Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
9 сынып көркем еңбек 4 тоқсан ұлдар
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 7 сабақ 1-2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ауыл шаруашылық өндірістегі заманауи техникалар мен жабдықтар |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.2.5.1-Ауыл шаруашылығындағы жабдықтарды және заманауи техникаларды сипаттау, жіктеу және бағалау 7.1.3.1 – шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологиянықолдану арқылы) |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Басталуы |
Сыныптың жиыны. Сәлемдесу, бағалау критерийлерді және оқу мақсатын хабарлау. Тапсырма: кімнің ойы ұшқыр? -егерде трактордың кішкентай дөңгелегі 102, үлкен артқы дөңгелегі 114 және 132 рулі болса, қанша трактор құрастырып шығаруға болады? |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Ауыл шаруашылығы машиналарының макеттері |
||
Ортасы |
Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. Оқулықпен жұмыс:
Тапсырма: Ауыл шаруашылығындағы жабдықтарды сипаттаңыз, танысыңыз және жіктеңіз. Қалыптастырушы бағалау: Әр топ эксперимент кезінде барлық байқаған үдерістерін сұрақтар қоя отырып қорғайды.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар «трансформация» және «трансформация тәсілдері» анықтамасын іздеп, сұрақтарға жауап береді. |
Дискриптор Ауыл шаруашылығындағы жабдықтарды және заманауи техникаларды сипаттайды, жіктеу және бағалайды. Түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай біледі |
сызба плакаттар, буклеттер, интерактивті тақта. Ұлттықтағам жент - http://www.vkusnota.kz/index.php/recipe_19118_jent Бауырсақтар - http://food.kazakh.ru/baking/http://www.cooksa.ru/blogs/43/67.htmlhttp://yvision.kz/post/484032 Қазақхалқыныңдәстүрі (видео мәлімет) https://www.youtube.com/watch?v=fM-hrJMOG5w |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
Сынып: 7 сабақ 3-4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тұрмыстық құрал-жабдықтар мен электроарматураны жөндеу |
|||||||||||||||||||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.2.5.2-Электротехникалық арматуралардың және тұрмыстық құралдардың қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу 7.2.5.3 -Электр тізбектеріндегі ақауларды табу 7.2.5.4-Есептеулер орындау үшін арнайы бақылау-өлшеу құралдарын таңдау және қолдану |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||||
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Басталуы |
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеп болған соң бүгінгі сабақтың тақырыбын айтпас бұрын оқушыларға презентация көрсетіледі. Ұ = ұжымдық жұмыс Сабақ мақсаттары мен жетістік критерийлері айтылады. |
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||||||||||||||||||
Ортасы |
Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. Тұрмыстық құрал-жабдықтар мен электроарматураны жөндеу Сабақтың басында оқушыларға түрлі тұрмыстық техникалар орналасқан суретті көрсету ұсынылады. Оқушыларға сұрақтар қою арқылы пікірталас жүргізу: Сұрақтар:
Бүкіл сыныптың идеялары. Тұрмыстық техника түрлері
Топтық жұмыс. Карточкадағы тұрмыстық техника түрлерінің атауларына сәйкес постерлерде аспаптардың атауларын тізіп жазып шығады. Болашақтың тұрмыстық аспаптар туралы сұрау. Топтың әрбір оқушысы тұрмыстық техниканың бір аспабын таңдайды. Оған сәйкес келетін аспаптардың эксплуатациялық сапасын, тұрмыста оларды қолданудың қауіпсіздік ережелерін зерделейді және бағалайды. Таңдауларын дәлелді негіздей отырып, мәліметтерді бүкіл сыныпқа әр түрлі тәсілмен ұсынады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Оқушылар тұрмыстық техникалары бар бөлменің суретін қарастырады. Жауабын зерттеу дәптеріне жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. Оқушылар берілген тақырыпты сипаттай отырып, тұрмыстық компоненттерінің халық өмірімен байланысы, сипаты жайлы өзара пікір-талас жүргізеді.
|
Дискриптор АКТ ақпараттарын қолдана алады; Тұрмыстық техникаларды біледі және практика кезінде қолданады; Қауіпсіздік ережелерін меңгереді.
|
Тұрмыстық құрал: http://shopomania.kz/techs/128-bytovaya-tehnika-dlya-doma.html |
||||||||||||||||||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||
Күні: . |
|
|
|
|
|
|
Сынып: 7 сабақ 5-6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Үй экологиясы. Үйдегі микроклимат |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.1.3.1-Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологиянықолдану арқылы) 7.2.5.5 -Интерьерді ұйымдастыру бойынша тәжірбиелік жұмыстар орындау барысында жарықтандыруға (табиғи және жасанды), желдеткіш және жылу жүйесіне қойылатын нормаларды сақтау және қарастыру |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушы оқыту мақсатына қол жеткізді егер: - (суши, пицца, көже және т.б.) дайындау рецептарын біледі; - Өз сыныптастарының нәтижелерін салыстыра алады; - Өз жұмысын ұсынады; - Сурет салу біледі; - Сыныптастарының жұмыс бойынша күшті және әлсіз жақтарын белгілейді; |
|||||
Құндылықты дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Басталуы |
Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру. Сабақтың басында оқушылардың дайындығын тексеру. Сабақ басында техника қауіпсіздігі мен санитарлы-гигиеналық нормалар туралы нұсқама жүргізу. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы |
Үй экологиясы. Үйдегі микроклимат Тұрғын үйдің микроклиматы ауаның температурасынан және ылғалдылығынан, оның қозғалыс жылдамдығынан құралады, оған тұрғын үйдің комфорттығы, қоршаушы конструкциялардың температурасы, сондай-ақ азды-көпті шамада ауада шаңның және бөтен газдар мен йістің болу тұрғысынан бөлменің тазалығы байланысты болады. Тұрғын үйді жылытудың гигиеналық міндеті – ол жылдың суық уақытында организмнің жылу жоғалтуын тепе-теңдестіруіне мүмкіндік беретін, оңтайлы күйге жақын температуралық жағдайды жасау болып келеді. Адам қоршаған ортаға жылуды бірнеше жолдармен жоғалтады:
Тыныштық күйде ауаның температурасы 20ºС адам шамамен 100 ккал/сағ. жылу жоғалтады, мұнда жылу жоғалтудың орта есеппен 50% сәулелеу арқылы жоғалтуына, 30% - ауа арқылы конвекцияға және 20% тері арқылы булануына және аздаған дәрежеде өкпе арқылы жоғалтуына келеді. Ауа мен қоршаушы конструкциялардың температурасы төмен болған сайын жылу жоғалтуы негізінен сәулелеу жолымен жүреді, көнвекциялық жылу беруі сол қалыпта қалады немесе кейде өседі, ал ылғалдың булануы төмендейді. Ауаның температурасы 30ºС дейін жоғарылауда артық жылудың қоршаған ортаға берілуі ылғалдың булануы арқылы жүреді, ал басқа жолдармен жылу жоғалтуы тек аздаған шамада жүреді. Қазіргі уақытта ҚР СНиП 3.02-01-2001 «Жилые здания» құжатында норматив ретінде 18 ºС қабылданған. Жылыту жүйелері. Жылыту – ол жылдың суық ауқытында ауаны және қоршаушы конструкцияларды жылыту. Ол құрамына үш элемент кіретін арнайы жасалған жүйелермен жүргізіледі: 1 – жылу генераторы; 2жылутасығыштары бар жылу құбырлары (жылуды алу орнынан жылытылатын бөлмеге дейін тасымалдау үшін); 3 – жылыту құралдары (жылуды бөлмеге беру үшін). Жылытудың 2 жүйесін ажыратады: жергілікті (пешпен) және орталықтанған. Осы екі жүйе де келесі талаптарға сәйкес келуі керек:
