|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі .09.2018ж Сабақ№3 Сабақтың тақырыбы: Адамзат үшін тілдің маңызы.Үндестік заңы |
Мектеп « Ә.Жангелдин атындағы №27 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім А.Абдраймова |
||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: 2-3-тапсырмаларды орындауда адамзат үшін тілдің маңызын түсінеді, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтай алады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 5-тапсырманы орындауда қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: 7-тапсырманы орындауда мәтін мазмұнындағы негізгі ойды досына хат арқылы жеткізеді, тілдің адамзат үшін маңызын өз сөзімен дәлелді жеткізе алады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтін мазмұнындағы ақпараттардың маңызына талдау жасай алады, кластер бойынша әңгіме құрай алады. |
||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Үндестік заңы, буын үндестігі, дыбыс үндестігі, ілгерінді ықпал, кейінді ықпал, тоғыспалы ықпал |
|||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ауызекі сөйлеу стилі, жазбаша стиль, ғылыми стиль, көркем әдебиет стилі, баспасөз стилі, ісқағаздар стилі |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
|
|||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақ тиілінің дыбыстық жүйесі |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
||||
|
Тақтаға құс, маймыл, жылан, піл, итбалық және ағаш суретін ілемін. Ағаштың басына кім бұрын шығады? Ә) Ал біз бүгінгі сабақта мақсатымызға жете аламыз ба? |
Сұраққа жауап береді, болжайды Сабақ мақсатын бірлесіп қояды |
Піл, Құс, маймыл, Итба лық жылан суреті |
|||||
|
Ортасы 30минут |
1-тапсырма, 9-бет Мәтінді тыңда. Мәтінде не туралы айтылған? 2-тапсырма, 9-бет Жұптық жұмыс 3-тапсырма, 10-бет 4-тапсырма, 10-бет 5-тапсырма, 10-11-бет «Куәгер әңгімесі» әдісі Тілдік бағдар бойынша үндестік заңы туралы ақпарат беріледі. |
Үнтаспадан мәтінді тыңдап естерінде қалған сөздерді атайды. Суреттерге қарап парталасына сұрақ қояды.Шағын диалог құрайды. Кластер бойынша «Сөйлеу стилі» деген тақырыпта әңгіме құрайды Қоржындағы сөздерді қатыстырып, екі сөйлем құрайды. Сөйлемдегі басы артық және қате қолданылып тұрған сөздерді тауып, дұрыстап жазып шығады. Бастауыш сыныптарда алған бастапқы білімдерін қолданады. Жаңа терминдерді сөздік дәптерге жазып алады. |
Үлестірме қағаздар Оқулық 9-11-бет |
||||
|
Соңы 5 минут Кері байланыс Үйге тапсырма |
«3,2,1» әдісі 8-тапсырма,12-бет |
Мен бүгін үйренген 3 нәрсе Мен қызықты деп тапқан 2 нәрсе Мен үшін күрделі 1 сұрақ Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы бір-біріне әсер етуші дыбыстарды анықтайды, дыбыс үндестігінің қай түрі екенін ажыратады. |
кесте |
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
|||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді» |
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
: Адамзат үшін тілдің маңызы.Үндестік заңы
: Адамзат үшін тілдің маңызы.Үндестік заңы
|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі .09.2018ж Сабақ№3 Сабақтың тақырыбы: Адамзат үшін тілдің маңызы.Үндестік заңы |
Мектеп « Ә.Жангелдин атындағы №27 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім А.Абдраймова |
||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: 2-3-тапсырмаларды орындауда адамзат үшін тілдің маңызын түсінеді, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтай алады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 5-тапсырманы орындауда қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: 7-тапсырманы орындауда мәтін мазмұнындағы негізгі ойды досына хат арқылы жеткізеді, тілдің адамзат үшін маңызын өз сөзімен дәлелді жеткізе алады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтін мазмұнындағы ақпараттардың маңызына талдау жасай алады, кластер бойынша әңгіме құрай алады. |
||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Үндестік заңы, буын үндестігі, дыбыс үндестігі, ілгерінді ықпал, кейінді ықпал, тоғыспалы ықпал |
|||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ауызекі сөйлеу стилі, жазбаша стиль, ғылыми стиль, көркем әдебиет стилі, баспасөз стилі, ісқағаздар стилі |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
|
|||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақ тиілінің дыбыстық жүйесі |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
||||
|
Тақтаға құс, маймыл, жылан, піл, итбалық және ағаш суретін ілемін. Ағаштың басына кім бұрын шығады? Ә) Ал біз бүгінгі сабақта мақсатымызға жете аламыз ба? |
Сұраққа жауап береді, болжайды Сабақ мақсатын бірлесіп қояды |
Піл, Құс, маймыл, Итба лық жылан суреті |
|||||
|
Ортасы 30минут |
1-тапсырма, 9-бет Мәтінді тыңда. Мәтінде не туралы айтылған? 2-тапсырма, 9-бет Жұптық жұмыс 3-тапсырма, 10-бет 4-тапсырма, 10-бет 5-тапсырма, 10-11-бет «Куәгер әңгімесі» әдісі Тілдік бағдар бойынша үндестік заңы туралы ақпарат беріледі. |
Үнтаспадан мәтінді тыңдап естерінде қалған сөздерді атайды. Суреттерге қарап парталасына сұрақ қояды.Шағын диалог құрайды. Кластер бойынша «Сөйлеу стилі» деген тақырыпта әңгіме құрайды Қоржындағы сөздерді қатыстырып, екі сөйлем құрайды. Сөйлемдегі басы артық және қате қолданылып тұрған сөздерді тауып, дұрыстап жазып шығады. Бастауыш сыныптарда алған бастапқы білімдерін қолданады. Жаңа терминдерді сөздік дәптерге жазып алады. |
Үлестірме қағаздар Оқулық 9-11-бет |
||||
|
Соңы 5 минут Кері байланыс Үйге тапсырма |
«3,2,1» әдісі 8-тапсырма,12-бет |
Мен бүгін үйренген 3 нәрсе Мен қызықты деп тапқан 2 нәрсе Мен үшін күрделі 1 сұрақ Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы бір-біріне әсер етуші дыбыстарды анықтайды, дыбыс үндестігінің қай түрі екенін ажыратады. |
кесте |
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
|||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді» |
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













