Оқу қызметі:Құрастыру
Тақырыбы: “ Көктемнің әсем гүлдері”
Мақсаты:Заттардың көлеміне, пішініне қарап, салыстыра отырып, құрастыра білуді үйрету. Қағаздан бүктеп гүл жасай алуды меңгерту. Ертегі мазмұнын сурет арқылы айта отырып, балаларды мейірімділікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктері: Суреттер, мозайка, ертегі кейіпкерлері,түрлі-түсті қағаздар.
Әдіс-тәсілдері: Көрсету, түсіндіру, әңгімелесу, сұрақ-жауап.
Оқу қызметінің байланысы: Қатынас, шығармашылық.
Билингвальды компонент: Қоңыраугүл-колокольчик, көктем-весна, қырыққұлақ-папоротник,гүлдер-цветы.
|
Әрекет кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық
Ұйымдастырушылық-ізденістік Ғажайып сәт: Рефлекциялық түзетушілік |
-Балалар, қараңдаршы, бүгін бізге қонақтар келіпті. Қане бәріміз қонақтармен амандасайық. “Әдептілік белгісі, иіліп сәлем бергені” Армысың асыл күн! Армысың асыл жер! Армысың көк аспан! Жылуыңды қос маған! Міне менің қолым. -Педагог: Балалар кім айтады бір жылда неше мезгіл бар? Дұрыс Қазір жылдың қай мезгілі? Көктем мезгілінде табиғаттан қандай өзгеріс байқадыңдар Мен сендерге жұмбақ жасырайын сендер табыңдар Аналарға сыйлайтын, Аралар бал жинайтын, Бұл немене, балалар Үзуге адам қинайтын. (гүл) Гүлдер екі топқа бөлінеді 1.Бөлме гүлдері. 2. Дала гүлдері. Өткен оқу қызметінде қандай дала гүлдерімен танысқан болатынбыз. Дұрыс. Осы гүлдер туралы тақпақтар білеміз,кім айтады. Жомарт мынау табиғат, Өсіргендей бізге арнап. Қып-қызыл боп жалындап, Қырға өседі қызғалдақ. Наурыз туа қар астынан қылтиып, Ақ гүл шығар сүйіншілеп көктемді. Жер қараяр,қар арылып,күн жылып Бәйшешектер тұрар жауып бөктерді. Түкті кілем секілді, Түрлентеді даланы. Қырқаларды қызартып, Көктемде гүл жарады. Танып алғын балақай, Қызғалдақ осы болады. Рахмет балалар. Ал бүгін мен сендерді дала гүлдерінің бірі қоңыраугүлмен таныстырамын. Ара тісті жапырағы кезектесіп орналасқан.Тостағанша жапырақшалары гүлінің күлте жапырақшалары 5 тісті түтік пішінді,қоңырау тәрізді ақ,көк түстері болады,сабағы тік өседі.Жапырағы мен тамыры жеуге жарамды.Қоңырау гүлді әсемдік,тағамдық және дәрілік мақсатта қолдану үшін өсіреді. Қырыққұлақ-көркем жапырақты,көп жылдық шөптесін өсімдік. Таулы аймақтарда кездеседі.Қазақстанның таулы аймақтарында кездеседі. Жер шарында он бір мың жуық түрі табиғатта көгалдандыруда және бөлмен гүлі ретінде үйде өсіріледі.Күтімді көп қажет етпейді,Кез-келген жағдайда өседі. Мен сендерге осы гүлдер жайлы ертегі оқып берейін “Қоңыраугүл мен қырыққұлақ” деген. Ертегі мазмұнын суреттер арқылы, көрсетіп айтып берейін. Осы кезде есік қағылып, залға аю кіреді. Сәлеметсіз бе аю ? Аю неге көңілсіз болып жүрсің ? Аю: мен орманға барып едім, ормандағы гүлдердің арасынан бәйшешек таппадым, енді не істесем екен ? -Олай болса балалар аюға көмектесейік. Екі орталыққа бөлінеді. 1-орталық: бәйшешек гүлін оригами тәсілімен қағаздан жасайды. 2-орталық: мозайкадан гүлдер құрастырады. Сергіту сәті: Шаршағанда ырғалып, Гүлге ұқсап дем алам. Қанатымды бір қағып, Гүлдей болып жайқалам. Аю балалардың жасаған гүлдерін көріп қуанады. Ал енді аюға жасаған гүлдерді беріп, қуантайық. -Аю көңілденіп қолындағы балы бар ыдысты балаларға сыйға береді. Аю: бұл ыдыстың ішінде сендерге сыйым бар деп аю кетіп қалады. Ыдысты ашайық десек ашылмайды.