ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК ЖОСПАР
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
Сынып |
8 |
Күні |
|
|
Тақырыбы |
Ә. Кекілбаев «Шыңырау» повесі |
||||
|
Мақсаты |
Құдықшылық кәсібі туралы, Еңсертің прототипі – Қараш Бейнеубай Құлшарұлы туралы мәлімет беру, шығарма оқиғасына негіз болған “Ақотты нар” , т.б. аңыздар туралы мағлұмат беру . Топтық іс - әрекет барысында білімдерін сыни тұрғыдан бағалау. |
||||
|
Міндеті |
Топқа бөліну арқылы аңыз әңгімелер негізінде өлке тарихынан мәлімет алу |
||||
|
Күтілетін нәтиже |
Құдықшылық кәсібін қазіргі кезеңмен салыстырады. Бейнеубай Құлшарұлы туралы мағлұмат алады; Оқиғаға негіз болған «Ақотты нар» аңызы екенін меңгереді; Өлкеміздегі құдық туралы аңыздармен танысады. Оқушылар сыни тұрғыда ойланады; |
||||
|
Түйінді түсінік |
Теориялық білімді практикамен ұштастыру, ойларын тиянақты жеткізе білу. Білім деңгейлерін бақылау. |
||||
САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ
|
Сабақ кезеңдері, модульдері |
Мұғалім әрекеті |
Тапсырма мазмұны |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
І. Бақылау (Оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып-үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді) Сабаққа қатысушылардың эмоционалдық көңіл-күйін көтеру, проблемаға бетбұрыс жасау. |
Сынып оқушыларының сабаққа қатысын тексеру. (1 минут) |
«Шыңырау» повесін оқу,құдықшылық кәсібі туралы, құдықшылар туралы мәлімет біліп келу. |
Оқушылар жинаған мәліметтерін айтады. |
Формативті бағалау, ынталандыру т.б. |
Білім стандарты, күнтізбелік-тақырыптық жоспар, сабақ жоспары, Слайд, парақшалар, түрлі пішіндегі шартты белгілер. |
|
ІІ. Өткен тақырыптарды пысықтау (сабақ басталмас бұрын оқушылардың нені білетіндіктерін анықтау) |
Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту.(Б. Құлшарыұлы құдығының суреті, сол кісінің ұрпақтарының суреттері көрсетіледі) |
Бұл суретті не себепті көрсетіп тұрмын деп ойлайсыңдар? Бұл суреттегі адамдар кімдер болуы мүмкін? |
1982 жылы «Шыңырау» повесі жарық көрді. Шығарма кейіпкерлері: Еңсеп, Байсал бай,Інісі Теңсел,Ақсақалдар,Ауыл тұрғындары. Қараш Бейнеубай Құлшарұлы. Бейнеубай – өмірде болған адам, құдықшы, көріпкел, батыл, еңбекқор. |
|
Ұжыммен жұмыс жасайды. |
|
ІІІ. Негізгі бөлім (оқушылардың оқып-үйренген білімдерін қорыту) |
Оқушыларға қызығушылықтарын ояту мақсатында сұрақтар бере отырып, тапсырмаларды бере отырып, өз беттерінше жұмыс жүргізуге, өз шешімдерін дайындауға мүмкіндік беру. Оқушыларды құдық аттары жазылған суреттер арқылы топқа бөлу. Әр топқа тапсырмалар беру. Шығармаға негіз болған «Ақотты» аңызын айтып беру.
|
“Миға шабуыл” стратегиясы арқылы сұрақтарға жауап беру Қазіргі таңда шыңырау құдықтар пайдаланылады ма? Шығармада шыңырау қандай құралмен қазылды? Салыстыру Бұрынғы құдық қазу кәсібі/ қазіргі құдық қазу Екі суреттен не байқадық? Бұл суреттегі еңбек түрін басқа салалармен байланыстырып көр Бұл екі суреттің пайдасы немесе зияны туралы не айтуға болуға болады?
Мәтінмен жұмыс. Сәйкестендіру Кәтеп- түйеге жүк арту үшін оның жотасына орай салынған қабат-қабат киіз. Қом- жүк артқанда нардың өркешіне ауыр салмақ түспеу үшін салынатын қом, тазы. Ауыт- нар түйенің ершік тәрізді етіп істелген шом ағашы Зауза- мамыр айының арапша аты. Шеген- жергілікті сөз. Ағаштан жасалған кішкене күбі, ыдыс . Метей- құдықты шегендейтін құрсау тас, қима ағаш, өрме тал . |
1-топ «Бейнеубай» құдығы туралы айтып өтеді. 2- топ «Дауысты Дүкен» туралы дерек айтады. 3- топ «Қараш қазған», құдығы туралы аңызды баяндап береді. |
Бағалау |
Құдық туралы аңыз атаулары арқылы топқа бөліну “Қараш қазған”, “Дауысты Дүкен”, “Бейнеубай”, Құдық аттары жазылған парақшалар бойынша топқа бөлінеді. |
|
ІV.Сабақты қорытындылау (оқушылардың оқып үйренгендерінің нәтижесін бағалау) Рефлексия |
Үй тапсырмасын беру. |
Қорыту сұрақтары: Постер қорғау
Үйге тапсырма: «Кім болғың келеді?» эссе жазып келу Әбіштің шеберлігі ............. Еңсептің ерлігі...................... деген тіркестер арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі |
Сабақты бекіту тапсырмасын орындайды. Постер қорғайды. Талқылайды.
Үй тапсырмасын жазып алады. |
|
бағалау бетшесі мозайка арқылы құдық құрастыру |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ә. Кекілбаев «Шыңырау» повесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК ЖОСПАР
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
Сынып |
8 |
Күні |
|
|
Тақырыбы |
Ә. Кекілбаев «Шыңырау» повесі |
||||
|
Мақсаты |
Құдықшылық кәсібі туралы, Еңсертің прототипі – Қараш Бейнеубай Құлшарұлы туралы мәлімет беру, шығарма оқиғасына негіз болған “Ақотты нар” , т.б. аңыздар туралы мағлұмат беру . Топтық іс - әрекет барысында білімдерін сыни тұрғыдан бағалау. |
||||
|
Міндеті |
Топқа бөліну арқылы аңыз әңгімелер негізінде өлке тарихынан мәлімет алу |
||||
|
Күтілетін нәтиже |
Құдықшылық кәсібін қазіргі кезеңмен салыстырады. Бейнеубай Құлшарұлы туралы мағлұмат алады; Оқиғаға негіз болған «Ақотты нар» аңызы екенін меңгереді; Өлкеміздегі құдық туралы аңыздармен танысады. Оқушылар сыни тұрғыда ойланады; |
||||
|
Түйінді түсінік |
Теориялық білімді практикамен ұштастыру, ойларын тиянақты жеткізе білу. Білім деңгейлерін бақылау. |
||||
САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ
|
Сабақ кезеңдері, модульдері |
Мұғалім әрекеті |
Тапсырма мазмұны |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
І. Бақылау (Оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып-үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді) Сабаққа қатысушылардың эмоционалдық көңіл-күйін көтеру, проблемаға бетбұрыс жасау. |
Сынып оқушыларының сабаққа қатысын тексеру. (1 минут) |
«Шыңырау» повесін оқу,құдықшылық кәсібі туралы, құдықшылар туралы мәлімет біліп келу. |
Оқушылар жинаған мәліметтерін айтады. |
Формативті бағалау, ынталандыру т.б. |
Білім стандарты, күнтізбелік-тақырыптық жоспар, сабақ жоспары, Слайд, парақшалар, түрлі пішіндегі шартты белгілер. |
|
ІІ. Өткен тақырыптарды пысықтау (сабақ басталмас бұрын оқушылардың нені білетіндіктерін анықтау) |
Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту.(Б. Құлшарыұлы құдығының суреті, сол кісінің ұрпақтарының суреттері көрсетіледі) |
Бұл суретті не себепті көрсетіп тұрмын деп ойлайсыңдар? Бұл суреттегі адамдар кімдер болуы мүмкін? |
1982 жылы «Шыңырау» повесі жарық көрді. Шығарма кейіпкерлері: Еңсеп, Байсал бай,Інісі Теңсел,Ақсақалдар,Ауыл тұрғындары. Қараш Бейнеубай Құлшарұлы. Бейнеубай – өмірде болған адам, құдықшы, көріпкел, батыл, еңбекқор. |
|
Ұжыммен жұмыс жасайды. |
|
ІІІ. Негізгі бөлім (оқушылардың оқып-үйренген білімдерін қорыту) |
Оқушыларға қызығушылықтарын ояту мақсатында сұрақтар бере отырып, тапсырмаларды бере отырып, өз беттерінше жұмыс жүргізуге, өз шешімдерін дайындауға мүмкіндік беру. Оқушыларды құдық аттары жазылған суреттер арқылы топқа бөлу. Әр топқа тапсырмалар беру. Шығармаға негіз болған «Ақотты» аңызын айтып беру.
|
“Миға шабуыл” стратегиясы арқылы сұрақтарға жауап беру Қазіргі таңда шыңырау құдықтар пайдаланылады ма? Шығармада шыңырау қандай құралмен қазылды? Салыстыру Бұрынғы құдық қазу кәсібі/ қазіргі құдық қазу Екі суреттен не байқадық? Бұл суреттегі еңбек түрін басқа салалармен байланыстырып көр Бұл екі суреттің пайдасы немесе зияны туралы не айтуға болуға болады?
Мәтінмен жұмыс. Сәйкестендіру Кәтеп- түйеге жүк арту үшін оның жотасына орай салынған қабат-қабат киіз. Қом- жүк артқанда нардың өркешіне ауыр салмақ түспеу үшін салынатын қом, тазы. Ауыт- нар түйенің ершік тәрізді етіп істелген шом ағашы Зауза- мамыр айының арапша аты. Шеген- жергілікті сөз. Ағаштан жасалған кішкене күбі, ыдыс . Метей- құдықты шегендейтін құрсау тас, қима ағаш, өрме тал . |
1-топ «Бейнеубай» құдығы туралы айтып өтеді. 2- топ «Дауысты Дүкен» туралы дерек айтады. 3- топ «Қараш қазған», құдығы туралы аңызды баяндап береді. |
Бағалау |
Құдық туралы аңыз атаулары арқылы топқа бөліну “Қараш қазған”, “Дауысты Дүкен”, “Бейнеубай”, Құдық аттары жазылған парақшалар бойынша топқа бөлінеді. |
|
ІV.Сабақты қорытындылау (оқушылардың оқып үйренгендерінің нәтижесін бағалау) Рефлексия |
Үй тапсырмасын беру. |
Қорыту сұрақтары: Постер қорғау
Үйге тапсырма: «Кім болғың келеді?» эссе жазып келу Әбіштің шеберлігі ............. Еңсептің ерлігі...................... деген тіркестер арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі |
Сабақты бекіту тапсырмасын орындайды. Постер қорғайды. Талқылайды.
Үй тапсырмасын жазып алады. |
|
бағалау бетшесі мозайка арқылы құдық құрастыру |
шағым қалдыра аласыз













