Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
||||||
|
Мерзім: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауы –тілі көркем толғау. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.4.1көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: шығарманы көркемдік ерекшелігіне талдайды; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін анықтап, талдайды; Кейбір оқушылар орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді, үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Алдыңғы білім |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту Конверттегі сұрақ 1.Оқушылар «Үш қиян» өлеңінде аты аталатын (Асанқайғы, Қазтуған, Орақ, Мамай, Телағыс, Шора, т.б.) тұлғаларға қатысты 2 сұрақ құрастырады. 2. Оқушы стикерге атын және жауабын жазады, осыдан кейін конверт келесі оқушыға ауысып отырады. 3. Стикерлерді жинап, бірнеше жауап дауыстап оқылады, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Мысалы: 1.Өлеңдегі Әз Жәнібек ханның қала тұрғызудағы әрекетін ақын қалай сипаттайды? 2. Батырлардың Еламан биге жүгінуіне себепші болған қандай оқиға? 3. Автор белгілі бір тұлғаның шынайы сипатын танытуда қандай құралдарды қолданған? Сабақ тақырыбы мен мақсатын болжау сұрақтары: 1. Талдаған сұрақтар сіздерге ой тастады ма? 2. Бүгін сабақта өлеңде көтерілетін қандай мәселені талқылауымыз мүмкін? 3. Өлеңде көтерілетін елдік, ерлік мәселесін айқындау үшін қандай оқу мақсатымен жұмыс жасаймыз деп ойлайсыз? Сабақ тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар өткен тақырып бойынша «Конверттегі сұрақ» әдісімен жұмыс жүргізеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Бұрыштар» тәсілі. Оқушылар әдебиет теориясы бойынша көркемдегіш тәсілдердің ережесін еске түсіреді.
Эпитет Теңеу Дисфемизм 1-тапсырма. Қазына іздеу 1. Оқушыларға топта жаттығу жүргізу үшін «Үш қиян» өлеңінің мәтіні таратылады немесе оқулықпен жұмыс жасайды. 2. Өлең мазмұны бойынша олардың іздейтін қазыналарының сипаттамалары беріледі. Қазына ретінде көркемдегіш құралдар: теңеу, эпитет, метафора, риторикалық сұрақ; қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, психологиялық параллелизмді; ақын тіліндегі сөз түрлері: көнерген сөздер, фразеологизмдер, дисфемизм, эвфемизм, шешендік сөздерді, т.б. тауып, қолдану ерекшелігіне талдау жасайды. Оқушылар әрбір қазынаны тауып талдағаннан кейін, автор стилін анықтайды. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Мұрат жас кезінен жиын тойға үнемі араласып, өлең айтуға машықтана бастайды, ел ішінде: “шешен, тапқыр бала" атанып жүреді. Көп ұзамай ол айтысқа да түседі. Мұрат айтыстың асқан шебері болумен қатар үлкен эпик ақын. Ысқақ Тәкімұлы Зерттеуші пікірін растау мақсатында М.Мөңкеұлының сөзімен айтқанда: «Екі жақты, бір тілді, Сөйлейтін сөзге шешенмін» демекші, теңеулер мен эпитеттерді пайдаланып, айтыс ақыны ретінде жұпта сайысқа түсіңіз. Бағалау. |
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша көркемдегіш тәсілдердің ережесін еске түсіреді. Оқушыларға топта жаттығу жүргізу үшін «Үш қиян» өлеңінің мәтіні таратылады немесе оқулықпен жұмыс жасайды. Оқушылар әрбір қазынаны тауып талдағаннан кейін, автор стилін анықтайды. Зерттеуші пікірін растау мақсатында М.Мөңкеұлының сөзімен айтқанда: «Екі жақты, бір тілді, Сөйлейтін сөзге шешенмін» демекші, теңеулер мен эпитеттерді пайдаланып, айтыс ақыны ретінде жұпта сайысқа түсіңіз. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия
|
|
|||||
|
Үй тапсырмасы Қосымша көркемдегіш құралдарды анықтау |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 3 Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауы –тілі көркем толғау..docx
№ 3 Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауы –тілі көркем толғау..docx
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
||||||
|
Мерзім: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауы –тілі көркем толғау. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.4.1көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: шығарманы көркемдік ерекшелігіне талдайды; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін анықтап, талдайды; Кейбір оқушылар орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді, үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Алдыңғы білім |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту Конверттегі сұрақ 1.Оқушылар «Үш қиян» өлеңінде аты аталатын (Асанқайғы, Қазтуған, Орақ, Мамай, Телағыс, Шора, т.б.) тұлғаларға қатысты 2 сұрақ құрастырады. 2. Оқушы стикерге атын және жауабын жазады, осыдан кейін конверт келесі оқушыға ауысып отырады. 3. Стикерлерді жинап, бірнеше жауап дауыстап оқылады, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Мысалы: 1.Өлеңдегі Әз Жәнібек ханның қала тұрғызудағы әрекетін ақын қалай сипаттайды? 2. Батырлардың Еламан биге жүгінуіне себепші болған қандай оқиға? 3. Автор белгілі бір тұлғаның шынайы сипатын танытуда қандай құралдарды қолданған? Сабақ тақырыбы мен мақсатын болжау сұрақтары: 1. Талдаған сұрақтар сіздерге ой тастады ма? 2. Бүгін сабақта өлеңде көтерілетін қандай мәселені талқылауымыз мүмкін? 3. Өлеңде көтерілетін елдік, ерлік мәселесін айқындау үшін қандай оқу мақсатымен жұмыс жасаймыз деп ойлайсыз? Сабақ тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар өткен тақырып бойынша «Конверттегі сұрақ» әдісімен жұмыс жүргізеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Бұрыштар» тәсілі. Оқушылар әдебиет теориясы бойынша көркемдегіш тәсілдердің ережесін еске түсіреді.
Эпитет Теңеу Дисфемизм 1-тапсырма. Қазына іздеу 1. Оқушыларға топта жаттығу жүргізу үшін «Үш қиян» өлеңінің мәтіні таратылады немесе оқулықпен жұмыс жасайды. 2. Өлең мазмұны бойынша олардың іздейтін қазыналарының сипаттамалары беріледі. Қазына ретінде көркемдегіш құралдар: теңеу, эпитет, метафора, риторикалық сұрақ; қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, психологиялық параллелизмді; ақын тіліндегі сөз түрлері: көнерген сөздер, фразеологизмдер, дисфемизм, эвфемизм, шешендік сөздерді, т.б. тауып, қолдану ерекшелігіне талдау жасайды. Оқушылар әрбір қазынаны тауып талдағаннан кейін, автор стилін анықтайды. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Мұрат жас кезінен жиын тойға үнемі араласып, өлең айтуға машықтана бастайды, ел ішінде: “шешен, тапқыр бала" атанып жүреді. Көп ұзамай ол айтысқа да түседі. Мұрат айтыстың асқан шебері болумен қатар үлкен эпик ақын. Ысқақ Тәкімұлы Зерттеуші пікірін растау мақсатында М.Мөңкеұлының сөзімен айтқанда: «Екі жақты, бір тілді, Сөйлейтін сөзге шешенмін» демекші, теңеулер мен эпитеттерді пайдаланып, айтыс ақыны ретінде жұпта сайысқа түсіңіз. Бағалау. |
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша көркемдегіш тәсілдердің ережесін еске түсіреді. Оқушыларға топта жаттығу жүргізу үшін «Үш қиян» өлеңінің мәтіні таратылады немесе оқулықпен жұмыс жасайды. Оқушылар әрбір қазынаны тауып талдағаннан кейін, автор стилін анықтайды. Зерттеуші пікірін растау мақсатында М.Мөңкеұлының сөзімен айтқанда: «Екі жақты, бір тілді, Сөйлейтін сөзге шешенмін» демекші, теңеулер мен эпитеттерді пайдаланып, айтыс ақыны ретінде жұпта сайысқа түсіңіз. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия
|
|
|||||
|
Үй тапсырмасы Қосымша көркемдегіш құралдарды анықтау |
|||||||
шағым қалдыра аласыз















