|
Білім беру ұйымының атауы |
||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып:Менің туған өлкем 2В ШАМАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 56 сабақ. Жиындарды құру және жіктеу. және таңбалары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.5.2.2. Жиынды белгілеу үшін латын әліпбиінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын әліпбиінің кіші әріптерін,жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және таңбаларын қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жиындарды құру және жіктеуді жалғастырады және таңбаларын қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 10минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Өтілген тақырыптар бойынша өлшем бірліктерін жаттап кел
Тақырыпты ашу Фигураларды пішіні бойынша және пішіні, түсі, өлшемі бойынша топтарға бөледі. Пішіндері бірдей фигуралардан жиындар құрады және осы жиындардың элементтерін салыстырады. – Элементтерді салыстыру барысында не байқадың? Қандай әрекеттер орындадың? Сен ортақ белгілері бойынша фигуралардан жиындар құрдың, оларды салыстырдың және жіктедің. Жиынның элементтері қандай да бір ортақ қасиетке (белгіге) ие. Жиындарды жіктеу дегеніміз – элементтерінің ортақ белгілері бойынша жиындарды бөліп алу деген сөз Жаңа тақырып Құндылық мақсаты:Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу 1-тапсырма «Топтастыру» әдісі Шыршалар, қайыңдар, қарағайлар, теректер; ата, әже, әке, ана, қызы, ұлы; сызғыш, қалам, қарындаш. Бұлар қандай жиынның элементтері? Өз жауабыңды түсіндір. Шыршалар, қайыңдар, қарағайлар, теректер – ағаштар жиыны. Ата, әже, әке, ана, қызы, ұлы – жанұя жиыны. Сызғыш, қалам, қарындаш – оқу құралдары жиыны. 2-тапсырма а) А – «математика» сөзіндегі әртүрлі әріптер жиыны; «м» әрпі – А жиынына тиісті. Оны былай жазады: м А; «б» әрпі – А жиынына тиісті емес. Оны былай жазады: б А. ә) В – «есеп» сөзіндегі әртүрлі әріптер жиыны. таңбасын пайдаланып, В жиынына тиісті бірнеше элементтер жаз: е В. 3-тапсырма Берілген сандар қандай жиынның элементтері болып табылады? Жауап: Бір таңбалы сандар жиыны Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ 4-тапсырма Суреттегі әр жиынды және оған тиісті элементтерді ата K – дөңгелектер жиыны. (3 элемент бар. Олар: қызыл дөңгелек, көк дөңгелек, жасыл дөңгелек) F – шаршылар жиыны. (3 элемент бар. Олар: қызыл шаршы, көк шаршы, жасыл шаршы) C – үшбұрыштар жиыны. (3 элемент бар. Олар: қызыл үшбұрыш, көк үшбұрыш, жасыл үшбұрыш) Сергіту сәті «Жаңбыр дыбысы» әдісі Топтық жұмыс 5-тапсырма Зерттеу. Суреттегі жиындарға қара. А(гүлдер) және В(құстар) жиындарын ата Осы екі жиын элементтерінің санын салыстыр Диаграммалар бойынша өзің басқа сұрақтар қой. ФС тапсырмасы 6-тапсырма Есепті шығар І І Ш:29+15=44 29 + 44 = 73 Жауабы: мұражайдың екі залында барлығы 73 картина бар. Жұптық жұмыс 7-тапсырма а) Мына сандарды 15ке арттыр: 17, 36, 85. 17+15=32 36+15=51 85+15=100 ә) Мына сандарды 15ке кеміт: 23, 61, 83, 92. 23-15=8 61-15=46 83-15=68 92-15=77 Өзіндік жұмыс 9-тапсырма Тиісті амал таңбасы мен сандарды қой. (13 +5) -10 =8 43- (16+ 7)=20 Үй тапсырмасы 8-тапсырма Жиындар құр. Әр жиынға 4 элементтен жаз Ф-сынып бөлмесіндегі нысандар жиыны В- қоршаған ортадағы нысандар жиыны А- парта,тақта,бор,кітап В-көлік, өзен, көше, адамдар
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын оқып береді Тақырыпты ашады Тапсырманы орындайды Жиындарды атайды Әріптер жиынын табады Жиын атауын табады Бірлескен жұмыс жасайды Жаңбыр дыбысын саусақпен салады Жиындармен жұмыс жасайды Есепті шығарады Тапсырманы орындайды Өзіндік жұмыс орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Өтілген тақырыптар бойынша өлшем бірліктерін жаттап келеді-1б ҚБ: «Көбелек» әдісі
Дескриптор: Заттар кіретін жиынды атайды-1б
Дескриптор: Берілген жиынға тиісті , тиісті емес элемент жазады-1б Дескриптор: Берілген сандар қандай жиынның элементтері болып табылатынын айтады-1б Дескриптор: Суреттегі әр жиынды және оған тиісті элементтерді атайды-1б
Тамаша! Дескриптор: Суретте берілген әр жиынды атайды-1б Жиын элементтерінің санын салыстырады, сұрақтар құрастырады-1б Дескриптор: Құрама есепті шығарып,шешуін жекелеген амалдармен жазады-1б Дескриптор: Кесте бойынша өрнек құрады-1б Екі таңбалы сандарды қосу, азайту амалдарын орындайды-1б
Дескриптор: Тиісті амал таңбасы мен сандарды қояды-1б Дескриптор: Жиындар құрып,әр жиынға 4 элементтен жазады-1б «Әуе шарлары» әдісі |
Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер оқулық Жұмыс дәптері Тақта, жұмыс дәптері оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 56 сабақ. Жиындарды құру және жіктеу. және таңбалары математика 2 сынып
