|
Бөлім: Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау |
Мектеп: Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көне тарихи куәсі болған құнды жәдігер—Қожа Ахмет Ясауи кесенесі. |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 - әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау 11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып). |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің ерекшелігін анықтау; Көпшілігі: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; Кейбір оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау, мәтін нормаларын сақтап жазу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. «Жүректен- жүрекке» әдісімен оқушылар бір-біріне жүрекше шарлармен тілек айту арқылы сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту. 1.Сурет бойынша білетін
ақпараттарыңмен бөлісіңдер. 2.Қазақстан тарихынан алған білімдеріңе сүйеніп, сұрақтарға жауап беріп, дөңгелек үстел өткізіңдер. 1. Александрия кітапханасы 391 жылы өртке оранған соң, он ғасырға жуық уақыт әлемдегі ең үлкен кітапхана қай қалада орналасты? 2. Бұл кітапханадан қазақтың қай ғұламасы білім алды? 3. Ондағы құнды жәдігерлер қай жылы кімнің шабуылы кезінде жойылды? 4. Әлемдегі ең үлкен кітапхананың Римде емес, Парижде емес, қазақ даласында жұмыс жасап, білім нәрін сепкені сендерде қандай сезім тудырды? 5. «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында ұлттық жәдігерлерімізді сақтау, жойылып кеткендерін қалпына келтіру, оларды насихаттау мақсатында қандай іс-шаралар атқарылып жатыр? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар сурет бойынша білетін ақпараттарымен бөліседі. Қазақстан тарихынан алған білімдеріне сүйеніп, сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
11-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтіндерді оқып, салыстырмалы талдау жасаңыз. 1-мәтін
2-мәтін
Дескриптор:
ҚБ. Бағалау. «Одағайлар»
6-тапсырма. Сөз дәлдігін, ой айқындылығын және мәтін нормаларын сақтап, «Көне тарихтың куәсі болған құнды жәдігерлер» тақырыбында шығарма дайындаңдар. Дескриптор:
ҚБ «Автор орындығы». Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады. |
Мәтіндерді оқып, салыстырмалы талдау жасайды.
Мәтін мазмұндарымен танысады.
Мәтіннің тақырыбын анықтайды; автор көзқарасын талдайды; көзделген аудиториясын көрсетеді; Құрылымы мен тілдік ерекшелігіне талдау жасайды.
Ой айқындылығы туралы мәлімет алады.
Тақырыпқа байланысты шығарма жазады; мәтін нормаларын сақтап жазады.
Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады. |
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
11-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
Оқулықпен жұмыс
(Камал Әлпейісованың «Үшкір бұрыштарға ұрынбай өмір сүру философиясы» мақаласынан)
(Мұхтар Шаханов)
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
|||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
7-тапсырма. |
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 3 Көне тарихи куәсі болған құнды жәдігер—Қожа Ахмет Ясауи кесенесі..docx ҚГБ 11-сынып
|
Бөлім: Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау |
Мектеп: Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көне тарихи куәсі болған құнды жәдігер—Қожа Ахмет Ясауи кесенесі. |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 - әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау 11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып). |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің ерекшелігін анықтау; Көпшілігі: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; Кейбір оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау, мәтін нормаларын сақтап жазу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. «Жүректен- жүрекке» әдісімен оқушылар бір-біріне жүрекше шарлармен тілек айту арқылы сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту. 1.Сурет бойынша білетін
ақпараттарыңмен бөлісіңдер. 2.Қазақстан тарихынан алған білімдеріңе сүйеніп, сұрақтарға жауап беріп, дөңгелек үстел өткізіңдер. 1. Александрия кітапханасы 391 жылы өртке оранған соң, он ғасырға жуық уақыт әлемдегі ең үлкен кітапхана қай қалада орналасты? 2. Бұл кітапханадан қазақтың қай ғұламасы білім алды? 3. Ондағы құнды жәдігерлер қай жылы кімнің шабуылы кезінде жойылды? 4. Әлемдегі ең үлкен кітапхананың Римде емес, Парижде емес, қазақ даласында жұмыс жасап, білім нәрін сепкені сендерде қандай сезім тудырды? 5. «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында ұлттық жәдігерлерімізді сақтау, жойылып кеткендерін қалпына келтіру, оларды насихаттау мақсатында қандай іс-шаралар атқарылып жатыр? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар сурет бойынша білетін ақпараттарымен бөліседі. Қазақстан тарихынан алған білімдеріне сүйеніп, сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
11-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтіндерді оқып, салыстырмалы талдау жасаңыз. 1-мәтін
2-мәтін
Дескриптор:
ҚБ. Бағалау. «Одағайлар»
6-тапсырма. Сөз дәлдігін, ой айқындылығын және мәтін нормаларын сақтап, «Көне тарихтың куәсі болған құнды жәдігерлер» тақырыбында шығарма дайындаңдар. Дескриптор:
ҚБ «Автор орындығы». Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады. |
Мәтіндерді оқып, салыстырмалы талдау жасайды.
Мәтін мазмұндарымен танысады.
Мәтіннің тақырыбын анықтайды; автор көзқарасын талдайды; көзделген аудиториясын көрсетеді; Құрылымы мен тілдік ерекшелігіне талдау жасайды.
Ой айқындылығы туралы мәлімет алады.
Тақырыпқа байланысты шығарма жазады; мәтін нормаларын сақтап жазады.
Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады. |
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
11-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
Оқулықпен жұмыс
(Камал Әлпейісованың «Үшкір бұрыштарға ұрынбай өмір сүру философиясы» мақаласынан)
(Мұхтар Шаханов)
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
|||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
7-тапсырма. |
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















