"9санын қосу және азайту"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"9санын қосу және азайту"

Материал туралы қысқаша түсінік
математикадан сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

1-сынып Математика


Тақырыбы: 9 санын қосу және азайту.


Мақсаты: 1) Оқушылармен 9 санының құрамын қайталау, 9 санын қосу, азайту тәсілдерін тиянақтау, білімдерін кеңейте түсу, арифметикалық амалдардың мән – мағынасын ашу, есепті шығару барысында амалдарды дұрыс таңдай алу білігін қалыптастыру.

2) Ауызша есептеу арқылы белсенділігін, ойлау, есте сақтау, танымдық қызығушылығын дамыту.

3) Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге баулу, іздемпаздыққа, өзіне сенімді болуға ұмтылдыру. Жауапкершілікке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: «Ғажайыпстанға саяхат!» саяхат сабағы.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, салыстыру, сұрақ-жауап, талдау, дәлелдеу.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кесте, карточка.

Пән аралық байланыс: ана тілі, дүниетану, орыс тілі.

Сабақтың барысы:


1. Бағдарлау- мотивациялық кезең.

1) Психологиялық дайындық жасау..

Менің ойым –мейірімді,

Менің жүрегім –мейірімді,

Мен – мейірімді адаммын!


Бар зейінімізді сабаққа аударамыз. Сонымен қатар бүгінгі сабақтың ашық сабақ екендігін, бізге қонақтар келіп отырғанын ескертемін.

2) Ойын «Санды ретімен орналастыр»


4

8

1

5

2

3

9

6

7

10

йып

я

«

стан

ға

жа

хат

ға

са


Санды өсу, кему ретімен санау (қазақша, орысша, ағылшынша)

3) Сөздік жұмыс «Ғажайып» - таңғаларлық,әдемі, қызықты.


4 )«Математикалық диктант».

  1. І қосылғыш -3, ІІ қосылғыш-1,қосындының мәні ( 4 )

  2. 4 пен 2-нің қосындысы ( 6 )

  3. 5-ті 3-ке арттыр ( 8 )

  4. Заттарды біріктіргенде, қандай амал қолданамыз? (+ )

  5. Заттарды бөліп алғанда қандай амал қолданамыз? (-)

  6. Гауһарда 6 сәбіз.

Томада 3 сәбіз.

Барлығын қосқанда

болады неше сәбіз? ( 9 сәбіз )

  1. 9 сәбіздің екеуін

Досың сұрап алады.

Айтшы сонда нешеуі

Өз қолында қалады? ( 7 сәбіз )

  1. Азайғыш -7, азайтқыш-2, айырманың мәні (5)

  2. 4-ті 2-ге кеміт (2)

  3. 9 –бен 6-ның айырмасы (3)

  4. 7 мен 10-ды салыстыр ( )

  5. 9 бен 8-ді салыстыр ( )

5)Тақтамен жұмыс

9 санының құрамын қайталау.


DrawObject4 DrawObject1 DrawObject2 DrawObject3


DrawObject12 DrawObject11 DrawObject10 DrawObject7 DrawObject6 DrawObject5 DrawObject8 DrawObject9


DrawObject20 DrawObject17 DrawObject18 DrawObject19 DrawObject13 DrawObject14 DrawObject15 DrawObject16



Теңдіктер құрастыру, тексеру.


1 +8 = 9 2 + 7 = 9

8+1=9 7+2=9

9-1=8 9-2=7

9-8=1 9-7=2


Мақсатымен таныстыру: Біз саяхат барысында ана тілі сабағында танысқан кейіпкерлердің тапсырмаларын орындап, 9 санын қосып азайтамыз, есептер құрастырып, шығарамыз.


Шығармашылық жұмыс.Сол жақтағы сызықтардың қайсысы оң жақтағы сызықтың жалғасы?


ІІ. Орындаушылық- операционалдық кезең.

  1. «Кішкентай Нұрмаштың» тапсырмасы.


Қай мәтіннің кейіпкері? «Бөрік» М.Дулатов.

А) Қосылғыштарының бірі 9 болатын қосындылар құр. Мәндерін тап. Қосу кестесін қолдандың ба? Түсіндір.

9+0=9 0+9=9 1+9=10 9+1=10


Дәптермен жұмыс.

Б) Азайтқышы 9 болатын айырмаларды жаз. Мәндерін тап. Қосу кестесін қолдандың ба? Түсіндір.

10-9=1 9-9=0


2)« Оқымысты баланың» тапсырмасы.

Қай мәтіннің кейіпкері? « Оқымысты бала» М.Дулатов.


Кітаппен жұмыс №2 (117 бет). Оқулықты оқып беру.


Алгоритм құрау.

  1. Жасыл кесіндінің ұзындығын өлшеймін. 10 см

  2. Көк кесіндінің ұзындығын өлшеймін. 3 см

  3. Екі кесіндінің ұзындықтарының айырмасын есептеймін 10см- 3 см

  4. Қызыл кесіндінің ұзындығын өлшеймін. 4 см

  5. Көк кесіндінің ұзындығын білемін. 3 см

  6. Екі кесіндінің ұзындықтарының қосындысын есептеймін 4см + 3 см

  7. Салыстырамын .10см-3см=4см+3см

Дәптермен жұмыс.

Сергіту сәті.


  1. «Әке мен баланың » тапсырмасы.

Қай мәтіннің кейіпкері? «Әке мен бала » Ы. Алтынсарин. Негізгі ой қандай?

Есепті қысқаша шарты бойынша құрастыру, шығару.

А) Сызба толтыру.


DrawObject21 DrawObject22


DrawObject25 DrawObject24 DrawObject23


DrawObject28 DrawObject29 DrawObject26 DrawObject27






Ә)Есептке мәтін құрау.

Болды-10 қап

Сатылды-8 қап

Қалды -? қап

Есеп не туралы? Не белгілі? Нені табу керек?

Ш: 10-8=2

Ж: 2 қап қалды.


Б)Түсте - 6 жәшік

Түстен кейін – 4 жәшік

Барлығы - ? жәшік

Ш: 6+4=10

Ж: Барлығы 10 жәшік



  1. Ойын «Тиісті санды орнына қой» №4 117 бет


3DrawObject33 DrawObject32 DrawObject31 DrawObject30 + = 7 4+ =9 6+ =7 1+ =6

DrawObject37 DrawObject36 DrawObject35 DrawObject34 +2=6 +2=7 +3=6 +6=9


Рефлексия: - Балалар сабақ ұнады ма? Ендеше сабаққа,өз еңбегімізге баға берейік.Әр оқушы өзі тандаған түстін (қызыл, жасыл, сарыны) себебін түсіндіріп,бағалайды.


Үйге тапсырма: 4 тапсырманы -аяқтау.





Логикалық тапсырмалар:





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
17.12.2017
617
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі