|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 7.2.2 – Денелердің өзара әрекеттесуі Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Серпімділік күші. Гук заңы |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.2.2.5- Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Гук заңын тұжырымдай алады. Серпімділік күшінің формуласын жаза алады. Күш, қатаңдық, серіппенің ұзаруының өлшем бірліктерін біледі. Көптеген оқушылар: Серпімділік күшіне есептер шығара алады,күштің, қатаңдықтың өлшем бірліктерін ХБЖ келтіре алады. Кейбір оқушылар: Гук заңын тәжірибе жүзінде тексеріп,қортынды жасай алады |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Гук заңының физикалық мағынасын түсінеді,формуласын өрнектейді.. 2. Серпімділік күшінің формуласын пайдаланып есептер жүргізеді. 3. Гук заңын тәжірибе жүзінде тексеріп , өмірмен байланыстыра алады. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Күш-сила-Force Серпімділік-упругость-Elasticity Гук заңы-закон Гука-Hooke`s law Деформация – деформация –Deformation Деформация – латын сөзінен аударғанда дене пішінінің өзгеруі мағанасын береді Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Серпімділік күшінің басқа күштерден айырмашылығын көрсете алады, серпімділік күшінің пайда болу шартын біледі. Қандай жағдайда ....? Серпімділік күшінің бағыты ....? Басқа күштерден айырмашылығы ... ? |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық жұмыс – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау; өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарау,жоғарғы жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылу, өздік жұмыс – адалдылық |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,математика ,информатика |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Денелердің өзара әрекеттесуін, күш оны өлшейтін құралын, күштің еселік бірліктерін ретке келтіруді біледі. Серпімділік күшінің формуласын түрлендіріп есептер шығарады. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы (10 мин) 2 мин 5 мин 1 мин 2 мин |
- Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. Психологиялық ахуал туғызу: «Сыйлығымды қабыл ал». Оқушылар шеңберге тұрып, қол мимикасымен көрсету арқылы бір-біріне сыйлық сыйлайды және сыйлығын атайды. Топтарға біріктіру (стикер арқылы): (Күш,Деформация,Динамометр) Үй тапсырмасын сұрау «Қос шеңбер» оқушылар ішкі және сыртқы шеңберге тұрып, үй жұмысын талқылайды. алдымен сыртқы шеңбердегілер сұрақ қояды ішкі шеңбер жауап береді (үш сұрақ қойылады). Келесі ішкі шеңбер сұрақ қояды сыртқы шеңбер жауап береді (үш сұрақ қойылады). ҚБ: «Қолмен қолдау» әдісі. Қолды жоғары көтеру- Барлық сұраққа толық әрі нақты жауап берді Қолды иық деңгейінде көтеру - Түсінеді бірақ ойын жинақтап жеткізе алмайды Қол төмен бағытталса – Жауап толық емес, жауап беруде қиналды |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) 2 мин 15 мин 2 мин 6 мин |
«Ой қозғау» Жаңа тақырыпқа көшпес бұрын сілтеме ретінде серіппенің жасалынуы және қолданылуы жайлы видеоролик көрсетіледі.
Тақырыпты меңгеру үшін.
1.Гук заңы қалай тұжырымдалады? 2.Серпімділік күшінің формуласын жаз? 3.Серпімділік күші қандай физикалық шамаға тәуелді? 4.Серіппенің қатаңдығын анықтайтын формуланы жаз? 5.Серіппенің созылуын қалай есептеуге болады? 6.Серпімділік күшінің еселік бірліктерін ата? *Дескриптор: -Гук заңының физикалық мағынасын түсіндіреді, формуласын біледі. -Серпімділік күшінің формуласын түрлендіре алады. -Өлшем бірліктерін ХБЖ-на келтіре алады. Бағалау критерийі: - Постердің эстетикалық талғамға сай болуы; - Нақты дәлелдемелердің болуы; - Тақырыптың ашылуы; - Шешу жолдарының ұсынылуы; - Уақытты тиімді пайдалану; ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар бағалау критерийіне сүйеніп өзара бағалайды. Есептер шығару Инсерт кестесі.