Осы талаптарды орындау орталықтанған жылытуды қолдануда оңай жетіледі, ал жергілікті жылытуда – бір шама төмен. Жергілікті (пешпен) жылыту жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктері Жылуды өндіруі сол жылытылатын бөлмеде жүргізілетін жылыту жүйесін жергілікті жылыту деп аталады. Жергілікті жылытуда, көптеген ғасырлар бойы қолданып келетін, әдетті жылыту құралы болып пеш саналады. Пешпен жылытудың кемшіліктері:
Жергілікті жылытудың артықшылығы – тұрғындардың қалауы бойынша жылдың кез-келген уақытында бөлменің температурасын жоғарылату мүмкіндігі. Орталықтанған жылыту жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктері Орталықтанған жылу генераторы жылытылатын ғимараттардан алшақ орналасқан жылыту жүйесі орталықтанған жүйесі деп аталады. Орталықтанған жылытудың артықшылықтары:
Жылутасығыштардың түріне байланысты жылыту жүйелері келесідей бөлінеді: сулық, бу-сулық, ауалық т.б. Неғұрлым көп тарағаны орталықтанған сумен жылыту жүйелері. Жылыту құралдарына қойылатын талаптар: құралдардың түрі және олардың ұштасуы бөлменің интерьерімен үйлесімді болуы керек; - құралдың барлығын және олардың жан-жағындағы кеңістіктерінің жылуын қамтамасыз етуі керек конструкциясы және өңделуі оларды тазалауын қиындатпауы керек; - қолдануы сенімді болуы қажет; - жөндеуі онай болуы тиісті. Адам үшін жарықтың маңызы . Инсоляция – ол тікелей күн сәулелерімен сәулелеу. Табиғи жарық – ол күн сәулесі және көкжиектің шағылысқан жарығы. Жарықтың әсерінен организмнің газ алмасуы күшейеді, азот алмасуы жоғарылайды, минералдық алмасуы қалыптасады. Жарық режимінің өзгеруі ми қыртысының реактивтік қабілетіне әсер етеді. Көзге көрінетін жарық иммунологиялық реакцияның және жүрек-тамыр жүйесінің жұмысының өзгеруіне келтіреді, сондай-ақ аллергиялық реакцияларды тудырады. Ультракүлгін сәулелерінің әсерінен физиологиялық белсенді заттардың және D витаминінің түзілуі жүреді. Күн сәулелері бактерицидтік қасиетке ие болып, микроорганизмдердің құруына немесе вируленттігінің өзгеруіне келтіреді. Сонымен, табиғи жарықтың әсерлері келесідей:
Жарықтануына қойылатын жалпы талаптар. Гигиеналық тұрғыдан оңтайлы деп келесілерді қамтамасыз ететін жарықтану саналады: - қоршаған беттерде жарықтанудың оңтайлы деңгейін қамтамасыз ететін;
- түстерді дұрыс ажыратуға мүмкіндік беретін; - жарықтың оңтайлы биологиялық белсендігін беретін; - жарықтанудың қауіпсіздігін және сенімділігін қамтамасыз ететін. Жарықтануды табиғи жарық арқылы, жасанды жарық арқылы және табиғи және жасанды жарық көздерінің бірлескен (комбинирлі) жарығы арқылы қамтамасыз етуге болады. Тәжірибелік жұмыс. Жаңа тақырыпты бекіту. Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану Тапсырма Үй экологиясы негізін зерттеңіз және таңдауыңыз бойынша жылыту жүйелерін технологиясына байланысты дайындаңыз. − Орталықтанған жылыту жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктері технологияларын қарастырады; Тұрғын үйді жылытудың гигиеналық міндетін зерттейді. − Жергілікті (пешпен) жылыту жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; Дескриптор Білім алушы − жұпта жұмыс жасайды; − жазба жұмыстарын жүргізеді; − үй экологиясын технологияларын, жылыту жүйелерін зерттейді; − қауіпсіздік ережесін анықтайды; Мұғалімнңің байқауы бойынша тәжірибелік жұмысын жасау. Уақытылы ақаулықтарды жою үшін тез кері байланыс құру. Жұмыстарды ұсыну. Әр топ сынып алдында өз жұмыстарын ұсынады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Оқушылар жарықтануына қойылатын жалпы талаптар бойынша видео бейнелерді қарағаннан кейін топта тәжірибелік жұмыстарын орындайды. Талдау кезінде, оқушылар қауіпсіздік ережелерін де ескереді.
|
Дискриптор Суши, пицца, көже және т.б. дайындау рецептарын біледі; - Өз сыныптастарының нәтижелерін салыстыра алады; - Өз жұмысын ұсынады; - Сурет салу біледі; - Сыныптастарының жұмыс бойынша күшті және әлсіз жақтарын белгілейді; |
Нұсқау қағазы қажетті жабдықтар мен құралдар: кесу тақталар, қолғаптар және т.б. Үлестірме
https://ust.kz/qmg?doc_id=206649&type=1#panel_download_d |
||
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
Сынып: 7 сабақ 7-8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тұрмыстық техниканы таңдау. Тұрмыстық техниканы қолдану ережелері |
|||||||||||||||||||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.1.3.1-Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологиянықолдану арқылы) 7.2.5.5 -Интерьерді ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмыстар орындау барысында жарықтандыруға (табиғи және жасанды), желдеткіш және жылу жүйесіне қойылатын нормаларды сақтау және қарастыру 7.3.1.1-Ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі) |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||||
Құндылықты дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Басталуы 0-5 мин |
Денсаулық сақтау «Түсті терапия» технологиясы. Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру (С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады. Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Тұрмыстық аспаптар http://shopomania.kz/techs/128-bytovaya-tehnika-dlya-doma.html |
||||||||||||||||||
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. Сабақтың басында оқушыларға түрлі тұрмыстық техникалар орналасқан суретті көрсету ұсынылады. Оқушылар тұрмыстық техникалары бар бөлменің суретін қарастырады. Оқушыларға сұрақтар қою арқылы пікірталас жүргізу: Сұрақтар:
Бүкіл сыныптың идеялары. Тұрмыстық құрал: http://shopomania.kz/techs/128-bytovaya-tehnika-dlya-doma.html Тұрмыстық техника түрлері
Топтық жұмыс. Карточкадағы тұрмыстық техника түрлерінің атауларына сәйкес постерлерде аспаптардың атауларын тізіп жазып шығады. Болашақтың тұрмыстық аспаптар туралы сұрау. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Топтың әрбір оқушысы тұрмыстық техниканың бір аспабын таңдайды. Оған сәйкес келетін аспаптардың эксплуатациялық сапасын, тұрмыста оларды қолданудың қауіпсіздік ережелерін зерделейді және бағалайды. Таңдауларын дәлелді негіздей отырып, мәліметтерді бүкіл сыныпқа әр түрлі тәсілмен ұсынады. |
Дискриптор АКТ ақпараттарын қолдана алады; Тұрмыстық техникаларды біледі және практика кезінде қолданады; Қауіпсіздік ережелерін меңгереді.
|
Тұрмыстық аспаптар http://help-computers.ru/home-appliance/home-appliance.html Болашақтың тұрмыстық аспаптары https://hi-tech.mail.ru/news/electrolux-design-lab-best-ideas/ Болашақтың тұрмыстық аспаптары http://vasi.net/community/jeto_interesno/2011/04/30/bytovaja_tekhnika_budushhego.html
|
||||||||||||||||||
5 мин Аяқталуы
|
Бірін-бірі бағалау. Сабақ қорытындысын өткізу. Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер” *Бүгін мен……………………………………………………….білдім *Мен үшін……………………………………………қызықты болды *Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды. |
Бағалау критерийлері арқылы оқушылар «Карусель» стратегиясын қолданып, бір-бірінің жұмыстарын бағалайды: 5топ 1топты бағалайды, 1топ 2топты бағалайды, және т.б. Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді. |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|