№ 56 сабақ. Жиындарды құру және жіктеу. және таңбалары математика 2 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып:Менің туған өлкем 2В ШАМАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 56 сабақ. Жиындарды құру және жіктеу. және таңбалары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.5.2.2. Жиынды белгілеу үшін латын әліпбиінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын әліпбиінің кіші әріптерін,жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және таңбаларын қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жиындарды құру және жіктеуді жалғастырады және таңбаларын қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 10минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Өтілген тақырыптар бойынша өлшем бірліктерін жаттап кел
Тақырыпты ашу Фигураларды пішіні бойынша және пішіні, түсі, өлшемі бойынша топтарға бөледі. Пішіндері бірдей фигуралардан жиындар құрады және осы жиындардың элементтерін салыстырады. – Элементтерді салыстыру барысында не байқадың? Қандай әрекеттер орындадың? Сен ортақ белгілері бойынша фигуралардан жиындар құрдың, оларды салыстырдың және жіктедің. Жиынның элементтері қандай да бір ортақ қасиетке (белгіге) ие. Жиындарды жіктеу дегеніміз – элементтерінің ортақ белгілері бойынша жиындарды бөліп алу деген сөз Жаңа тақырып Құндылық мақсаты:Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу 1-тапсырма «Топтастыру» әдісі Шыршалар, қайыңдар, қарағайлар, теректер; ата, әже, әке, ана, қызы, ұлы; сызғыш, қалам, қарындаш. Бұлар қандай жиынның элементтері? Өз жауабыңды түсіндір. Шыршалар, қайыңдар, қарағайлар, теректер – ағаштар жиыны. Ата, әже, әке, ана, қызы, ұлы – жанұя жиыны. Сызғыш, қалам, қарындаш – оқу құралдары жиыны. 2-тапсырма а) А – «математика» сөзіндегі әртүрлі әріптер жиыны; «м» әрпі – А жиынына тиісті. Оны былай жазады: м А; «б» әрпі – А жиынына тиісті емес. Оны былай жазады: б А. ә) В – «есеп» сөзіндегі әртүрлі әріптер жиыны. таңбасын пайдаланып, В жиынына тиісті бірнеше элементтер жаз: е В. 3-тапсырма Берілген сандар қандай жиынның элементтері болып табылады? Жауап: Бір таңбалы сандар жиыны Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ 4-тапсырма Суреттегі әр жиынды және оған тиісті элементтерді ата K – дөңгелектер жиыны. (3 элемент бар. Олар: қызыл дөңгелек, көк дөңгелек, жасыл дөңгелек) F – шаршылар жиыны. (3 элемент бар. Олар: қызыл шаршы, көк шаршы, жасыл шаршы) C – үшбұрыштар жиыны. (3 элемент бар. Олар: қызыл үшбұрыш, көк үшбұрыш, жасыл үшбұрыш) Сергіту сәті «Жаңбыр дыбысы» әдісі Топтық жұмыс 5-тапсырма Зерттеу. Суреттегі жиындарға қара. А(гүлдер) және В(құстар) жиындарын ата Осы екі жиын элементтерінің санын салыстыр Диаграммалар бойынша өзің басқа сұрақтар қой. ФС тапсырмасы 6-тапсырма Есепті шығар І І Ш:29+15=44 29 + 44 = 73 Жауабы: мұражайдың екі залында барлығы 73 картина бар. Жұптық жұмыс 7-тапсырма а) Мына сандарды 15ке арттыр: 17, 36, 85. 17+15=32 36+15=51 85+15=100 ә) Мына сандарды 15ке кеміт: 23, 61, 83, 92. 23-15=8 61-15=46 83-15=68 92-15=77 Өзіндік жұмыс 9-тапсырма Тиісті амал таңбасы мен сандарды қой. (13 +5) -10 =8 43- (16+ 7)=20 Үй тапсырмасы 8-тапсырма Жиындар құр. Әр жиынға 4 элементтен жаз Ф-сынып бөлмесіндегі нысандар жиыны В- қоршаған ортадағы нысандар жиыны А- парта,тақта,бор,кітап В-көлік, өзен, көше, адамдар
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын оқып береді Тақырыпты ашады Тапсырманы орындайды Жиындарды атайды Әріптер жиынын табады Жиын атауын табады Бірлескен жұмыс жасайды Жаңбыр дыбысын саусақпен салады Жиындармен жұмыс жасайды Есепті шығарады Тапсырманы орындайды Өзіндік жұмыс орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Өтілген тақырыптар бойынша өлшем бірліктерін жаттап келеді-1б ҚБ: «Көбелек» әдісі
Дескриптор: Заттар кіретін жиынды атайды-1б
Дескриптор: Берілген жиынға тиісті , тиісті емес элемент жазады-1б Дескриптор: Берілген сандар қандай жиынның элементтері болып табылатынын айтады-1б Дескриптор: Суреттегі әр жиынды және оған тиісті элементтерді атайды-1б
Тамаша! Дескриптор: Суретте берілген әр жиынды атайды-1б Жиын элементтерінің санын салыстырады, сұрақтар құрастырады-1б Дескриптор: Құрама есепті шығарып,шешуін жекелеген амалдармен жазады-1б Дескриптор: Кесте бойынша өрнек құрады-1б Екі таңбалы сандарды қосу, азайту амалдарын орындайды-1б
Дескриптор: Тиісті амал таңбасы мен сандарды қояды-1б Дескриптор: Жиындар құрып,әр жиынға 4 элементтен жазады-1б «Әуе шарлары» әдісі |
Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер оқулық Жұмыс дәптері Тақта, жұмыс дәптері оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз


















