Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
|||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауындағы рухани құндылықтар» |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: автор бейнесі мен шығармадағы көтерілген мәселені салыстыра талдау; Көпшілігі: шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыра талдау; Кейбір оқушылар: автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Жақсылық тамшысы» Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге, айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл 1.Ақынның"Үш қиян” атаған үш өзен салаларын (Батыс Қазақстан өлкесі, Атырау аңғары, Ойыл, Қиыл, Жем, Сағыз өзендерінің айналасы) «адыра қалғыр» деуінің себебі неде? 2.Ақынның күйініш сезімдеріне әсер еткен қандай оқиғалар? 3.«Қайырсыз болған неткен жер?!» деген жолдар қандай ой тастайды? 4.Отарлаушыларға деген ақынның көзқарасы қандай? Ақынның сезімі сізге қалай әсер етті? Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастырады. Тақырып бойынша «Миға шабуыл» сұрақтарына жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай ды. |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1 - тапсырма ЖЖ. «Күш алаңдарын талдау» әдісі
жазыңыз.
Жұптар жазғандарын басқа жұппен бөліседі. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «FILA толтыру» Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады. F/ Дерек/ – шығармадан тарих бейнесін ашатын деректер жинау; I /Пікір/– автор туралы өзінің ой-пікірі; L /Сұрақ/– автор тұлғасын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/– автордың кейіпкерлерді суреттеудегі қолданған тәсілдері.
Дескриптор:
ҚБ Жұмысты орындап болған соң топтар «Карусель» әдісімен жұмыстарын алмасып оқиды және топтар бірін-бірі бағалау критерийі арқылы бағалайды. 3 - тапсырма Ж. «Конверттегі сұрақ» әдісі Оқушылар кейіпкер бейнесіне қатысты бір сұрақ, автор бейнесіне қатысты бір сұрақ жазып, конвертке салады. Мұғалім конверттегі сұрақтарды араластырып, оқушыларға таратады. Оқушы екі минут ішінде стикерге сұрақтың жауабын және өзінің атын жазады; мұғалім стикерлерді жинап, конвертке қайта салады; бірнеше жауап дауыстап оқылады, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Мысалы: 1. Өлеңде тарихи шындықты автор қалай сипаттайды? 2. Автордың туған жеріне, оның тағдырына деген сезімі қаншалықты шынайы жырланады? 3.Автор нені аңсады? Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар қозғаушы күштер бағанына толғауды жазуға себеп болған тарихи оқиғалар мен кейіпкерлерді жазады; тежеуші күштер бағанына автордың құндылықтарын жазады; ойларын дәлелдейді.
Шығармадан тарих бейнесін ашатын деректер жинайды; автор туралы өзінің ой-пікірін білдіреді; автор тұлғасын ашатын сұрақтар қояды; автордың кейіпкерлерді суреттеудегі қолданған тәсілдерін анықтайды.
Оқушылар кейіпкер бейнесіне қатысты бір сұрақ, автор бейнесіне қатысты бір сұрақ жазып, конвертке салады. Мұғалім конверттегі сұрақтарды араластырып, оқушыларға таратады. Оқушы екі минут ішінде стикерге сұрақтың жауабын және өзінің атын жазады; мұғалім стикерлерді жинап, конвертке қайта салады; бірнеше жауап дауыстап оқылады, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. |
ҚБ «Нысана» Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
М. Мөңкеұлы шығармашылығы
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Не көрдің? Не естідің? Не туралы білдің? Не сезіндің? Не ойлайсың? |
|
||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 7 М.Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауындағы рухани құндылықтар».docx
№ 7 М.Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауындағы рухани құндылықтар».docx
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
|||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауындағы рухани құндылықтар» |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: автор бейнесі мен шығармадағы көтерілген мәселені салыстыра талдау; Көпшілігі: шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыра талдау; Кейбір оқушылар: автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Жақсылық тамшысы» Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге, айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл 1.Ақынның"Үш қиян” атаған үш өзен салаларын (Батыс Қазақстан өлкесі, Атырау аңғары, Ойыл, Қиыл, Жем, Сағыз өзендерінің айналасы) «адыра қалғыр» деуінің себебі неде? 2.Ақынның күйініш сезімдеріне әсер еткен қандай оқиғалар? 3.«Қайырсыз болған неткен жер?!» деген жолдар қандай ой тастайды? 4.Отарлаушыларға деген ақынның көзқарасы қандай? Ақынның сезімі сізге қалай әсер етті? Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастырады. Тақырып бойынша «Миға шабуыл» сұрақтарына жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай ды. |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1 - тапсырма ЖЖ. «Күш алаңдарын талдау» әдісі
жазыңыз.
Жұптар жазғандарын басқа жұппен бөліседі. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «FILA толтыру» Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады. F/ Дерек/ – шығармадан тарих бейнесін ашатын деректер жинау; I /Пікір/– автор туралы өзінің ой-пікірі; L /Сұрақ/– автор тұлғасын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/– автордың кейіпкерлерді суреттеудегі қолданған тәсілдері.
Дескриптор:
ҚБ Жұмысты орындап болған соң топтар «Карусель» әдісімен жұмыстарын алмасып оқиды және топтар бірін-бірі бағалау критерийі арқылы бағалайды. 3 - тапсырма Ж. «Конверттегі сұрақ» әдісі Оқушылар кейіпкер бейнесіне қатысты бір сұрақ, автор бейнесіне қатысты бір сұрақ жазып, конвертке салады. Мұғалім конверттегі сұрақтарды араластырып, оқушыларға таратады. Оқушы екі минут ішінде стикерге сұрақтың жауабын және өзінің атын жазады; мұғалім стикерлерді жинап, конвертке қайта салады; бірнеше жауап дауыстап оқылады, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Мысалы: 1. Өлеңде тарихи шындықты автор қалай сипаттайды? 2. Автордың туған жеріне, оның тағдырына деген сезімі қаншалықты шынайы жырланады? 3.Автор нені аңсады? Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар қозғаушы күштер бағанына толғауды жазуға себеп болған тарихи оқиғалар мен кейіпкерлерді жазады; тежеуші күштер бағанына автордың құндылықтарын жазады; ойларын дәлелдейді.
Шығармадан тарих бейнесін ашатын деректер жинайды; автор туралы өзінің ой-пікірін білдіреді; автор тұлғасын ашатын сұрақтар қояды; автордың кейіпкерлерді суреттеудегі қолданған тәсілдерін анықтайды.
Оқушылар кейіпкер бейнесіне қатысты бір сұрақ, автор бейнесіне қатысты бір сұрақ жазып, конвертке салады. Мұғалім конверттегі сұрақтарды араластырып, оқушыларға таратады. Оқушы екі минут ішінде стикерге сұрақтың жауабын және өзінің атын жазады; мұғалім стикерлерді жинап, конвертке қайта салады; бірнеше жауап дауыстап оқылады, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. |
ҚБ «Нысана» Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
М. Мөңкеұлы шығармашылығы
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Не көрдің? Не естідің? Не туралы білдің? Не сезіндің? Не ойлайсың? |
|
||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















