|
Бөлім тақырыбы: Пайым мен парасат |
Мектеп: Пән: қазақ әдебиеті |
|||||||||
|
Күні: 26.11.2021ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қ.Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңіндегі құндылық. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңіндегі ғаламдық мәселелерді анықтау; Көпшілігі: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына талдау; Кейбір оқушылар: шығарманың идеясын тарихи-көркемдік құндылық тұрғысынан талдап, баға беру. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі.
Топқа бөлу. «Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға «ғаламдық мәселелер» және «тарихи және көркемдік құндылық» сөздерінің ережесі жазылған таратпа қағаздары беріледі. Олар сыныптың екі бұрышында ілініп тұрған тірек сөздердің қолындығы ережеге сай, дұрысын тауып, тірек сөздің тұсына барып тұруы тиіс. Сөздердің мағынасын ашады. Осылай бүгінгі сабақтың мақсаты анықталады. Қызығушылықты ояту. ЖЖ. «Құнды ой» стратегиясы бойынша Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңінің аудионұсқасын тыңдайды. https://www.youtube.com/watch?v=M2HPHgbApG8 Өлеңнен ғаламдық мәселелерді шығарма үзінділері арқылы анықтайды.
Дескриптор:
ҚБ Мағынаны тану.
-, деп, ақиық ақын М. Мақатаев жырлағандай, Қ. Аманжолов үнемі, тіршілік дүниесіндегі қыруар құбылыстарды күрделі байланыстармен қоса сезініп, заман шындығы мен адам табиғатын тануға, таразылауға құлшынады. «Өзім туралы» өлеңінде тарих, дәуір, адам бойындағы алуан сипаттарды өзгеше келбетімен тебірене толғайды. Олай болса, біз келесі тапсырмамызда «Өзім туралы» өлеңін тарихи және көркемдік құндылығына талдайық. Тапсырма. Топтық талқылау. Т Тарихи құндылық оптар Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңін тарихи және көркемдік құндылығына талдайды.
Көркемдік құндылық 1-топ. «Сегіз қырлы ой» әдісімен шығарманы көркемдік құндылығына талдайды.
Дескриптор:
ҚБ 2-топ. «Пирамидалық талқылау» әдісімен өлеңді тарихи құндылығына талдайды.
Дескриптор:
ҚБ Жұптық жұмыс. Сабақта белсенділігі төмен оқушылармен жұмыс.
Дескриптор:
ҚБ Поэзия минуты. Сабақты қорытындылау мақсатында жас Жамбыл ақынның Қасым Аманжоловтың мерейтойында айтқан арнау өлеңін тыңдайды. https://www.youtube.com/watch?v=khex-3-HClU Бекіту. Жеке жұмыс. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен оқушылар Қасым Аманжолов шығармашылығына өз бағасын береді. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушыларға «ғаламдық мәселелер» және «тарихи және көркемдік құндылық» сөздерінің ережесі жазылған таратпа қағаздары беріледі. Олар сыныптың екі бұрышында ілініп тұрған тірек сөздердің қолындығы ережеге сай, дұрысын тауып, тірек сөздің тұсына барып тұруы тиіс. Сөздердің мағынасын ашады. Осылай бүгінгі сабақтың мақсаты анықталады.
Өлеңнен ғаламдық мәселелерді шығарма үзінділері арқылы анықтайды.
Топтар Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңін тарихи және көркемдік құндылығына талдайды.
Өлеңнен көркемдегіш құралдарды анықтайды; Шығармадан дәлелдер келтіреді; Өлеңнің көркемдік құндылығына байланысты ой қорытындылайды.
Шығарманы тарихи тұрғыдан талдайды; Идеясы үндес шығармалармен салыстырады; Ойын дәлелдейді.
Сабақта белсенділігі төмен оқушылармен жұмыс.
Бағалау бойынша жинаған ақынның өлеңдерін оқиды. Сабақты қорытындылау мақсатында жас Жамбыл ақынның Қасым Аманжоловтың мерейтойында айтқан арнау өлеңін тыңдайды. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен оқушылар Қасым Аманжолов шығармашылығына өз бағасын береді. |
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
|
11-сынып Қазақ әдебиеті https://www.youtube.com/watch?v=M2HPHgbApG8 00-35-3-00-3-40 -4-57 https://kk.wikipedia.org/wiki/%D2%92%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BC Қасым Аманжолов «Өзім туралы» https://www.youtube.com/watch?v=khex-3-HClU |
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтырады.
|
|||||||||
ДҒӘОІЖО ______________________ А. С. Керімбекова
Бірлестік жетекшісі: _____________ Л. О. Дүйсенова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 7 Қ.Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңіндегі құндылық.docx 11-сынып.ҚГБ
№ 7 Қ.Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңіндегі құндылық.docx 11-сынып.ҚГБ
|
Бөлім тақырыбы: Пайым мен парасат |
Мектеп: Пән: қазақ әдебиеті |
|||||||||
|
Күні: 26.11.2021ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қ.Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңіндегі құндылық. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңіндегі ғаламдық мәселелерді анықтау; Көпшілігі: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына талдау; Кейбір оқушылар: шығарманың идеясын тарихи-көркемдік құндылық тұрғысынан талдап, баға беру. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі.
Топқа бөлу. «Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға «ғаламдық мәселелер» және «тарихи және көркемдік құндылық» сөздерінің ережесі жазылған таратпа қағаздары беріледі. Олар сыныптың екі бұрышында ілініп тұрған тірек сөздердің қолындығы ережеге сай, дұрысын тауып, тірек сөздің тұсына барып тұруы тиіс. Сөздердің мағынасын ашады. Осылай бүгінгі сабақтың мақсаты анықталады. Қызығушылықты ояту. ЖЖ. «Құнды ой» стратегиясы бойынша Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңінің аудионұсқасын тыңдайды. https://www.youtube.com/watch?v=M2HPHgbApG8 Өлеңнен ғаламдық мәселелерді шығарма үзінділері арқылы анықтайды.
Дескриптор:
ҚБ Мағынаны тану.
-, деп, ақиық ақын М. Мақатаев жырлағандай, Қ. Аманжолов үнемі, тіршілік дүниесіндегі қыруар құбылыстарды күрделі байланыстармен қоса сезініп, заман шындығы мен адам табиғатын тануға, таразылауға құлшынады. «Өзім туралы» өлеңінде тарих, дәуір, адам бойындағы алуан сипаттарды өзгеше келбетімен тебірене толғайды. Олай болса, біз келесі тапсырмамызда «Өзім туралы» өлеңін тарихи және көркемдік құндылығына талдайық. Тапсырма. Топтық талқылау. Т Тарихи құндылық оптар Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңін тарихи және көркемдік құндылығына талдайды.
Көркемдік құндылық 1-топ. «Сегіз қырлы ой» әдісімен шығарманы көркемдік құндылығына талдайды.
Дескриптор:
ҚБ 2-топ. «Пирамидалық талқылау» әдісімен өлеңді тарихи құндылығына талдайды.
Дескриптор:
ҚБ Жұптық жұмыс. Сабақта белсенділігі төмен оқушылармен жұмыс.
Дескриптор:
ҚБ Поэзия минуты. Сабақты қорытындылау мақсатында жас Жамбыл ақынның Қасым Аманжоловтың мерейтойында айтқан арнау өлеңін тыңдайды. https://www.youtube.com/watch?v=khex-3-HClU Бекіту. Жеке жұмыс. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен оқушылар Қасым Аманжолов шығармашылығына өз бағасын береді. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушыларға «ғаламдық мәселелер» және «тарихи және көркемдік құндылық» сөздерінің ережесі жазылған таратпа қағаздары беріледі. Олар сыныптың екі бұрышында ілініп тұрған тірек сөздердің қолындығы ережеге сай, дұрысын тауып, тірек сөздің тұсына барып тұруы тиіс. Сөздердің мағынасын ашады. Осылай бүгінгі сабақтың мақсаты анықталады.
Өлеңнен ғаламдық мәселелерді шығарма үзінділері арқылы анықтайды.
Топтар Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңін тарихи және көркемдік құндылығына талдайды.
Өлеңнен көркемдегіш құралдарды анықтайды; Шығармадан дәлелдер келтіреді; Өлеңнің көркемдік құндылығына байланысты ой қорытындылайды.
Шығарманы тарихи тұрғыдан талдайды; Идеясы үндес шығармалармен салыстырады; Ойын дәлелдейді.
Сабақта белсенділігі төмен оқушылармен жұмыс.
Бағалау бойынша жинаған ақынның өлеңдерін оқиды. Сабақты қорытындылау мақсатында жас Жамбыл ақынның Қасым Аманжоловтың мерейтойында айтқан арнау өлеңін тыңдайды. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен оқушылар Қасым Аманжолов шығармашылығына өз бағасын береді. |
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
ҚБ Оқушылар бағалау ретінде ақынның өлеңдерін жинақтайды.
|
11-сынып Қазақ әдебиеті https://www.youtube.com/watch?v=M2HPHgbApG8 00-35-3-00-3-40 -4-57 https://kk.wikipedia.org/wiki/%D2%92%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BC Қасым Аманжолов «Өзім туралы» https://www.youtube.com/watch?v=khex-3-HClU |
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтырады.
|
|||||||||
ДҒӘОІЖО ______________________ А. С. Керімбекова
Бірлестік жетекшісі: _____________ Л. О. Дүйсенова
шағым қалдыра аласыз






