Оқулықтағы есеп шығару үлгісін қарастыра отырып 2,3,4,5,6 есептерді шығару. Есептерді шығарып болған соң жауаптарын бір-бірімен салыстыру. Дескриптор
ҚБ: «Геометриялық фигура» әдісі арқылы. Бес бұрыш – барлық есептер есептеу жолы көрсетіліп, толығымен шығарылған, жауаппен сәйкес келеді.
Т Үш бұрыш - есептер толық орындалмаған, қателері бар, жауаппен сәйкес келмейді. |
Видеоролик
Физика 7- сынып
Стикер, маркер, постер.
Инсерт кестесі
Физика 7- сынып
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы (10 мин)
(7 мин)
|
Гук заңына байланысты деңгейлік тапсырмалар (Гук шыңына шығу) Әр топ үшін таудың суреті беріледі. Таудың шыңында ту орналасқан. Тау шыңына жету үшін барлық топқа бірдей алты тапсырма беріледі. Қай топ шыңға бірінші және дұрыс жауап беру арқылы шығады сол топ жеңімпаз. Топтар жауаптарын бір-бірімен салыстырады. Тапсырмалар: А деңгей
В деңгей
С деңгей
Дескриптор
Гүлдеп тұрған гүл – шыңға бірінші болып шықты, барлық тапсырмалар қатесіз болып орындалды Бүршік атып тұрған гүл – шыңға шықты бірақ тапсырмаларда қате бар. Жаңа шығып келе жатқан гүл – шыңға жете алмады, тапсырмаларда қателіктер бар. Кері байланыста жазбаша «SWOD” талдау
Үйге тапсырма. 15 §, 7 және 8 есеп |
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар: |
. |
. |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
« Серпімділік күші. Гук заңы» 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 7.2.2 – Денелердің өзара әрекеттесуі Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Серпімділік күші. Гук заңы |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.2.2.5- Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Гук заңын тұжырымдай алады. Серпімділік күшінің формуласын жаза алады. Күш, қатаңдық, серіппенің ұзаруының өлшем бірліктерін біледі. Көптеген оқушылар: Серпімділік күшіне есептер шығара алады,күштің, қатаңдықтың өлшем бірліктерін ХБЖ келтіре алады. Кейбір оқушылар: Гук заңын тәжірибе жүзінде тексеріп,қортынды жасай алады |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Гук заңының физикалық мағынасын түсінеді,формуласын өрнектейді.. 2. Серпімділік күшінің формуласын пайдаланып есептер жүргізеді. 3. Гук заңын тәжірибе жүзінде тексеріп , өмірмен байланыстыра алады. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Күш-сила-Force Серпімділік-упругость-Elasticity Гук заңы-закон Гука-Hooke`s law Деформация – деформация –Deformation Деформация – латын сөзінен аударғанда дене пішінінің өзгеруі мағанасын береді Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Серпімділік күшінің басқа күштерден айырмашылығын көрсете алады, серпімділік күшінің пайда болу шартын біледі. Қандай жағдайда ....? Серпімділік күшінің бағыты ....? Басқа күштерден айырмашылығы ... ? |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық жұмыс – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау; өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарау,жоғарғы жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылу, өздік жұмыс – адалдылық |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,математика ,информатика |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Денелердің өзара әрекеттесуін, күш оны өлшейтін құралын, күштің еселік бірліктерін ретке келтіруді біледі. Серпімділік күшінің формуласын түрлендіріп есептер шығарады. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы (10 мин) 2 мин 5 мин 1 мин 2 мин |
- Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. Психологиялық ахуал туғызу: «Сыйлығымды қабыл ал». Оқушылар шеңберге тұрып, қол мимикасымен көрсету арқылы бір-біріне сыйлық сыйлайды және сыйлығын атайды. Топтарға біріктіру (стикер арқылы): (Күш,Деформация,Динамометр) Үй тапсырмасын сұрау «Қос шеңбер» оқушылар ішкі және сыртқы шеңберге тұрып, үй жұмысын талқылайды. алдымен сыртқы шеңбердегілер сұрақ қояды ішкі шеңбер жауап береді (үш сұрақ қойылады). Келесі ішкі шеңбер сұрақ қояды сыртқы шеңбер жауап береді (үш сұрақ қойылады). ҚБ: «Қолмен қолдау» әдісі. Қолды жоғары көтеру- Барлық сұраққа толық әрі нақты жауап берді Қолды иық деңгейінде көтеру - Түсінеді бірақ ойын жинақтап жеткізе алмайды Қол төмен бағытталса – Жауап толық емес, жауап беруде қиналды |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) 2 мин 15 мин 2 мин 6 мин |
«Ой қозғау» Жаңа тақырыпқа көшпес бұрын сілтеме ретінде серіппенің жасалынуы және қолданылуы жайлы видеоролик көрсетіледі.
Тақырыпты меңгеру үшін.
1.Гук заңы қалай тұжырымдалады? 2.Серпімділік күшінің формуласын жаз? 3.Серпімділік күші қандай физикалық шамаға тәуелді? 4.Серіппенің қатаңдығын анықтайтын формуланы жаз? 5.Серіппенің созылуын қалай есептеуге болады? 6.Серпімділік күшінің еселік бірліктерін ата? *Дескриптор: -Гук заңының физикалық мағынасын түсіндіреді, формуласын біледі. -Серпімділік күшінің формуласын түрлендіре алады. -Өлшем бірліктерін ХБЖ-на келтіре алады. Бағалау критерийі: - Постердің эстетикалық талғамға сай болуы; - Нақты дәлелдемелердің болуы; - Тақырыптың ашылуы; - Шешу жолдарының ұсынылуы; - Уақытты тиімді пайдалану; ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар бағалау критерийіне сүйеніп өзара бағалайды. Есептер шығару Инсерт кестесі.
Оқулықтағы есеп шығару үлгісін қарастыра отырып 2,3,4,5,6 есептерді шығару. Есептерді шығарып болған соң жауаптарын бір-бірімен салыстыру. Дескриптор
ҚБ: «Геометриялық фигура» әдісі арқылы. Бес бұрыш – барлық есептер есептеу жолы көрсетіліп, толығымен шығарылған, жауаппен сәйкес келеді.
Т Үш бұрыш - есептер толық орындалмаған, қателері бар, жауаппен сәйкес келмейді. |
Видеоролик
Физика 7- сынып
Стикер, маркер, постер.
Инсерт кестесі
Физика 7- сынып
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы (10 мин)
(7 мин)
|
Гук заңына байланысты деңгейлік тапсырмалар (Гук шыңына шығу) Әр топ үшін таудың суреті беріледі. Таудың шыңында ту орналасқан. Тау шыңына жету үшін барлық топқа бірдей алты тапсырма беріледі. Қай топ шыңға бірінші және дұрыс жауап беру арқылы шығады сол топ жеңімпаз. Топтар жауаптарын бір-бірімен салыстырады. Тапсырмалар: А деңгей
В деңгей
С деңгей
Дескриптор
Гүлдеп тұрған гүл – шыңға бірінші болып шықты, барлық тапсырмалар қатесіз болып орындалды Бүршік атып тұрған гүл – шыңға шықты бірақ тапсырмаларда қате бар. Жаңа шығып келе жатқан гүл – шыңға жете алмады, тапсырмаларда қателіктер бар. Кері байланыста жазбаша «SWOD” талдау
Үйге тапсырма. 15 §, 7 және 8 есеп |
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар: |
. |
. |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















