|
Математика Тақырып: Километр. Миллиметр/ Астана ғимараттары |
Мектеп: «С.Бердіқұлов атындағы орта мектебі» КММ Мұғалім: Джамболатова Р.А |
||||
|
|
|
||||
|
Күні: 04.12.18 Сынып: 3Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Оқу мақсаттары |
3.1.3.2** мм, км/ г, т/см2, дм2, м2 өлшем бірліктерін қолданып өлшеу 3.1.3.4 ұзындық (мм, см, дм, м) / масса (г, кг, ц, т) / аудан (см2, дм2, м2/ уақыт (сек,мин, сағ, тәул. ғасыр) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||
|
Ұзындықтың өлшем бірліктерін қолданып өлшейді. |
|||||
|
Басым көпшілігі: |
|||||
|
Шамалардың мәнін салыстырады және оларға амалдар орындайды. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Шамаларды түрлендіреді. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Ұзындық өлшем бірліктерін салыстыру. Пәндік лексика және терминология: Ұзындық, км, мм. |
||||
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл. Талқылау: |
|||||
|
Ұзындықты немен өлшейді? Ұзындықтың қандай өлшем бірліктерін қолданады? |
|||||
|
Жазу: |
|||||
|
Өрнектер, дм, мм, шамалардың атауы. |
|||||
|
Бағалау критерийі |
км, м, дм, см бірліктерін пайдалана отырып, шамалар өлшемімен есептеулер жүргізеді. км, м, дм, см мәндерін салыстырады, және оларға амалдар қолданады. км, м, дм, см ұзындық бірліктерін олардың өзара қатысы негізінде түрлендіреді. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы білім алу |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу «К. Ахметова Астана», «Керемет күмбез» |
||||
|
Алдыңғы білім |
2.1.3.4. Ұзындық (см, дм, м), масса (кг, ц) өлшем бірліктері арақатынасына сүйеніп түрлендіру |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру. Бір бірімізге күлкі сыйлайық. Үй тапсырмасын тексеру. Үй мен хауыздың ауданын қалай есептедің? Қандай өлшем бірлігін қолдандың? Тағы қандай ұзындық өлшем бірліктерін білесің? Ортақ тақырыбымыз қандай? Сәулетті үйлер қай қаладан көруге болады? Астана қаласына жету үшін қандай көлікке отырамыз? Неліктен көп уақыт жолда боламыз? Астанаға дейін неше километр? |
Астана, Алматы қаласының суреттері |
|||
|
|
Алматыға дейін неше километр? Астана туралы кімнің өлеңімен таныспыз? Демек бүгін біз қанадай тақырыппен танысамыз? Мақсатымыз Ұзындық өлшем бірліктері – километр және милиметрмен танысамыз. Бағалау критерийі: км, м, дм, см бірліктерін пайдалана отырып, шамалар өлшемімен есептеулер жүргізеді. км, м, дм, см мәндерін салыстырады, және оларға амалдар қолданады. км, м, дм, см ұзындық бірліктерін олардың өзара қатысы негізінде түрлендіреді. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 8 минут |
Аймектепті тыңдау Білу, түсіну Ой қозғау
Миллиметр – ұзындық өлшем бірлігінің ең кіші бөлігі. 1 см = 10 мм. Ал сендерге метрден үлкен өлшем бірлігі таныс па? Сызғыштың бөліктеріне қараңдар. Сен енді 1 см-ден кем кесінділерді өлшей аласың ба? 1 см-ден артық, бірақ 2 см-ден кем кесінділерді ше? №1 суретті қара. Астанадағы океанариум ғимараты – ерекше құрылым. Ол – Гиннес рекордтар кітабына енген әлемдегі жалғыз ғимарат, мұхиттан 3000 километр қашықтықта орналасқан. Біз қандай жаңа ұзындық өлшем бірлігін қолдандық? Бұл–километр. Ұзындық өлшем бірліктеріне қатысты кестені көреміз. 1м=10м 1дм=10см 1м=100см 1дм=100мм 1м=1000мм 1см=10мм 1км=1000м=10000дм=100000см=1000000мм «Көршіңізге айтыңыз» 1 дм қанша сантиметр, миллиметр бар? 1 м-де қанша дециметр, сантиметр, миллиметр бар? 1км де қанша метр, дециметр, сантиметр, милиметр бар? Салыстыр: 1 м*1 мм 100 мм *1 дм 1000 мм*100 см 1 см*10 мм 10 дм*1 см 10 см*10 мм 1 тапсырма жеке жұмыс Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте, 1см= мм 40см= мм 2дм1см= см 210см= дм= м дм 690см= м= м дм 78мм= см мм Дескриптор: Сантимертді милиметрмен өрнектейді. Дециметрді сантиметр мен милиметрге өрнектейді. Өлшем бірліктерін өрнектеп жаза алады. Қб бірін бірі критерийі арқылы бағалау |
Аймектеп Кесте Таратпа |
|||
|
8 минут 9 минут |
2 тапсырма жұптық тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» Карта бойынша қала маршрутының жоспарын құр, оның ұзындығын километрмен өлше. Абай көшесінен Бейбітшілік көшесіне дейін неше километр? Республика көшесінен субұрқаққа дейін неше километр? Тәуелсіздік даңғылы неше километр? Жамбыл көшесінен көлік тұрағына дейін неше километр? 3 тапсырма Өзіндік жұмыс. Қолдану Дәптермен жұмыс Ұзындықты километрмен өрнекте. Өсу ретімен қайта жаз. Іле өзенінің ұзындығы Талас өзенінің ұзындығынан қанша артық? Талас 453000м= км Іле 815000м= км Нұра 978000м= км Саралау тапсырмасы Миллиметрге өрнекте: а) 1 дм 2 см 5 мм = ... ә) 4 дм 8 мм = ... б) 23 см 8 мм = ... в) 3 дм 5 см = ... Амалдарды орында және жауапты ірірек өлшем бірлігіне өрнекте: а) 6 дм 4 см – 35 мм ә) 2 дм 18 мм + 58 см 2 мм Мен:
Оладың өзара қатынасы негізінде см, дм, м, км ұзындық бірліктерін өрнектеуді. ҚБ Өзін өзі критерий арқылы бағалау |
Маршрут сызылған қала Дәптер Таратпа |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақтың басында алдымызға қандай мақсат қойдық? – Осы мақсаттарға жете алдық па? «Білім банкасы» бүгін білген, үйренгендерімізді жазып банкыны толтырайық. |
|
|||
|
Үйге тапсырма |
50 бет №6 |
|
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Диалог арқылы қолдау көрсететін оқушы сұрақтарға жауап береді, дарынды оқушы сұрақтарға дәлел келтіре отырып жауап береді. 3 тапсырмада қолдау көрсететін оқушы ұзындықты километрмен өрнектеп жазады, дарынды оқушы амалдарды орындап, жауапты ірірек өлшем бірлігіне өрнектеп жазады. |
Өзін өзі, бірін бірі бағалау критерийі арқылы бағалайды. |
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқыту да, оқуды да ескеріңіз)? 1 2 Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқыту да, оқуды да ескеріңіз )? 1 2 Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
: Километр. Миллиметр/ Астана ғимараттары 3сынып
: Километр. Миллиметр/ Астана ғимараттары 3сынып
|
Математика Тақырып: Километр. Миллиметр/ Астана ғимараттары |
Мектеп: «С.Бердіқұлов атындағы орта мектебі» КММ Мұғалім: Джамболатова Р.А |
||||
|
|
|
||||
|
Күні: 04.12.18 Сынып: 3Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Оқу мақсаттары |
3.1.3.2** мм, км/ г, т/см2, дм2, м2 өлшем бірліктерін қолданып өлшеу 3.1.3.4 ұзындық (мм, см, дм, м) / масса (г, кг, ц, т) / аудан (см2, дм2, м2/ уақыт (сек,мин, сағ, тәул. ғасыр) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||
|
Ұзындықтың өлшем бірліктерін қолданып өлшейді. |
|||||
|
Басым көпшілігі: |
|||||
|
Шамалардың мәнін салыстырады және оларға амалдар орындайды. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Шамаларды түрлендіреді. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Ұзындық өлшем бірліктерін салыстыру. Пәндік лексика және терминология: Ұзындық, км, мм. |
||||
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл. Талқылау: |
|||||
|
Ұзындықты немен өлшейді? Ұзындықтың қандай өлшем бірліктерін қолданады? |
|||||
|
Жазу: |
|||||
|
Өрнектер, дм, мм, шамалардың атауы. |
|||||
|
Бағалау критерийі |
км, м, дм, см бірліктерін пайдалана отырып, шамалар өлшемімен есептеулер жүргізеді. км, м, дм, см мәндерін салыстырады, және оларға амалдар қолданады. км, м, дм, см ұзындық бірліктерін олардың өзара қатысы негізінде түрлендіреді. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы білім алу |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу «К. Ахметова Астана», «Керемет күмбез» |
||||
|
Алдыңғы білім |
2.1.3.4. Ұзындық (см, дм, м), масса (кг, ц) өлшем бірліктері арақатынасына сүйеніп түрлендіру |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру. Бір бірімізге күлкі сыйлайық. Үй тапсырмасын тексеру. Үй мен хауыздың ауданын қалай есептедің? Қандай өлшем бірлігін қолдандың? Тағы қандай ұзындық өлшем бірліктерін білесің? Ортақ тақырыбымыз қандай? Сәулетті үйлер қай қаладан көруге болады? Астана қаласына жету үшін қандай көлікке отырамыз? Неліктен көп уақыт жолда боламыз? Астанаға дейін неше километр? |
Астана, Алматы қаласының суреттері |
|||
|
|
Алматыға дейін неше километр? Астана туралы кімнің өлеңімен таныспыз? Демек бүгін біз қанадай тақырыппен танысамыз? Мақсатымыз Ұзындық өлшем бірліктері – километр және милиметрмен танысамыз. Бағалау критерийі: км, м, дм, см бірліктерін пайдалана отырып, шамалар өлшемімен есептеулер жүргізеді. км, м, дм, см мәндерін салыстырады, және оларға амалдар қолданады. км, м, дм, см ұзындық бірліктерін олардың өзара қатысы негізінде түрлендіреді. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 8 минут |
Аймектепті тыңдау Білу, түсіну Ой қозғау
Миллиметр – ұзындық өлшем бірлігінің ең кіші бөлігі. 1 см = 10 мм. Ал сендерге метрден үлкен өлшем бірлігі таныс па? Сызғыштың бөліктеріне қараңдар. Сен енді 1 см-ден кем кесінділерді өлшей аласың ба? 1 см-ден артық, бірақ 2 см-ден кем кесінділерді ше? №1 суретті қара. Астанадағы океанариум ғимараты – ерекше құрылым. Ол – Гиннес рекордтар кітабына енген әлемдегі жалғыз ғимарат, мұхиттан 3000 километр қашықтықта орналасқан. Біз қандай жаңа ұзындық өлшем бірлігін қолдандық? Бұл–километр. Ұзындық өлшем бірліктеріне қатысты кестені көреміз. 1м=10м 1дм=10см 1м=100см 1дм=100мм 1м=1000мм 1см=10мм 1км=1000м=10000дм=100000см=1000000мм «Көршіңізге айтыңыз» 1 дм қанша сантиметр, миллиметр бар? 1 м-де қанша дециметр, сантиметр, миллиметр бар? 1км де қанша метр, дециметр, сантиметр, милиметр бар? Салыстыр: 1 м*1 мм 100 мм *1 дм 1000 мм*100 см 1 см*10 мм 10 дм*1 см 10 см*10 мм 1 тапсырма жеке жұмыс Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте, 1см= мм 40см= мм 2дм1см= см 210см= дм= м дм 690см= м= м дм 78мм= см мм Дескриптор: Сантимертді милиметрмен өрнектейді. Дециметрді сантиметр мен милиметрге өрнектейді. Өлшем бірліктерін өрнектеп жаза алады. Қб бірін бірі критерийі арқылы бағалау |
Аймектеп Кесте Таратпа |
|||
|
8 минут 9 минут |
2 тапсырма жұптық тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» Карта бойынша қала маршрутының жоспарын құр, оның ұзындығын километрмен өлше. Абай көшесінен Бейбітшілік көшесіне дейін неше километр? Республика көшесінен субұрқаққа дейін неше километр? Тәуелсіздік даңғылы неше километр? Жамбыл көшесінен көлік тұрағына дейін неше километр? 3 тапсырма Өзіндік жұмыс. Қолдану Дәптермен жұмыс Ұзындықты километрмен өрнекте. Өсу ретімен қайта жаз. Іле өзенінің ұзындығы Талас өзенінің ұзындығынан қанша артық? Талас 453000м= км Іле 815000м= км Нұра 978000м= км Саралау тапсырмасы Миллиметрге өрнекте: а) 1 дм 2 см 5 мм = ... ә) 4 дм 8 мм = ... б) 23 см 8 мм = ... в) 3 дм 5 см = ... Амалдарды орында және жауапты ірірек өлшем бірлігіне өрнекте: а) 6 дм 4 см – 35 мм ә) 2 дм 18 мм + 58 см 2 мм Мен:
Оладың өзара қатынасы негізінде см, дм, м, км ұзындық бірліктерін өрнектеуді. ҚБ Өзін өзі критерий арқылы бағалау |
Маршрут сызылған қала Дәптер Таратпа |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақтың басында алдымызға қандай мақсат қойдық? – Осы мақсаттарға жете алдық па? «Білім банкасы» бүгін білген, үйренгендерімізді жазып банкыны толтырайық. |
|
|||
|
Үйге тапсырма |
50 бет №6 |
|
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Диалог арқылы қолдау көрсететін оқушы сұрақтарға жауап береді, дарынды оқушы сұрақтарға дәлел келтіре отырып жауап береді. 3 тапсырмада қолдау көрсететін оқушы ұзындықты километрмен өрнектеп жазады, дарынды оқушы амалдарды орындап, жауапты ірірек өлшем бірлігіне өрнектеп жазады. |
Өзін өзі, бірін бірі бағалау критерийі арқылы бағалайды. |
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқыту да, оқуды да ескеріңіз)? 1 2 Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқыту да, оқуды да ескеріңіз )? 1 2 Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз













