|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Үш қиян» мен «Сарыарқа» өлеңдеріндегі үндестік. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» және «Үш қиян» өлеңдерін салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
М. Мөңкеұлы шығармашылығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту «Жақсылық тамшысы» Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге, айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. Қызығушылықты ояту.
Әлем көз тіккен Үш қиян
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Оқушылар зейінін сабаққа аударады. Жағымды ахуал қалыптастырады. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа тақырыпты анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай ды. |
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану М. Мөңкеұлының «Сарыарқа» және «Үш қиян» өлеңдерін талдау. 1-тапсырма. 1-топ. «Сарыарқа» өлеңін сатылай кешенді талдайды. 2-топ. «Үш қиян» өлеңін сатылай кешенді талдайды. 3-топ. Екі өлеңнің тақырыбы мен идеясындағы үндестікті табады. З топ бірігіп, Венн диаграммасын талдайды.
2 – тапсырма. ЖЖ. «Балық қаңқасы» әдісімен шығармалардың көркемдік құнылығын бағалайды.
1-топ «Сарыарқа» өлеңінің көркемдік ерекшелігін талдайды. 2-топ. «Үш қиян» өлеңінің көкемдік ерекшелігін талдайды. 3-топ. Екі шығармады ортақ көркемдік құндылықты анықтайды. Басы-басты мәселе Үстіңгі қаңқасы-шығармада қолданылған көркемдегіш тәсілдер. Астыңғы қаңқа- көркемдегіш тәсілдерге шығармадан дәлел. Құйрығы- қорытынды
ПОПС формуласы арқылы қорытынды жасайды.
ҚБ «Нысана» |
Оқушылар «Сарыарқа» өлеңін сатылай кешенді талдайды. «Үш қиян» өлеңін сатылай кешенді талдайды. Екі өлеңнің тақырыбы мен идеясындағы үндестікті табады.
«Балық қаңқасы» әдісімен шығармалардың көркемдік құнылығын бағалайды.
ПОПС формуласы арқылы қорытынды жасайды. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
Әдебиет хрестоматиясы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Не көрдің? Не естідің? Не туралы білдің? Не сезіндің? Не ойлайсың? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 9 «Үш қиян» мен «Сарыарқа» өлеңдеріндегі үндестік..docx
№ 9 «Үш қиян» мен «Сарыарқа» өлеңдеріндегі үндестік..docx
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Үш қиян» мен «Сарыарқа» өлеңдеріндегі үндестік. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» және «Үш қиян» өлеңдерін салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
М. Мөңкеұлы шығармашылығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту «Жақсылық тамшысы» Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге, айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. Қызығушылықты ояту.
Әлем көз тіккен Үш қиян
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Оқушылар зейінін сабаққа аударады. Жағымды ахуал қалыптастырады. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа тақырыпты анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай ды. |
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану М. Мөңкеұлының «Сарыарқа» және «Үш қиян» өлеңдерін талдау. 1-тапсырма. 1-топ. «Сарыарқа» өлеңін сатылай кешенді талдайды. 2-топ. «Үш қиян» өлеңін сатылай кешенді талдайды. 3-топ. Екі өлеңнің тақырыбы мен идеясындағы үндестікті табады. З топ бірігіп, Венн диаграммасын талдайды.
2 – тапсырма. ЖЖ. «Балық қаңқасы» әдісімен шығармалардың көркемдік құнылығын бағалайды.
1-топ «Сарыарқа» өлеңінің көркемдік ерекшелігін талдайды. 2-топ. «Үш қиян» өлеңінің көкемдік ерекшелігін талдайды. 3-топ. Екі шығармады ортақ көркемдік құндылықты анықтайды. Басы-басты мәселе Үстіңгі қаңқасы-шығармада қолданылған көркемдегіш тәсілдер. Астыңғы қаңқа- көркемдегіш тәсілдерге шығармадан дәлел. Құйрығы- қорытынды
ПОПС формуласы арқылы қорытынды жасайды.
ҚБ «Нысана» |
Оқушылар «Сарыарқа» өлеңін сатылай кешенді талдайды. «Үш қиян» өлеңін сатылай кешенді талдайды. Екі өлеңнің тақырыбы мен идеясындағы үндестікті табады.
«Балық қаңқасы» әдісімен шығармалардың көркемдік құнылығын бағалайды.
ПОПС формуласы арқылы қорытынды жасайды. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
Әдебиет хрестоматиясы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Не көрдің? Не естідің? Не туралы білдің? Не сезіндің? Не ойлайсың? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















