Параллель көшіру, бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салады. Бекіту сұрақтары. 1. Бұру түрленуі дегеніміз не? Ол қалай анықталады? 2. Қандай фигураларды бұру түрлендіруі арқылы өзіне – өзін бейнелеуге болады? 3. Фигураны бұру түрлендіруге үнемі бола бере ме? 4. Параллель көшіру түрлендіруі кезінде сәйкес нүктелердің ара-қашықтығы өзгере ме? 5.Мысал келтіріңдер. Үйге тапсырма: №3,№7 /64-65 бет/ Рефлексия: «Бес саусақ» әдісі
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып геометрия 2 тоқсан 4 сабақ Қозғалыс және оның қасиеттері
9 сынып геометрия 2 тоқсан 4 сабақ Қозғалыс және оның қасиеттері
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қозғалыс және оның қасиеттері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.10 жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-параллель көшіру, бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу жолы. |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П11. n-ші ретті симметрия Параллель көшіру кезінде нүктелер параллель (немесе беттесетін) түзулер бойымен бір бағытта бірдей қашықтыққа жылжиды. ⠀ Параллель көшіру үшін бағыт пен қашықтықты білу керек. Бұру
Жазықтықта O нүктесі және α бұрышы берілген. Осы жазықтықта әрбір A нүктесі үшін OA сәулесін белгілі бір бағытта O нүктесінің маңында α бұрышына бұрғанда A нүктесі A1 нүктесіне ауысады. OA = OA1 және теңдігі орындалады. Жазықтықта барлық нүкте бір бағытта орын ауыстырады, ал O нүктесі өзіне-өзі көшеді. ⠀Жазықтықта осындай түрлендіру бұру деп аталады. O нүктесі – бұру центрі, ал α бұру бұрышы деп аталады. O нүктесінің айналасында α бұрышына бұру түрлендіруінде: O нүктесі өзіне-өзі көшеді (орнында қалады);
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беру А деңгейлі тапсырмалар №1. 64 бет 11.5-суреттегі 4 нүктесін О нүктесінен сағат тіліне қарсы бағытта:
№2 1.7-суреттегі АВС үшбұрышын 0 нуктесінен сағат тіліне қарсы батытта 270°-ка айналдыра бурганда алынган А'В'С' үшбұрышын салындар. №4. Квадрат өзімен-өзі беттесу үшін оны оған сыртай сызылган шең- бердің центрінен айналдыра кандай ен кіші бұрышқа Бұру керек? |
Тапсырмаларды орындау В деңгейлі тапсырмалар №5. 11.8-суреттегі В нуктесі А нуктесін сағат тілі багытымен 90°-ка айналдыра бурганда алынган нукте. Бұру центрін табыңдар №6. 11.9-суреттегі 4'В' кесіндісі 4В кесіндісін сағат тіліне қарсы бағытта 90°-ка айналды-ра бурганда алынган нукте. Бұру центрін табыңдар №7 11.10-среттегі DEF үшбұрышы АВС үшбұрышын Бұру кезінде алынды. Бұру центрін табыңдар №8. А(1; 0) нуктесі координаталар басынан сағат тіліне қарсы бағытта: 1) 30°; 2) 45°; 3) 60°; 4) 90°; 5) 120°; 6) 135°; 7) 150°; 8) 180°-ка айналдыра бұрылды. Пайда болган нүктенің координаталарын табыңдар |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
|
|
С деңгейлі тапсырмалар №10
Дұрыс үшбұрыш оған сырттай
сызылган шенбердің центрінен №11
Квадрат оның диагональдарының
киылысу нуктесінен айнал- №12
Егер n-бұрыштын -ші ретті
симметрия центрі бар болса, онда ол |
ҚБ:Өзін-өзі бағалау |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: -Жазықтықтағы түрлендіру ұғымымен танысты; -Параллель көшіру, бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салады. Бекіту сұрақтары. 1. Бұру түрленуі дегеніміз не? Ол қалай анықталады? 2. Қандай фигураларды бұру түрлендіруі арқылы өзіне – өзін бейнелеуге болады? 3. Фигураны бұру түрлендіруге үнемі бола бере ме? 4. Параллель көшіру түрлендіруі кезінде сәйкес нүктелердің ара-қашықтығы өзгере ме? 5.Мысал келтіріңдер. Үйге тапсырма: №3,№7 /64-65 бет/ Рефлексия: «Бес саусақ» әдісі
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз















