Материалдар / № 17сабақ. Табиғат ресурстарының көздері Жаратылыстану 2 сынып

№ 17сабақ. Табиғат ресурстарының көздері Жаратылыстану 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
№ 17сабақ. Табиғат ресурстарының көздері
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану Атамұра

Бөлім:

Заттар және олардың қасиеттері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

2сынып


Сабақтың тақырыбы:

17сабақ. Табиғат ресурстарының көздері


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.3.4.2 - табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу

2.1.2.7 – эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру;

Сабақтың мақсаты

Ресурстарды шығу тегі бойынша ажырата алуды, оның қажеттілігін түсінуді үйренеді

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут














Сабақ

тың ортасы

20 минут






























Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

6минут























Қосымша тапсырма

2минут






























Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту



Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасын тексеру.

«Табиғаттағы су» тақырыбына постер жасап кел


Құндылық мақсаты: Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру

Тақырыпты ашу

«Кластер» әдісі

«Табиғат » сөзіне ассосация жасалынады.

Табиғатты білдіретін суреттерді жинақта



Жаңа тақырып

1-тапсырма

Адамдар күнделікті өмірде пайдаланатын заттардың барлығы табиғаттан алынады.Сумен шөлін қандырады, ауамеен тыныс алады.Жердің астынан, беткі қабатынан да әртүрлі табиғат байлықтарды өндіреді. (тұз, таскөмір, құм)Өсімдіктер мен жануарлардан азық және киімдер және басқа заттарды алады.

Табиғат ресурстары дегеніміз – бұл табиғаттан алынатын және адам өмірінде пайдаланылатын заттар

Талқыла

- Табиғаттан не аламыз?

-Адамдар өмір сүруі үшін не қажет?

-Олар ең қажет затты қайдан алады?




2-тапсырма

Табиғат ресурстары - табиғат жасаған және антропогендік (адамзат жасаған) деп бөлінеді.

- Ресурстарды екі топқа бөліп жаз.


Табиғи ресустар: топырақ,ауа,су, ағаш

Жасанды ресурстар: киім,үй,тағамдар,машина.....





Сергіту сәті


ФС тапсырмасы

3-тапсырма

Топтық жұмыс

Әр топтың жеке отбасы рөлін ойнайтынын түсіндіріледі. Олар түрлі жағдайларда өмір сүреді. Оқушыларға табиғи ресурстар атаулары жазылған парақтар беріледі.

Су, көмір, нан, төрт түлік, сүт, кітап, сандық, шкаф, ошақ, газ, май, балық, кофе, шәй.

1-отбасы – киіз үйде;

2-отбасы – ауылдағы үйде;

3-отбасы – қала пәтерінде.

-әр отбасы өзінің өмір сүру жағдайына байланысты қажетті табиғи ресурстарды таңдап алыңдар.

- әр отбасы өзі таңдаған ресурсты плакатқа жапсырып, тақтаға іліңдер.

-әр отбасы неліктен түрлі табиғи ресурстарды қажет етеді?






ЕБҚ

Сенің отбасың суды үнемдейді ма? Суды үнемдеу не үшін қажет?



ЕҚБ

Сенің өлкең қандай ресурстарға бай? Кластер жасап, оны сыныптастарыңа таныстыр


ҚЖ:

Семантикалық картаны толтыр



өсімдік

жануар

су

Пайдалы қазба

Кірпіш




+

Мақта

+




сүт


+



сусын



+


Үй

+




Аяқкиім


+



Жол




+

энергия



+








Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.






Өткенді пысықтайды





Тақырыпты ашады









Жаңа тақырыпты түсініп алады







Сұрақтарға жауап береді








Ресурстарды екі топқа бөледі










Жаттығу жасайды











Отбасыдағы ресурстарды пайдалану туралы айтады




















Жеке жұмыс жасайды










Қосымша жұмыс жасайды














Кері байланыс береді



Мақтап, мадақтап отыру







Дескриптор:

«Табиғаттағы су» тақырыбына постер жасап келеді-1б



ҚБ:

« Баскетбол» әдісі







Дескриптор:

Табиғаттағы ресурстарды атайды-1б

Сұрақтарға дұрыс жауап таба алады-1б




Тамаша!





Дескриптор:

Ресурстарды екі топқа бөліп жазады-1б







Тамаша!





Дескриптор:

Әр отбасы өзінің өмір сүру жағдайына байланысты қажетті табиғи ресурстарды таңдап алады-1б

Әр отбасы неліктен түрлі табиғи ресурстарды қажет ететінін біледі-1б



















Дескриптор:

Өтілген тақырыптарды меңгерген-1б

Ресурстарды жіктей алады-1б










«Данышпан үкі» әдісі





Суреттер







Оқулық























Плакат






оқулық











Суреттер



















Таратпа материал













Кластер














Кесте













Кері байланыс тақтасы
































өсімдік

жануар

су

Пайдалы қазба

Кірпіш




+

Мақта





сүт





сусын





Үй





Аяқкиім





Жол





энергия





















































10 Қаңтар 2025
116
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі