Материалдар / " Тіл дамыту әдістемесі" пәніне арналған тесттер жинағы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

" Тіл дамыту әдістемесі" пәніне арналған тесттер жинағы

Материал туралы қысқаша түсінік
" Тіл дамыту әдістемесі" пәніне арналған тесттер жинағы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Желтоқсан 2018
1059
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Технологиялық карта

Екінші кіші тобының ұйымдастырылған оқу қызметінің

технологиялық картасы.

Білім беру саласы: «Таным»

Бөлімі: ҚМҰҚ

Тақырыбы: Түрлі түсті орамалдар

Мақсаты:Заттардың түстерін айыра білу, екі топтағы заттарды салыстыру .

Қажетті көрнекі құралдар: түрлі түсті орамалдар және суреттер, санау материалдары,салыстыруға арналған заттар тобы

Әдіс-тәсілдер: практикалық,сұрақ -жауап,демонстрациялық.


Оқу іс-әрекет кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті


Балалардың іс-әрекеті

Мотивация

лық қозғаушы

Педагог балаларды тақтадағы суреттермен жұмыс істеуге шақырады:

-Балалар , мына суретте не көріп тұрмыз? Ал олардың түстері қандай?

Балалар суреттермен жұмыс істейді.

-Орамалдар

Мынау- қызыл, мынау –көк


Ұйымдастырушылық- ізденістік

Педагог төменгі сөреге 4 аю,ал жоғарғы сөреге 5 тиін қояды.

Балаларға мынандай сұрақ қояды:

«Аю қанша? Тиін нешеу? Қайсысы көп (аз):аю ма,әлде тиін бе? 5аз ба, әлде 4 аз ба?Олардың саны тең болу үшін не істеу керек?»

Педагог балалардың айтқан ұсынысын орындайды.1 тиінді алып тастайды,олардың теңескенін 1 аюдың астына 1 тиінді қою арқылы суреттердің теңескенін көрсетеді. Содан соң 1 аю қосу арқылы теңестіру тәсілін көрсетеді.

«Аю қанша болса ,тиін сонша» деген сөзді қолдануға үйретеді.

Педагог балаларға тақия мен етіктерді санап шығуды тапсырады.

-Тақия нешеу?Етік ше?

-Қайсысы артық,қайсысы кем? («Артық», «кем» сөздерін қолдануға уйрету).

-Тақия мен етікті саны жағынан теңестіру үшін не істеу керек?

Балалар етіктің суретін салып бояғаннан кейін, педагог етікпен тақияның теңескенін,яғни 5 етік5 тақия болғанын түсіндіреді.


Педагог балалрдан төмендегі сөйлемді аяқтауды аяқтауын өтінеді:

-Біз түнде ұйықтаймыз, ал жаттығуды...жасаймыз.

-Таңғы астытаңертең,ал түскі асты... ішеміз.

-Түскі асты күндіз ішеміз,алкешкі асты...ішеміз.

-Кешке тамақ ішеміз ал... ұйықтаймыз.

-Енді тәулік бөліктерін рет-ретімен атап беріңдерші.


-Балалар, мына суретке қараңдаршы. Суретші қай жерде қателесіпті?

Педагог балаларға дөңгелек ішіндегі суретті төменгі шаршылардың ішіне суреттің тиістіне қоюды тапсырады

(таңерең,күндіз,кеш,түн).



«Қарғалар». Сергіту сәті.

Қарға қарға қарғалар,

Қар үстінде жорғалар,

Боран соқса долданып

Бұтаға келіп қорғанар.


Педагог балаларға өлең оқып береді

Санауды біз білеміз,

Сандарды да білеміз,

Сондықтықтан да атамның

Құстарын санап береміз

Бір,екі,үш,төрт,бес,

Бірден санап шеш!

Содан соң балаларға сұрақ қойып тапсырманы береді.

-Тордың ішінде неше құс бар?

-Ағашқа неше құс қонып отыр?

-Қайсысы артық,қайсысы кем?

-Тодың астындағы жолаққа торда қанша құс болса . сонша дөңгелек салыңдар?

-Ағашта қанша құс болса, төмендегі жолаққа сонша дөңгелектерді салыңдар.

-Енді жолақтың ішіндегі дөңгелектерді салыстырыңдар.

Олардың саны қанша?Бұл жайлы не айтасыңдар?

Педагог өлең оқиды:

Азамат,Марат,Айдар,

Келді аралап базар

Әрқайсысы өлшеп,

Сатып алды көйлек

Азамат жасыл жейде сатып алды. Азаматың оң жағындағы сары жейде киген Марат тұр, ал сол жағында қызыл жейделі Айдар тұр.

Педагог балалардың киімдерін бояуды тапсырадыСол жақтағы баланың жейдесін қызыл түсті, оң жақтағы баланың сары түсті ,ортадағы баланың жейдесін жасыл түсті болуы шарт.

-Сол жақтағы,оң жақтағы . ортадағы баланың жейдесінің түсі қандай?


Балалардың ойыншықтарды санайды.

Аюлар мен тиіндерді,4 пен 5 сандарын салыстырады


Содан соң екеуін теңестіру үшін жоғарғы сөреге аю қосу керек екенін немесе тиіннің 1 –еуін алыптастау керек екенін анықтайды.







Балалар заттарды санап шығады

Бес тақия, төрт етік.

Етікке қарағанда тақия артық, ал тақияға қарағанда етіктің бірі кем.

Теңестіру үшін тағы бір етіктің суретін салу керек.








Балалар сөйлемді аяқтайды



-Таңертең.


-Күндіз.


-Кешке.


-Түнде.





Бірінші суретте- күндіз, екіншіде-кеш,үшіншісінде таңертең,ал төртіншідетүн бейнеленген.




Бірінші таңертең,екінші күндіз,үшінші кеш,төртінші түн тұру керек.


Балалар өлеңнің мазмұнына сай жаттығуларды жасайды:

Жүгіреді,қолдарын бұлғаңдатады,тізерлеп отырады,қолдарымен иегін таянады.









Балалар сұрақтарға жауап береді және тапсырманы орындайды.

Төрт

Бес

Ағаштағы құс артық, ал торда ағаштағыдан кем.

Балалар енді дөңгелектерді саны бойынша салыстырады.





Балалар өлең мен тапсырманы мұқият тыңдайды.





Балалардың жейделерін бойайды.












Сол жақта – қызыл жейде,

оң жақта-сары жейді,

ортада -жасыл жейде

Рефлекстік түзетушілік

Өзін –өзі бақылау және атқарған жұмысына баға беру.



-Тақия нешеу?

-Ал етік ше?

-Тақия мен етіктердің санын теңесстіру үшін не істедіңдер?

Тәулікте неше бөлік бар?


Педагог балаларды мақтайды

Балалар өздері жасаған жұмыстың педагогтің қолындағы үлгімен салыстырады.


Бес.

Төрт.

Тағы бір етіктің суретін салдық.

Төрт бөлігі бар:таңертең,күндіз,кеш,түн.


Күтілетін нәтиже:


Біледі: Тәуліктің бөліктерін ,өзіне қатысты тұрғыдағы заттардың орналасуын сөзбен баяндауды (сол жақта,ортад ,оң жақта)

Игереді: саны жағынан аз топқа жетіспей тұрған заттарды қоса білу;саны бірдей ,бірақ түрлі заттардан құралған топтарды теңестіру;

Меңгереді: тәулік бөліктері туралы түсінікті;заттарды санауды (5көлемінде)





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!