Сабақ
№ 23 Сыныбы
9Б Күні 27. 11.
2017ж
9-сынып. Қазақстан
тарихы
Сабақтың тақырыбы: §
22-23.1920-1930 жылдардағы Қазақстандағы
қоғамдық-саяси
үдерістер.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік: XX ғасырда
біздің қазақ халқындай қырылып, жаппай қуғындалып, көп атылған
халық жер бетінде кемде-кем. Оның ащы ақиқат екендігін іздеу
барысында көз жеткізу. Алған білімді терендету, дамыту, мұғалімнің
көмегінсіз оқып үйрену. Еліміздің басынан өткен қиыншылықты өзара
бір-біріне жете түсіндіру.
Дамытушылық:
Жаңа технологиясы
әдістерімен оқушылардың оқулық мәтінімен қосымша материалдарымен
жұмыс істеу қабілетін дамыту,жеке тұлғалардың іс-әрекетіне баға
бере білуге баулу, өз көзқарасын қорғай білуге
үйрету.
Тәрбиелік: Оқушылардың Отанға, елге,туған жерге деген мақтаныш
сезімдерін қалыптастырып, жеке тұлға ретінде
тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: Жаңа білім беру
сабағы
Сабақтың
түрі: аралас
Сабақтың
әдісі: жекелей, топпен жұмыс, жаңа технология әдістерін
қолдану
Көрнекілік: интерактив тақта,
маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер,
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
(2мин)
1. Оқушылармен
амандасу.
2. Сыныптағы психологиялық ахуалды
қалыптастыру
3. 3 топқа бөлу. ( тарихшылар,
зерттеушілер, суретшілер және 1 тілші)
Сыйластық шеңбері «Алтын ереже»
(топтағы оқушылар бір-бірімен қол ұстасып шеңбер құрады. Шеңбер
ішіндегі «Алтын ережемен» танысады. «Келісеміз» деп жауап
береді.
Сабақ барысында ережені бұзған топқа
«өкпелі» смайлик суреті беріледі.
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау: (10мин) (сұраққа жауап берген оқушыларға смайликтер беріліп
отырады).
1. 1 оқушы үйге берілген тапсырмаларды
тілші ретінде сұрақтар қойып, сұрап шығады. (әр топқа 3 сұрақтан.
7мин)
Үй тапсырмасын қортындылау: түсіну,
қолдану. (әр топқа 1 сұрақ. 3 мин)
ОГПУ – бұл қандай ұйым, не
істеді?
ГУЛАГ – қандай қызмет
атқарды?
Жазалау шаралары –қалай, кімдерге
жүргізілді?
ІІІ. Жаңа сабақтың
жоспары:
Топтық
жұмыс. (20 мин)
«Жигсо» әдісі.
1.Мәтінмен жұмыс 7
минут
Мәтінді оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу.
Ой толғаныс: Әр топ өз
постерін қорғайды. (әр топқа 4 мин)
І топ
Тарихшылар (жалпы сипаттама)
Қазақстанда тоталитарлық
жүйенің орнығуы.
1. Тоталитарлық жүйенің
қалыптасу көрнісі
2. Жеке басқа табыну –
Авторитаризм
3. Репрессияның белең
алуы.
ІІ
топ Зерттеушілер (Оқиғадағы нақты деректерді
мәлімдейді)
1930 жылдардағы жаппай
саяси қуғын-сүргін.
1. «Халық жауларын»
қудалау.
2. «Халық жауларына»
тағылған айыптар.
3. Қазақстан лагерлер
аймағы. (Алжир, Карлаг, Степлаг)
ІІІ топ
Суретшілер (Оқиғаны суреттер арқылы көрсетеді)
Қазақстандағы саяси
қуғын-сүргін зардаптары.
1. Феодализмнен
социализмге өтудің көрнісі.
2.
Тоталитарлық жүйенің
құрбандарының жерленген орындары.
3. Қазақ АКСР-інің
құрылуы.
ІV.Сабақты
бекіту.
Тілші сабаққа байланысты сұрақтар
қояды. (әр топқа 1 сұрақ. 3 мин)
Кері
байланыс: Құлпынай, Лимон, Бұрыш. Ұсынылған стикерді
толтыру
1.Қай тұсы
ұнады?
2. Қай тұсында
қиналдыңыздар?
3.Қай жері түсініксіз
болды?
Бағалау:
1. Топтық
бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» топ басшылары әр топты
бағлалайды.
2. Жеке оқушыларды
бағалау. Таратылған смайликтер арқылы бағалау.
V.
Үйге
тапсырма. § 22-23.Тақырыптағы 5 бөлімді және қосымша
тапсырмаларды оқу.