|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
|
||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастаны |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастанының композициясын тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал. Қызығушылықты ояту https://yandex.kz/video/search?filmId= cайтынан Роза Рымбаеваның орындауында «Кебек» әнін тыңдайды. Әннен алған әсері; әннің не жайында екені; тарихтағы Еңлік-Кебек оқиғасынан білетіндері жөнінде тобымен пікір алмасады, өз ойларын сыныппен бөліседі.
«Тұлғаны таны» әдісі
Автор туралы мәліметтер ізденіп, анықтап, қорғайды. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Оқушылар Роза Рымбаеваның орындауында «Кебек» әнін тыңдайды. Әннен алған әсері; әннің не жайында екені; тарихтағы Еңлік-Кебек оқиғасынан білетіндері жөнінде тобымен пікір алмасады, өз ойларын сыныппен бөліседі.
Оқушылар автор туралы мәліметтер ізденіп, анықтап, қорғайды.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
ҚБ
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма https://yandex.kz/video/search?filmId=1 сайтынан 5.54-7.34 минутқа дейін бейнематериал көреді. Мұнда Еңлік-Кебек оқиғасының өмірде болғаны, алғашқы жазба дерек, екі нұсқасы бар екені, қашан жазылғаны, шын мәніндегі поэма жанрында жазылған шығарма екені айтылады. Оқушылар бейнематериал көре отырып, қажетті ақпаратты жазып алады. Дескриптор:
ҚБ 2- тапсырма. «ДЖИГСО» әдісі. 1-қадам. Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Топтарға Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» дастанының мәтінін шолып шығады. 2-қадам. Оқушылар эксперт топтарын құрып, мәтін бөліктерін бөліп алады: 1-топ. басынан бастап «Тағы сынап көріңіз мұның түрін» деген жерге дейін; 2-топ. «Ту тіккен Тобықтының қос басшысы» дегеннен «Ыстық жасы көзінен кетті тамып» деген жерге дейін; 3-топ. «Таң жарығы түскен соң шаңыраққа» дегеннен «Кебектің жатқан жерін айтып берді» деген жерге дейін; 4-топ. «Ұйықтамайды сақтанып Кебек түнде» дегеннен соңына дейін оқиды. 3-қадам. Оқушылар сараптау топтарына қайта бөлінеді (1-бөлікпен жұмыс жасағандар бір топқа, 2- бөлікпен жұмыс жасағандар екінші топқа, т.с.с.). 4-қадам. Сараптау тобында өздері оқып шыққан үзіндіге талқылау жасайды, топ мүшелеріне түсінікті етіп жеткізудің жолдарын белгілейді. 5-қадам. Өз топтарына барып, сараптау тобында үйреніп келген бөліктерінің мазмұнын ортаға салып, сөздік жұмысын жүргізіп, негізгі ойды, сюжеттік желіні анықтайды.
3- тапсырма «Сұрақтар жаңбыры» 1. Еңлік пен Кебек кім, олар қалай кездеседі? 2. Нысан абыз Кебектің болашағын болжап, қандай жорамал айтты? 3. Кебектің Нысан абыз ескертуін ескермегені неліктен деп ойлайсыңдар? 4. Еңліктің қыз бала бола тұрып, Кебекке өзі сөз салуы көрсеқызарлықтан ба, әлде мәжбүрліктен бе? 5. Еңлік пен Кебектің қашуына не себеп болған не? 6. Кеңгірбай неліктен екі жасты ұстап беруге мәжбүр болды? 7. Ғашықтар қандай жағдайда қолға түсті? 8. Өлім алдында Еңлік қандай тілек айтты? 9. Еңлік пен Кебектің өліміне кім кінәлі? 10. Дастан неге трагедиямен аяқталды? Дескриптор:
ҚБ СКТ. Шығарманың аты: Авторы: Жанр түрі: Тақырыбы: Идеясы: Кейіпкерлері: Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар бейнематериал көре отырып, қажетті ақпаратты жазып алады.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Топтарға Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» дастанының мәтінін шолып шығады. Оқушылар эксперт топтарын құрып, мәтін бөліктерін бөліп алады. Шығарма мазмұнын меңгереді.
Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; Шығарма тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Сатылай кешенді талдау жүргізеді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://yandex.kz/video/search?filmId=1
7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
|
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 10 Ш. Құдайбердіұлы Еңлік-Кебек.docx
№ 10 Ш. Құдайбердіұлы Еңлік-Кебек.docx
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
|
||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастаны |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастанының композициясын тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал. Қызығушылықты ояту https://yandex.kz/video/search?filmId= cайтынан Роза Рымбаеваның орындауында «Кебек» әнін тыңдайды. Әннен алған әсері; әннің не жайында екені; тарихтағы Еңлік-Кебек оқиғасынан білетіндері жөнінде тобымен пікір алмасады, өз ойларын сыныппен бөліседі.
«Тұлғаны таны» әдісі
Автор туралы мәліметтер ізденіп, анықтап, қорғайды. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Оқушылар Роза Рымбаеваның орындауында «Кебек» әнін тыңдайды. Әннен алған әсері; әннің не жайында екені; тарихтағы Еңлік-Кебек оқиғасынан білетіндері жөнінде тобымен пікір алмасады, өз ойларын сыныппен бөліседі.
Оқушылар автор туралы мәліметтер ізденіп, анықтап, қорғайды.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
ҚБ
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма https://yandex.kz/video/search?filmId=1 сайтынан 5.54-7.34 минутқа дейін бейнематериал көреді. Мұнда Еңлік-Кебек оқиғасының өмірде болғаны, алғашқы жазба дерек, екі нұсқасы бар екені, қашан жазылғаны, шын мәніндегі поэма жанрында жазылған шығарма екені айтылады. Оқушылар бейнематериал көре отырып, қажетті ақпаратты жазып алады. Дескриптор:
ҚБ 2- тапсырма. «ДЖИГСО» әдісі. 1-қадам. Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Топтарға Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» дастанының мәтінін шолып шығады. 2-қадам. Оқушылар эксперт топтарын құрып, мәтін бөліктерін бөліп алады: 1-топ. басынан бастап «Тағы сынап көріңіз мұның түрін» деген жерге дейін; 2-топ. «Ту тіккен Тобықтының қос басшысы» дегеннен «Ыстық жасы көзінен кетті тамып» деген жерге дейін; 3-топ. «Таң жарығы түскен соң шаңыраққа» дегеннен «Кебектің жатқан жерін айтып берді» деген жерге дейін; 4-топ. «Ұйықтамайды сақтанып Кебек түнде» дегеннен соңына дейін оқиды. 3-қадам. Оқушылар сараптау топтарына қайта бөлінеді (1-бөлікпен жұмыс жасағандар бір топқа, 2- бөлікпен жұмыс жасағандар екінші топқа, т.с.с.). 4-қадам. Сараптау тобында өздері оқып шыққан үзіндіге талқылау жасайды, топ мүшелеріне түсінікті етіп жеткізудің жолдарын белгілейді. 5-қадам. Өз топтарына барып, сараптау тобында үйреніп келген бөліктерінің мазмұнын ортаға салып, сөздік жұмысын жүргізіп, негізгі ойды, сюжеттік желіні анықтайды.
3- тапсырма «Сұрақтар жаңбыры» 1. Еңлік пен Кебек кім, олар қалай кездеседі? 2. Нысан абыз Кебектің болашағын болжап, қандай жорамал айтты? 3. Кебектің Нысан абыз ескертуін ескермегені неліктен деп ойлайсыңдар? 4. Еңліктің қыз бала бола тұрып, Кебекке өзі сөз салуы көрсеқызарлықтан ба, әлде мәжбүрліктен бе? 5. Еңлік пен Кебектің қашуына не себеп болған не? 6. Кеңгірбай неліктен екі жасты ұстап беруге мәжбүр болды? 7. Ғашықтар қандай жағдайда қолға түсті? 8. Өлім алдында Еңлік қандай тілек айтты? 9. Еңлік пен Кебектің өліміне кім кінәлі? 10. Дастан неге трагедиямен аяқталды? Дескриптор:
ҚБ СКТ. Шығарманың аты: Авторы: Жанр түрі: Тақырыбы: Идеясы: Кейіпкерлері: Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар бейнематериал көре отырып, қажетті ақпаратты жазып алады.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Топтарға Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» дастанының мәтінін шолып шығады. Оқушылар эксперт топтарын құрып, мәтін бөліктерін бөліп алады. Шығарма мазмұнын меңгереді.
Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; Шығарма тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Сатылай кешенді талдау жүргізеді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://yandex.kz/video/search?filmId=1
7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
|
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз

















