Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Рудный қаласы
білім
бөлімінің
Ахмет Байтұрсынұлы атындағы жалпы білім беретін мектебі»
КММ
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім:
|
«Синтаксис.
Биотехнология және гендік инженерия
келешегі»
|
Педагогтің
аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 9б, 9в
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
ГМО
қажеттілігі мен
қауіптілігі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін
сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты
талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу
(аргументативті эссе)
9.4.4.3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің
мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
эссе құрылымы мен даму желісін сақтап,
көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты
талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу
(аргументативті эссе), қарсылықты сабақтас құрмалас сөйлемдерді
қолдану
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Үй тапсырмасын
тексеру
Қарсылықты бағыныңылы сабақтас құрмалас
сөйлемдер құрау
Тақырыпты
ашу

|
Көрсетілген сурет бойынша тақырыпты ашады
|
Дескриптор
|
«Суретті сөйлет»
|
Сабақтың ортасы
|
73 бет 6-тапсырма. Мәтінді оқыңдар
ТЖ. 1-тапсырма. “ГМО пайдалану” тақырыбына SWOT талдау
жасауды ұсынады
ЖЖ.
3-тапсырма. “Биотехнология мен
гендік инженерия келешегі” бөлімі бойынша алған
білімдеріңді бекіту мақсатында аргументативті эссе жазыңдар.
Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас сөйлемдерді
қатыстырыңдар.
75 бет
Ә.
Ашық тест тапсырма-ларын
орындаңдар.
|
Мәтінді оқиды
Берілген тақырып бойынша топпен SWOT талдау жасайды
Барлық талаптарды сақтай отырып, аргументативті эссе
жазады
Ашық тест тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор
Дескриптор
-
Эссе тақырыбын ашады -1
-
Аргументтер келтіреді -1
-
Эссе құрылымын сақтайды -1
-
Өз ойын анық, жүйелі жеткізеді -1
-
Грамматикалық, пунктуациялық -нормаларды сақтайды -
1
Дескриптор
-
1-2 қате – 2б
-
3-4 қате -1б
-
5-6 қате – 0б
|
Оқулық

Аргументативті
эссенің мақсаты – белгілі бір
тұжырымды фактілер арқылы дәлелдеу. Мұнда автор эмоцияға ерік
бермей келтірілген фактілерді жүйелі түрде түзіп, шындыққа
негіздеуі тиіс .
Бұл эссе – белгілі бір мәселеге әртүрлі
көзарасты жеткізуді көздейтін зерттеу жұмысының түрі
оқулық
|
|
ББЖМ-ға дайындық
сұрақтары
1.Оқылым.
Мәтінді оқып, астындағы
тест тапсырмаларын
орындаңыз.
Біз бесінші сыныпты бастаған жылы жағрапия пәнінен мектеп
директорының тәртіп жөніндегі орынбасары сабақ беретінін естіп
қорқып қалдық. Өйткені біздің сынып оқушылары үшін «тәртіп» деген
сөз онша ұнамайтын. Сыныпта бар болғаны төрт-ақ ұл. Бірақ тәртіп
бұзатын ұлдар емес, қалған он алты қыз еді. Қыздар көп болғандықтан
да, ұлдар тыныш жүретін, ал қыздар ұлдар сияқты небір ойға
келмейтін оқиғалар ойлап табатын. Біз аз уақыттың ішінде осындай
еркіндіктен айырылып қаламыз деп ойламаған едік.
Зағипа апай «тәртіп» деген жалғамасы болса да қатал емес екен.
Сабақта ұрыспақ түгілі дауыс көтермейді де. Бірақ ол кісінің жәй
айтқан әрбір сөзі біздің жүрегімізге сіңе берді.
«Жағрапия – ең бірінші картамен жұмыс істей білу. Сендер ер жеткен
кездеріңде әлемге жол ашылады, еш кедергісіз жер шарының
түкпір-түкпіріне баратын боласыңдар. Сол кездерде әрине мені
ұмытарсыңдар, бірақ әрбір елдің жағрапиялық жағдайын, табиғи
ерекшеліктерін, тіпті астанасы мен қала аттарын, өзен-көлдерін
біліп тұрсаңдар, менің еңбегімнің босқа кетпегені» деп жиі айтатын.
Ол кез-келген уақытта, кез-келген сұрағымызға қуана да сүйсіне
жауап беретін. Жағрапия оқулығы аз уақыттың ішінде біздің бас
көтермей оқитын пәнімізге айналды. Зағипа апайдың жағрапиясы біздің
басқа пәндерді де қызыға оқуымызға септігін тигізді.
1. Мәтін тақырыбы ... туралы.
А) жағрапия (география) пәні В) мұғалім С) тәртіп D) оқушылар
2. Асты сызылған сөзге сәйкесін табыңыз.
Жағрапия оқулығы аз уақыттың ішінде біздің бас көтермей оқитын
пәнімізге айналды.
А) жақсы В) сүйікті С) қиын D) керекті
3. Асты сызылған сөзге сәйкесін табыңыз.
Зағипа апайдың жағрапиясы біздің басқа пәндерді де қызыға
оқуымызға септігін
тигізді.
А) жақсылығын В) көмегін С) мақсатын D) жақсы жағын
4. Әңгіменің қорытындысы бойынша оқушылар
А) жағрапия пәнін оқымады В) жағрапия пәнін жақсы көріп кетті
С) жағрапия қызықты пән деді D) жағрапия керек деді
|
Сабақтың соңы
|
Кері
байланыс
«Жетістік баспалдағы»
әдісі
Үй
тапсырмасы.
76-77 бет ,
жабық тест тапсырмаларын орындау
|
Сабақ барысында өзіне ұнаған, қиындық туғызған ойларымен
бөліседі
|
КБ.

|
Күні:
__________________________
Сыныбы:
______________________
Оқушының
аты-жөні:
___________________________________________________
Тапсырма. Сабақтас құрмалас сөйлемдерді
мағыналық түрлеріне қарай
ажыратыңыз.
№
|
Мысалдар
|
Шартты
|
Мезгіл
|
Қарсы-лықты
|
1
|
Генетикалық
тұрғыдан өзгертілген өнімдер туралы, оның адам ағзасына әсері
жөнінде нақты ғылыми дәлелденген байлам болмайынша, ГМО бәрібір
күмәнді екенін ешкім жоққа шығара алмас.
|
|
|
|
2
|
Тиісті
гомозиготамен салыстырғанда гетерозиготалар тіршілікке қабілетті
болса, онда популяциядағы полиморфизм тепе-тең жағдайда
болады.
|
|
|
|
3
|
.Құрлық асып
келгеніне, үнемі семіз болып май басып тұратынына, ірілігіне
қарамастан, америкалық тауықтар – қолжетімді.
|
|
|
|
4
|
Жаңа ДНҚ
синтезделіп біткеннен кейін, ДНҚ-ның екінші тізбегін синтездеу үшін
матрица ретін де пайдаланады.
|
|
|
|
Дескриптор
Күні:
__________________________
Сыныбы:
______________________
Оқушының
аты-жөні:
___________________________________________________
Тапсырма. Сабақтас құрмалас сөйлемдерді
мағыналық түрлеріне қарай
ажыратыңыз.
№
|
Мысалдар
|
Шартты
|
Мезгіл
|
Қарсы-лықты
|
1
|
Генетикалық
тұрғыдан өзгертілген өнімдер туралы, оның адам ағзасына әсері
жөнінде нақты ғылыми дәлелденген байлам болмайынша, ГМО бәрібір
күмәнді екенін ешкім жоққа шығара алмас.
|
|
|
|
2
|
Тиісті
гомозиготамен салыстырғанда гетерозиготалар тіршілікке қабілетті
болса, онда популяциядағы полиморфизм тепе-тең жағдайда
болады.
|
|
|
|
3
|
.Құрлық асып
келгеніне, үнемі семіз болып май басып тұратынына, ірілігіне
қарамастан, америкалық тауықтар – қолжетімді.
|
|
|
|
4
|
Жаңа ДНҚ
синтезделіп біткеннен кейін, ДНҚ-ның екінші тізбегін синтездеу үшін
матрица ретін де пайдаланады.
|
|
|
|
Дескриптор