№ 58 сабақ. Екі жиынның бірігуі және қиылысуы 2 сынып математика

Тақырып бойынша 17 материал табылды

№ 58 сабақ. Екі жиынның бірігуі және қиылысуы 2 сынып математика

Материал туралы қысқаша түсінік
№ 58 сабақ. Екі жиынның бірігуі және қиылысуы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Ортақ тақырып:Менің туған өлкем

2В ШАМАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

2сынып


Сабақтың тақырыбы:

58 сабақ. Екі жиынның бірігуі және қиылысуы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.5.2.2. Жиынды белгілеу үшін латын әліпбиінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын әліпбиінің кіші әріптерін,жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және таңбаларын қолдану.

Сабақтың мақсаты

Жиындарды құру және жіктеуді жалғастырады

және таңбаларын қолдануды үйренеді

Құндылықтар

Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ.

Сабақ құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық

Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут






Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

20 минут
















































































































Сергіту сәті

2 минут










Сабақты қорыту

10минут























Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

7-тапсырма

А және В жиындарының диаграммаларын зерттей отырып, осы жиындардың элементтерін ата. А және В жиындарына тиісті және тиісті емес элементтерді жаз

А 80,45,9,1.

А 7

B VII,XII,I, a,k,d

B X,c



Тақырыпты ашу

Практикалық жаттығу

Геометриялық фигуралар, түрлі ойыншықтардан жиын құрастырады. Екі жиынға да ортақ элементтерді анықтайды.



Жаңа тақырып

1-тапсырма

Е жиынында неше элемент бар?

Е жиынында 5 элемент бар. Көк тік төртбұрыш, жасыл тік төртбұрыш, қызыл тік төртбұрыш, сары дөңгелек, күлгін дөңгелек.

К жиынындағы элементтер саны үшеу: күлгін дөңгелек, сары дөңгелек және көк шаршы.

Е және К жиындарына ортақ элементтер бар ма? Ортақ элементтер жоқ.

Жиындардың бірігуі нәтижесінде шыққан жиынды «Геометриялық фигуралар» жиыны деп атауға бола ма?

«Геометриялық фигуралар» жиыны деп атауға болады. Себебі жиын элементтері геометриялық фигуралар.

Е мен К жиындарының бірігуі нәтижесінде шыққан жиынның элементтерін санап көр.

Е және К жиындарына ортақ элементтер бар ма? Егер бар болса, олар қандай элементтер? Ортақ элементтер күлгін дөңгелек, сары дөңгелек.




2-тапсырма

Зерттеу жұмысы

М жиынында неше элемент бар?

О жиынында неше элемент бар?

М және О жиындарын «Әріптер жиыны» деп атауға бола ма? Неліктен деп ойлайсың?

М, О жиындары қандай элементтерден тұрады? Олардың саны нешеу? М жиынында 5 элемент бар. О жиынында 6 элемент бар.

М және О жиындарына ортақ элементтер бар ма? Егер бар болса, олар қандай элементтер? Ортақ элементтер: б, р әріптері. Себебі бұл элементтер М жиынында да, О жиынында да бар.

М және О жиындарының қиылысуы операциясы


ФС тапсырмасы

Топтық жұмыс

3-тапсырма

Диаграммаларға қара. Сұрақтарға жауап бер.

Баянауылға кімдер барды?

Қарқаралыға неше бала барды?



ЕБҚ

Диаграммалар бойынша өзің сұрақтар қой және жауап бер

Сұрақ: Банауылға да, Қарқаралыға да барған кімдер?

Жауап: Сәбит,Жарас, Балнұр



Жұптық жұмыс

Құндылық мақсаты:Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың

қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну

4-тапсырма.

а) Берілген диаграмманы оқы

Бірінші сурет бойынша:

Екі жиынның қиылысуы.

Жиындардың қиылысуы – қандай да бір жиындардың ортақ элементтерінен тұратын жиын.

А жиынының элементтері: 30, 50, 40.

В жиынының элементтері: 40, 16, 57.

А және В жиынына да ортақ элемент – 40 саны, себебі 40 саны А жиынында да, В жиынында да кездеседі.

Екінші сурет бойынша:

Екі жиынның бірігуі.

Жиындардың бірігуі – қандай да бір жиындардың барлық элементтерін қамтитын жиын. Барлық элементтер екі жиынның бірігуінде орналасады. А жиынының элементтері: 30, 50, 40.

В жиынының элементтері: 40, 16, 57.

А және В жиындарының бірігуінде 30, 50, 40, 16, 57. Ескерту: жиынның бірігуін жазған кезде қайталанатын элементтерді қайталамай, бір рет жазамыз. (40 саны)

Үшінші сурет бойынша:

Бұл да екі жиынның бірігуі.

Барлық элементтер екі жиынның бірігуінде орналасады.

А және В жиындарының бірігуінде 30, 50, 40, 16, 57.



ЕҚБ

ә) Жиындардың бірігуі мен қиылысуын салады.

«Таулар» жиыны мен «Көлдер» жиынының бірігуіне тиісті элементтер: Қаратау, Зеренді, Мұғалжар, Зайсан, Балқаш.

«Таулар» жиыны мен «Көлдер» жиынының қиылысуына тиісті элементтер: Зеренді.



«Жаңбыр тамшылары» әдісі



5-тапсырма

Теңеулерді шеш

60-х=24 х+15=82

Х=60-24 х=82-15

Х=36 х=67

60-36=24 67+15=82

24=24 82=82


Өзіндік жұмыс

6-тапсырма

Өрнектер құр және олардың мәнін тап

90-48+23=65 29+36-19=46

63-48+34=49 54+36-47=43



Үй тапсырмасы

7-тапсырма

С – «қосу» сөзіндегі, ал D – «азайту» сөзіндегі әртүрлі әріптердің жиындары. С және D жиынында неше элемент бар екенін анықтайды. С мен D жиындарының қиылысуы нәтижесінде шыққан жиында неше элемент болатынын табады.


С жиынында 4 элемент бар. (қ, о, с, у)

D жиынында 6 элемент бар (а, з, а, й, т, у)

С мен D жиындарының қиылысуы нәтижесінде шыққан жиында 1 элемент бар – (у).






Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.







Үй тапсырмасын оқып береді









Тақырыпты ашады









Жиындардың бірігуі, қиылысуы нәтижесінде шыққан жиындарды зерделейді










Тапсырманы орындайды












Диаграммалармен жұмыс жасайды

















Сұрақтарға жауап береді







Жеке жұмыс жасайды









































Жеке жұмыс жасайды





Жаңбыр дыбысын саусақпен салады





Теңдеулерді шешеді








Өзіндік жұмыс орындайды








Үй тапсырмасын алады













Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру








Дескриптор:

А және В жиындарына тиісті және тиісті емес элементтерді жазады-1б


ҚБ:

«Жапонша бағалау» әдісі











Дескриптор:

Екі жиынның қиылысуы мен бірігуіне тиісті, тиісті емес элементтерді анықтайды-1б















Дескриптор:

Жиынның элементтерін атайды, санын анықтайды-1б

Екі жиынның қиылысуы мен бірігуіне тиісті, тиісті емес элементтерді анықтайды-1б






Дескриптор:

Диаграмманы зерделейді, сұрақтарға жауап береді-1б





ЕБҚ

Диаграммалар бойынша сұрақтар құрастырады-1б








Дескриптор:

Суреттегі әр жиынды және оған тиісті элементтерді атайды-1б














Керемет!







Дескриптор:

Жиын элементтерін атайды-1б









Дескриптор:

Теңеулерді шешеді-1б






Дескриптор:

Өрнектер құрады және олардың мәнін табады-1б




Дескриптор:

С және D жиындарына тиісті және тиісті емес элементтерді жазады-1б









«Тик Ток» әдісі





Суреттер





Оқулық





Жұмыс дәптері






Суреттер








оқулық





Жұмыс дәптері





Тақта, жұмыс дәптері









Оқулық










Оқулық







Жұмыс дәптері









Оқулық






Жұмыс дәптері










Оқулық




















Жұмыс дәптері













Оқулық










Дыбыстар












Жұмыс дәптері




















Кері байланыс тақтасы




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.12.2024
162
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі