№ 15 Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романындағы ұлттық құндылықтар..docx

Тақырып бойынша 11 материал табылды

№ 15 Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романындағы ұлттық құндылықтар..docx

Материал туралы қысқаша түсінік
10.1.5.1.шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу; 10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.
Материалдың қысқаша нұсқасы


САБАҚ:

Мектеп:


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романындағы ұлттық құндылықтар.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.5.1.шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;

10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: шығармадағы ұлттық құндылықтарды анықтау, шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстыру;

Көпшілігі: шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;

Кейбір оқушылар: шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.


Бағалау критерийлері

  • ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашады;

  • шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырады;

  • тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал

«Мен саған сенемін!» тренингі.

Қызығушылықты ояту.«Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды.

"Махаббат мұнарасы" – сезім мен сергелдеңге толы шығарма. Оқиға желісі әмірші Ақсақ Темір мен оның кіші әйелі арасындағы оқиға төңірегінде өрбиді. Айбатты ханның тағдыр тәлкегінің алдындағы шарасыз күйін жаныңызбен сезініп, ұлы адамдардың өзі махаббат деген ұлы сезімнің алдында әлсіз екендігін еріксіз мойындайсыз.

Дулыға Ақмолда - ҚР еңбек сіңірген қайраткері

Сабақтың мақсатын анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды.

ҚБ «Түстер»





10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы



Сабақтың ортасы














































Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Дөңгелек үстел» стратегиясы арқылы авторлық идея, тарихи шындық пен көркем шындық ұғымдарын талқылайды.

1.Әңгіменің авторы мен тақырып арасындағы байланыс?

2.Оқиға қай жерде өтті?

3.Оқиғаны қалай өрбітеді?

4.Оқиғада басты шешім жасаушы кім?

5.Оқиғаның негізгі идеясы неде?

6. Шығармада көркемдік шындық басым ба әлде тарихилық басым ба?

Дескриптор:

  • шығарманың авторы мен тақырып арасындағы байланысты анықтайды;

  • Оқиға болған мекенін біледі;

  • Оқиғаның өрбіген тұсын анықтайды, дәлел келтіреді;

  • Оқиғадағы басты шешім жасаушыны анықтайды, ойын дәлелдейді;

  • Оқиғаның негізгі идеясын анықтайды.

  • Шығармада көркемдік шындық пен тарихи шындықты талдап түсіндіреді.

ҚБ

2-тапсырма. Романдағы ұлттық құндылықтарды анықтаңыз, басқа шығармалармен байланыстырыңыз.

«Аңыздың ақыры» романындағы ұлттық құндылықтар

Әлемдік шығармалар

Байланысы




Дескриптор:

  • ұлттық құндылықтарды анықтайды;

  • ұқсас әлемдік шығармаларды көрсетеді;

  • өзара байланысын дәлелдейді.

ҚБ

Тапсырма. «Аңыздың ақыры» романын мазмұндас басқа шығармамен салыстырыңыз. Тарихи-көркемдік құндылығын ажыратыңыз.

Дескриптор:

  • ұқсас шығарманы табады;

  • екі шығарманың мазмұнын салыстырады;

  • шығармалардың тарихи құндылығын ажыратады;

  • көркемдік құндылығын ажыратады.

ҚБ

«Дөңгелек үстел» стратегиясы арқылы авторлық идея, тарихи шындық пен көркем шындық ұғымдарын талқылайды.














Романдағы ұлттық құндылықтарды анықтаңыз, басқа шығармалармен байланыстырыңыз







«Аңыздың ақыры» романын мазмұндас басқа шығармамен салыстырыңыз. Тарихи-көркемдік құндылығын ажыратыңыз.









ҚБ «Түстер»













ҚБ «Түстер»








ҚБ «Түстер»


Әдебиет хрестоматиясы




Ж. Аймауытұлы «Ақбілек» романы


























Сабақтың соңы


К ері байланыс.

Мен бүгінгі сабақтан ...... білдім.

Мен ................ түйдім.

Мен ............... ұсынамын.








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.11.2024
397
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі