Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: мәтінді түсініп оқып, мәтін
бойынша сұрақтар құрастыру, сөздік қор мен сөздік құрам
туралы мәлімет алу;
Көпшілігі: мәтін бойынша проблемалық
сұрақтар құрастыру,
сөздік қор мен сөздік
құрам ерекшеліктерін
түсіну;
Кейбір
оқушылар:
перифразаның түрлі тәсілдерін
қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар
құрастыру , сөздік
қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп
қолдану.
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы:
30 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды ахуал
қалыптастыру. «Мозайка» әдісімен сурет қиындылары арқылы топқа
бөліну.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау
критерийлерін анықтау
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ.
Оқушыларға жұмбақ суреттер көрсету арқылы
қызығушылығын ояту, ой шақыру.
Суреттен жылқыны
табыңыз.
Мына пойыздардың нені байқап тұрсыз? Жауап:
Пойыздың бірінің паровозы жоқ.
Қыздың қолынан не байқадыңыз? Жауап: Айнадағы
бейнесі басқа.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
|
*суреттерге байланысты өз пікірлерін
білдіреді;
* сабақ тақырыбын анықтайды;
|
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір
тілек»
ІІ. ОҚЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ
1-оқылым тапсырмасын оқып, «6
НЕЛІКТЕН?» әдісімен сұрақтар
құрастыру.
Тапсырма орындау
қадамдары:
1.Мәтін мазмұнын
меңгеру керек.
2.Мәтінге негіз болып
тұрған тірек сөздерді жаздыру. Тірек сөздерді жұпта, топта, кейін
сыныпта талқылап, ортақ нұсқасын шығару керек. Әрбір тірек сөздерді
атағанда, неге тірек сөз болып тұрғанын дәлелдеулері
керек.
3.Мәтін мазмұны бойынша
оқушылар бір сұрақтан әзірлеп, мазмұн бойынша алған білімдерін
тексереді.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
|
|
*перифразаның түрлі
тәсілдерін қолданады;
*мәтін бойынша сұрақтар
құрастырады;
|
Білім
алушы
-мәтінді
оқиды;
-мәтіндегі тірек сөздерді
табады;
-мәтін бойынша сұрақ
құрастырады.
|
|
|
ҚБ. «Плюс, минус,
қызықты»
Грамматикалық тақырып.
Көнерген сөздер мен
неологизмдер
3-тапсырма. Үш топқа бөлініп, тапсырманы
орындаудан
жарысыңдар.
1-топ.
Тарихшылар. Көнерген сөздерге мысал
келтіреді.
2-топ.
Физиктер. Физика терминіне мысал
келтіреді.
3-топ.
Тіл мамандары. Неологизмдерге мысал
келтіреді.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
|
|
*сөздік қор және сөздік құрам
ерекшеліктерін түсініп қолданады.
|
Білім
алушы
-тапсырмаларына сай мысал
келтіреді;
-мысалдарын
дәлелдейді.
|
|
|
ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.
2-ТАПСЫРМА. Суретші болу үшін адамда қандай қасиеттер
болуы қажет? Ой картасын сызып, дәлелдеңдер. Постер
сызады.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
|
|
*перифразаның түрлі
тәсілдерін қолданады;
*мәтін бойынша сұрақтар
құрастырады;
|
Білім
алушы
-сұраққа жауап бере отырып,
постер сызады;
-ойларын
дәлелдейді.
|
|
|
«Галереяны шарлау» әдісімен
бір-бірінің жұмысын бағалайды.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару.
Оқушыларға жұмбақ суреттер
көрсету арқылы қызығушылығын ояту, ой
шақыру.
Оқушылар сұрақтарға жауап беру
арқылы сабақ тақырыбын анықтайды.
Оқушылар
1-оқылым тапсырмасын оқып, «6
НЕЛІКТЕН?» әдісімен сұрақтар құрастыр мәтінді
оқиды;
мәтіндегі тірек сөздерді
табады;
мәтін бойынша сұрақ
құрастырады.
Грамматикалық тақырыпты
меңгереді.
Үш топқа бөлініп, тапсырманы
орындаудан жарысады.
Суретші болу үшін адамда
қандай қасиеттер болуы қажет? Ой картасын сызып,
дәлелдеңдер.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
8-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы
http://bilim-all.kz/puzzle?cat_id=35&page=2
Нұрғали
Ораз
|