Қақпағында ат тұр екен.Былай жазылған Әртүрлі гүлдердің суреттері бар, осыларды орыс тілінде айтыңдар,сонда ашылады 1Бәйшешек-подснежник 2Қызғалдақ-тюлпан 3Қоңыраугүл-колокольчик 4Қырыққұлақ-папоротник -Гүлдер қандай ?Осы гүлдер қай мезгілден бастап гүлдей бастайды? Ыдыстың қақпағы ашылып балаларға базарлық таратылады. Балалар бүгін қандай гүлдермен таныстық ? Орталықтарға бөлініп қандай гүлдер жасадық ? Гүлдер, гүлдер, көп гүлдер, Қызыл гүлдер,көк гүлдер. Өсе берші нұрланып, Көріскенше күн жақсы, Сау-саламат болайық! Сау болыңыздар! |
Сәлеметсіз бе ? Балалар бір-бірлерінің қолдарын үстіне қол тілектер тілейді. -4 мезгіл бар. -Көктем мезгілі Құстар ұшып келеді Гүлдер гүлдей бастайды т.б. -Балалар жауабы -Балалар жауабы Бәйшешек,қызғалдақ,бақбақ,түймедақ. Нұрдәулет Ұлжан Кәусар -Балалар қызыға тыңдады -Сәлеметсіздер ме балалар? Орталықтарында жұмыстарын жасайды Өлең жолдарын қайталап, қимылдар жасайды -Балалар келіседі Аюмен қоштасады -Әдемі,жұпар иісті,түрлі- түсті -Көктем мезгілінен басталады Қоңыраугүл,қырыққұлақ Балалар орындарынан тұрып өлең жолдарын айтып қонақтармен қоштасады. |
|
|
|
|
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Дала гүлдерін таниды, атай алады.
Игереді: Гүлдерді оригами тәсілімен құрастыра алады.
Меңгереді:Гүлдерді бір-бірінен айыра алады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
“ Көктемнің әсем гүлдері”
“ Көктемнің әсем гүлдері”
Оқу қызметі:Құрастыру
Тақырыбы: “ Көктемнің әсем гүлдері”
Мақсаты:Заттардың көлеміне, пішініне қарап, салыстыра отырып, құрастыра білуді үйрету. Қағаздан бүктеп гүл жасай алуды меңгерту. Ертегі мазмұнын сурет арқылы айта отырып, балаларды мейірімділікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктері: Суреттер, мозайка, ертегі кейіпкерлері,түрлі-түсті қағаздар.
Әдіс-тәсілдері: Көрсету, түсіндіру, әңгімелесу, сұрақ-жауап.
Оқу қызметінің байланысы: Қатынас, шығармашылық.
Билингвальды компонент: Қоңыраугүл-колокольчик, көктем-весна, қырыққұлақ-папоротник,гүлдер-цветы.
|
Әрекет кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық
Ұйымдастырушылық-ізденістік Ғажайып сәт: Рефлекциялық түзетушілік |
-Балалар, қараңдаршы, бүгін бізге қонақтар келіпті. Қане бәріміз қонақтармен амандасайық. “Әдептілік белгісі, иіліп сәлем бергені” Армысың асыл күн! Армысың асыл жер! Армысың көк аспан! Жылуыңды қос маған! Міне менің қолым. -Педагог: Балалар кім айтады бір жылда неше мезгіл бар? Дұрыс Қазір жылдың қай мезгілі? Көктем мезгілінде табиғаттан қандай өзгеріс байқадыңдар Мен сендерге жұмбақ жасырайын сендер табыңдар Аналарға сыйлайтын, Аралар бал жинайтын, Бұл немене, балалар Үзуге адам қинайтын. (гүл) Гүлдер екі топқа бөлінеді 1.Бөлме гүлдері. 2. Дала гүлдері. Өткен оқу қызметінде қандай дала гүлдерімен танысқан болатынбыз. Дұрыс. Осы гүлдер туралы тақпақтар білеміз,кім айтады. Жомарт мынау табиғат, Өсіргендей бізге арнап. Қып-қызыл боп жалындап, Қырға өседі қызғалдақ. Наурыз туа қар астынан қылтиып, Ақ гүл шығар сүйіншілеп көктемді. Жер қараяр,қар арылып,күн жылып Бәйшешектер тұрар жауып бөктерді. Түкті кілем секілді, Түрлентеді даланы. Қырқаларды қызартып, Көктемде гүл жарады. Танып алғын балақай, Қызғалдақ осы болады. Рахмет балалар. Ал бүгін мен сендерді дала гүлдерінің бірі қоңыраугүлмен таныстырамын. Ара тісті жапырағы кезектесіп орналасқан.Тостағанша жапырақшалары гүлінің күлте жапырақшалары 5 тісті түтік пішінді,қоңырау тәрізді ақ,көк түстері болады,сабағы тік өседі.Жапырағы мен тамыры жеуге жарамды.Қоңырау гүлді әсемдік,тағамдық және дәрілік мақсатта қолдану үшін өсіреді. Қырыққұлақ-көркем жапырақты,көп жылдық шөптесін өсімдік. Таулы аймақтарда кездеседі.Қазақстанның таулы аймақтарында кездеседі. Жер шарында он бір мың жуық түрі табиғатта көгалдандыруда және бөлмен гүлі ретінде үйде өсіріледі.Күтімді көп қажет етпейді,Кез-келген жағдайда өседі. Мен сендерге осы гүлдер жайлы ертегі оқып берейін “Қоңыраугүл мен қырыққұлақ” деген. Ертегі мазмұнын суреттер арқылы, көрсетіп айтып берейін. Осы кезде есік қағылып, залға аю кіреді. Сәлеметсіз бе аю ? Аю неге көңілсіз болып жүрсің ? Аю: мен орманға барып едім, ормандағы гүлдердің арасынан бәйшешек таппадым, енді не істесем екен ? -Олай болса балалар аюға көмектесейік. Екі орталыққа бөлінеді. 1-орталық: бәйшешек гүлін оригами тәсілімен қағаздан жасайды. 2-орталық: мозайкадан гүлдер құрастырады. Сергіту сәті: Шаршағанда ырғалып, Гүлге ұқсап дем алам. Қанатымды бір қағып, Гүлдей болып жайқалам. Аю балалардың жасаған гүлдерін көріп қуанады. Ал енді аюға жасаған гүлдерді беріп, қуантайық. -Аю көңілденіп қолындағы балы бар ыдысты балаларға сыйға береді. Аю: бұл ыдыстың ішінде сендерге сыйым бар деп аю кетіп қалады. Ыдысты ашайық десек ашылмайды.Қақпағында ат тұр екен.Былай жазылған Әртүрлі гүлдердің суреттері бар, осыларды орыс тілінде айтыңдар,сонда ашылады 1Бәйшешек-подснежник 2Қызғалдақ-тюлпан 3Қоңыраугүл-колокольчик 4Қырыққұлақ-папоротник -Гүлдер қандай ?Осы гүлдер қай мезгілден бастап гүлдей бастайды? Ыдыстың қақпағы ашылып балаларға базарлық таратылады. Балалар бүгін қандай гүлдермен таныстық ? Орталықтарға бөлініп қандай гүлдер жасадық ? Гүлдер, гүлдер, көп гүлдер, Қызыл гүлдер,көк гүлдер. Өсе берші нұрланып, Көріскенше күн жақсы, Сау-саламат болайық! Сау болыңыздар! |
Сәлеметсіз бе ? Балалар бір-бірлерінің қолдарын үстіне қол тілектер тілейді. -4 мезгіл бар. -Көктем мезгілі Құстар ұшып келеді Гүлдер гүлдей бастайды т.б. -Балалар жауабы -Балалар жауабы Бәйшешек,қызғалдақ,бақбақ,түймедақ. Нұрдәулет Ұлжан Кәусар -Балалар қызыға тыңдады -Сәлеметсіздер ме балалар? Орталықтарында жұмыстарын жасайды Өлең жолдарын қайталап, қимылдар жасайды -Балалар келіседі Аюмен қоштасады -Әдемі,жұпар иісті,түрлі- түсті -Көктем мезгілінен басталады Қоңыраугүл,қырыққұлақ Балалар орындарынан тұрып өлең жолдарын айтып қонақтармен қоштасады. |
|
|
|
|
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Дала гүлдерін таниды, атай алады.
Игереді: Гүлдерді оригами тәсілімен құрастыра алады.
Меңгереді:Гүлдерді бір-бірінен айыра алады.
шағым қалдыра аласыз













