Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.14үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін біледі -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алады |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П. 14. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері Үшбұрыштар теңдігне ұқсас үшбұрыштардың белгілерін тұжырымдап, оларды дәлелдейік. Егер АВС А1
В1С1, онда бұл үшбұрыштардың
сәйкес бұрыштары өзара тең және сәйкес қабырғалары
пропорционал. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы сәйкесінше екінші ұшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал және олардың арасындағы бұрыштары тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы сәйкесінше екінші үшбұрыштың үш қабырғасына пропорционал болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Мысал. ABC және A1B1C1 үшбұрыштарында ∠A = ∠A1 және ∠B = ∠B1 болады және AB = 10 см, AC = 23 см, BC = 17 см, A1B1 = 6 см. B1C1 және A1C1 қабырғаларының ұзындықтарын тап.
Шешуі. Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісі бойынша ABC және A1B1C1 үшбұрыштары ұқсас, ендеше Олай болса Бұдан B1C1 = 10,2 см және A1C1 = 13,8 см. Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсрмаларын беремін №1-80бет Кез -келген екі: 1) теңкабырғалы үшбұрыштар: 2) тенбүйірлі үшбұрыштар: 3) теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыштар ұқсас бола ма? №2-80бет Үшбұрыштардың кабырғалары 5 см, 8 см және 10 см. Осы үшбұрышқа ұқсас үшбұрыштың кабыргаларын табындар, мұндағы ұқсастық коэффициенті: 1) 0,5; 2) 2-ге тен. |
Тапсырмаларды орындау №3-80бет Егер бір тікбұрышты үшбұрышты бұрышы 40°, ал екінші тікбұ- рышты ушбұрышты бұрышы 50° болса, онда бул үшбұрыштар ұқсас бола ма? |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
|
Жұппен жұмыс |
|
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
|
Жеке жұмыс. Тест 1. Үшбұрыштардың ұқсастығының неше белгісі бар? а) 2 ә)3 б) 4 2. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда мұндай ұшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының нешінші белгісі? а) бірінші ә) үшінші б) екінші 3. Бір үшбұрыштың катеттері екінші үшбұрыштың катеттеріне пропорционал болады. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының нешінші белгісі? а) үшінші ә) екінші б) бірінші 4. Тең фигуралар гомотетиялы бола ма? а) болмайды ә) болады б) жауабы жоқ 5. Ұқсастық коэфиценті қалай белгіленеді? а) а ә) d б) k 6. Ұқсас түрлендіру кезінде бұрыштың шамасы қалай өзгереді? а) өзгереді ә) өзгермейді б) екі есе артады 7. Ұқсас түрлендіру кезінде үшбұрыштың қабырғалары қалай өзгереді? а) екі есе өседі ә) өзгермейді б) k есе артады немесе кемиді |
. Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін білді -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алды
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып геометрия 7 сабақ Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.14үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін біледі -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алады |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П. 14. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері Үшбұрыштар теңдігне ұқсас үшбұрыштардың белгілерін тұжырымдап, оларды дәлелдейік. Егер АВС А1
В1С1, онда бұл үшбұрыштардың
сәйкес бұрыштары өзара тең және сәйкес қабырғалары
пропорционал. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы сәйкесінше екінші ұшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал және олардың арасындағы бұрыштары тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы сәйкесінше екінші үшбұрыштың үш қабырғасына пропорционал болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Мысал. ABC және A1B1C1 үшбұрыштарында ∠A = ∠A1 және ∠B = ∠B1 болады және AB = 10 см, AC = 23 см, BC = 17 см, A1B1 = 6 см. B1C1 және A1C1 қабырғаларының ұзындықтарын тап.
Шешуі. Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісі бойынша ABC және A1B1C1 үшбұрыштары ұқсас, ендеше Олай болса Бұдан B1C1 = 10,2 см және A1C1 = 13,8 см. Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсрмаларын беремін №1-80бет Кез -келген екі: 1) теңкабырғалы үшбұрыштар: 2) тенбүйірлі үшбұрыштар: 3) теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыштар ұқсас бола ма? №2-80бет Үшбұрыштардың кабырғалары 5 см, 8 см және 10 см. Осы үшбұрышқа ұқсас үшбұрыштың кабыргаларын табындар, мұндағы ұқсастық коэффициенті: 1) 0,5; 2) 2-ге тен. |
Тапсырмаларды орындау №3-80бет Егер бір тікбұрышты үшбұрышты бұрышы 40°, ал екінші тікбұ- рышты ушбұрышты бұрышы 50° болса, онда бул үшбұрыштар ұқсас бола ма? |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
|
Жұппен жұмыс |
|
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
|
Жеке жұмыс. Тест 1. Үшбұрыштардың ұқсастығының неше белгісі бар? а) 2 ә)3 б) 4 2. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда мұндай ұшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының нешінші белгісі? а) бірінші ә) үшінші б) екінші 3. Бір үшбұрыштың катеттері екінші үшбұрыштың катеттеріне пропорционал болады. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының нешінші белгісі? а) үшінші ә) екінші б) бірінші 4. Тең фигуралар гомотетиялы бола ма? а) болмайды ә) болады б) жауабы жоқ 5. Ұқсастық коэфиценті қалай белгіленеді? а) а ә) d б) k 6. Ұқсас түрлендіру кезінде бұрыштың шамасы қалай өзгереді? а) өзгереді ә) өзгермейді б) екі есе артады 7. Ұқсас түрлендіру кезінде үшбұрыштың қабырғалары қалай өзгереді? а) екі есе өседі ә) өзгермейді б) k есе артады немесе кемиді |
. Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін білді -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алды
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
||
шағым қалдыра аласыз

















