Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
8.3.3.1 мәтін
құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте)
деректердің
маңызды тұстарын
анықтап жазу;
8.4.3.1 сөздік
қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп
қолдану.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: графиктік мәтіндегі деректерді
түсініп оқу, сөздік қор мен сөздік құрам
туралы мәлімет алу;
Көпшілігі: графиктік мәтіндегі деректерді
түсініп оқу,
маңызды тұстарын анықтап
жазу, сөздік қор мен сөздік
құрам ерекшеліктерін
түсіну;
Кейбір
оқушылар:
мәтін құрылымын сақтай отырып,
графиктік мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу ,
сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп
қолдану.
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы:
30 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу: сыныпты
түстер арқылы топқа бөлу.
Сыныпта жағымды ахуал
қалыптастыру.
Оқушыларға ой шақыру әрі жақсы көңіл күй сыйлау
мақсатында «Археолог» мультфильмі көрсетіледі.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау
критерийлерін анықтау
ЖАЗЫЛЫМ АЛДЫ.
Археологиялық қазба жұмыстары сендерді қызықтыра
ма?
Археолог болу үшін қандай қасиеттерді бойға ұстау
керек?
Археология саласының маңызы туралы ойландыңдар
ма?
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
|
*сұрақтарға жауап береді;
*
сабақ тақырыбын анықтайды;
*өз ойын ортаға салады.
|
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір
тілек»
ІІ. ЖАЗЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ
Оқулықтағы 1-оқылым
мәтіні.
1.
Мәтінді оқыңдар. Археология
туралы танымдық мағлұматтарды ойға түйіңдер. Перифраза тәсілдерін
қолданып, мәтін бойынша
сұрақтар
құрастырыңдар.
2. Оқулықтағы
5-тапсырма. Оқылым мәтініндегі деректердің
маңызды тұстарын сызба түрінде жазыңдар. Археолог мамандығын
жан-жақты сипаттаңдар.
Дескриптор:
-
Археология туралы танымдық
мағлұматтарды талдайды;
-
Перифраза тәсілдерін қолданып,
мәтін бойынша
-
сұрақтар
құрастырады;
-
Оқылым мәтініндегі деректердің
маңызды тұстарын сызба түрінде
жазады;
-
Археолог мамандығын жан-жақты
сипаттайды.
ҚБ
ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН.
3-ТАПСЫРМА. Берілген сөйлемнен сөздік қорға жататын
сөздерді анықтаңдар. Олардан жаңа сөздер туындатып
жазыңдар.
Оның зерттеу аймағы –
дала, орман, тау, құм, шөл, батпақ, өзен,
теңіз.
4-ТАПСЫРМА. ТЖ. (үйге алдын ала берілген тапсырма) Ғаламтор
ресурстары мен энциклопедиялардан ізденіп, өз өлкелеріңде
археологиялық қазбалар арқылы табылған мәдени мұралар туралы
таныстырылым дайындаңдар.
Дескриптор:
ҚБ
«Галереяны шарлау» әдісімен
бір-бірінің жұмысын бағалайды.
|
Оқушыларға ой шақыру әрі жақсы
көңіл күй сыйлау мақсатында «Археолог» мультфильмі
көрсетіледі.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтайды.
Оқушылар тақырыпқа
байланысты сұрақтарға жауап
береді;
сабақ тақырыбын анықтайды; өз
ойын ортаға салады.
Мәтінді оқыңдар. Археология
туралы танымдық мағлұматтарды ойға түйіңдер. Перифраза тәсілдерін
қолданып, мәтін бойынша
сұрақтар
құрастырыңдар.
Оқылым мәтініндегі деректердің
маңызды тұстарын сызба түрінде жазыңдар. Археолог мамандығын
жан-жақты сипаттаңдар.
Берілген сөйлемнен
сөздік қорға жататын сөздерді анықтайды;
Олардан жаңа сөздер
туындатып жазады;
ғаламтор ресурстары мен
энциклопедиялардан ізденеді;
археологиялық қазбалар
арқылы табылған мәдени мұралар туралы таныстырылым
дайындаңдар.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://www.youtube.com/watch?v=5R2hwEML6NM
-
https://24.kz/kz/zha-aly-tar/o-am/item/191569-arkheolog
|