. «Жердегі климаттық өзгерістер»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

. «Жердегі климаттық өзгерістер»

Материал туралы қысқаша түсінік
орыс сыныптарына сабақ беретін ұстаздарға 7 сыныптағы орыс сыныптарының тақырып бойынша арнайы жасалған қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді

жоспардың тарауы:

3-тарау. «Жердегі климаттық өзгерістер»

Мектеп

С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп

Тақырыбы

Биосфера

Күні: 17.10.2018

Мұғалімнің есімі: Шаханова Гульжан

Сынып: 7 «В» «Г»

Қатысқан оқушы саны: Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

7.О2. Ресми іскерлік (өтініш, нұсқаулық, ресми құттықтаулар, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушы:Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап бере алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін білдіре алады

Кейбір оқушылар: Өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып,орынды жауап бере алады.

Ойлау деңгейінің дағдылары

Білу.Түсіну.Қолдану

Бағалау критерийлері

Өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстырады.

Орынды жауап береді.

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен сөз тіркестер:

Экология, апатты аймақ, қалдықтар, тозу, сүзгі,,т.б.

Талқылауға арналған тармақтар:

Экология дегеніміз не?

Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба?

Экологиялық мәселелер туындап отыр...

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Тапсырмаларды орындап жазады.

Құндылық

Еңбек және шығармашылық

Пәнаралық байланыс

Тарих,география

Алдыңғы оқу

Экологиялық сауаттылық

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

4минут

Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.

Зейіндерін сабаққа шоғырландыру(«Көңіл-күйді анықтау» тренингі, оқушылар бір - бірлеріне жақсы тілектер айту арқылы білдіреді.)

Үй тапсырмасын сұрау.Тапсырманы тексеру.



Сабақтың ортасы

1 минут


12 минут





5 минут


10 минут










3минут


Сабақтың тақырыбы айтылады:

Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.

5-тапсырма.Оқылым.Жазылым.

Биосферада қандай өзгеріс болып жатыр?Мәтінді оқып санамалап жаз.

1.Биосфераға ықпалын тигізуде.

2. ....................

Дескриптор:

Мәтінді дауыстап оқиды.

Жауаптар мен пікірлерді салыстырады.

Өз ұсыныстарын айтады.

7-тапсырма.Айтылым. Суретке қарап, жердің шөлейттенуі, топырақтың тозуы,судың тартылуы туралы әңгімелеу.

Дескриптор: Суретке қарап әңгімелейді.

Сұрақтарға жауап береді.

Жауаптар мен пікірлерді салыстырады.

Экологиялық мәселелер туралы пікірлеседі.

9-тапсырма.Жазылым.Қажетті сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді толықтыр. Қажетті сөздер: дамып келеді,төмендеуде,ықпалын тигізуде,шөлейттеніп,тартылып барады.

Дескриптор:

1. Қажетті сөздерді пайдаланып,сөйлемдерді толықтырып жазады.

2. Сөйлемдердің мағынасын түсінеді, қосымша сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың жауаптарына көңіл бөліп, кері байланыс беру.





Оқулық

Қазақ тілі «Бәйшешек» оқулық 7сынып

1-бөлім

57 бет









Аяқталуы

3 минут

Рефлексия: «Шағын шолу» стикерлер таратылып, бүгінгі сабақта есте қалған сөздер мен сөз тіркестерін жазады. Сабақтан алған әсерлерін жазады. Бір - екі оқушының жазғанын оқып, кері байланыс беріледі.


Үйге

1 минут

11-тапсырма, 63 бет.

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?



Бағалау:

Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Өзара бағалау

3 минут

Пәнаралық байланыс:

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері:

АКT-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс:

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары

тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Директордың оқу ісінің меңгерушісі:


















Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Қалай сәнді киінуге болады?

Мектеп:

С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп

Тақырыбы:

Әдемі киіну құпиясы

Күні: 17.10.2018

Мұғалімі: Шаханова Гульжан

Сынып: 10 «Г» «В»

Қатысқан оқушы саны:

Осы сабақта

қол жеткізетін мақсаттары:



Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Мәтінді түсініп оқиды. Мазмұнын түсіне алады.

Оқушылардың басым бөлігі: ақпаратты түсініп, мәтіннің стилін анықтай алады

Кейбір оқушылар: Мәтіндегі көтерілген мәселелер жайында өз

ойларын салыстыра отырып, дәлелдеп айта алады.

Бағалау критерийлері:

Мәтінді түсінеді. Мәтіннің стилін анықтайды

Өз пікірін дәлелдеп айтады

Ойлау дағдылары:

Білу, түсіну

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Әдемі,сәнді, қымбат, сапалы, киімдер, аяқ киімдер, қалталы жекеттер

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сәнді киімдерді қайдан алуға болады?

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар: Тыңдалым, оқылым тапсырмалары

Құндылық


Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі

Алдыңғы оқу:

Сән әлемі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

1- минут




4-минут



Сабақтың ортасы

3 минут



5 минут





10-минут









6 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

2.Зейіндерін сабаққа шоғырландыру

«Көңіл-күй білдіру» жақсы тілектер арқылы өз көңіл-күйлерін білдіреді

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

Қазіргі кездегі сән үлгісі туралы жастардың киімі туралы әңгімелеу

1.Сабақтың мақсаты, тақырыбы таныстырылады

«Ой қозғау»Сәнді киінудің құпиясы туралы қысқаша мәлімет.

Сән…силуэт…стиль.Сән (мода) – латын сөзі (modis – өлшем, тәсіл, іс-қимыл бейнесі деген ұғымды білдіреді). Сән – белгілі немесе басқа да бір талғамның уақытша үстем болуы. Киім – бірінші қажеттілік зат. Сән – әлеуметтік, экономикалық құбылыс. Адам қоғамының дамуына, жаңа тарихи қоғамдастықтар пайда болуына байланысты адам киімі де түбірімен өзгеріп отырады.Қазіргі сәнді демократияшыл деуге де болады, себебі қазіргі таңдау идеясы мен еркіндіктің кө­п­тігімен, яғни әртүрлі стильдерімен, пішіндерімен, үлгілерімен, көлемдерімен, киім ұзынды­ғымен, алуан түсті гаммалығымен ерекшеленеді.

2-тапсырма. Тыңдалым. Оқылым.

Мәтінді түсініп оқу. Төмендегі ақпаратты түсініп, мәтіннен қалай әдемі киінуге болатынын анықтау.

Дескриптор: Мәтіннің мазмұнын айтады.

Негізгі идеясын табады

3-тапсырма.Жазылым. Мәтіннің ішінен қарамен жазылған сөздермен сөйлемдер құрап жаз.

Қажетті сөздер: арнайы киіну, қонаққа бару, сапалы киіну, талғам.

Дескриптор: сөздердің мағынасын түсінеді,жазады.

әдемі, сапалы киімдердің пайдалы екендігін айтады.




















Сабақтың соңы:

7 минут



Кері байланыс

3 минут

Әдемі киіну құпиясы
1 Салтанатты кештерге арналған киім
2 Ересек адамдарға арналған киім
1. Жастарды 18 - 20 жас
2. Орта жас 30 - 44 жас
3. Егде адамдар 45-тен жоғары
4. Қарт адамдар






Үйге

1 минут

Саған қандай киім түрлері ұнайды?


Қосымша ақпарат

Саралау–Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?:

Мәтін мазмұныны бойынша бірнеше тапсырмалар

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз



Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия:

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұящыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.







Қорытынды бағамдау: Қандай екі нәрсе табысты болды

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

1:

2:

Директордың оқу әдістеме жөніндегі орынбасары: А.Ж.Есбаева






















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.12.2018
1053
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі