|
Бөлім: Парасат пайымы |
|
|||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қабылова К.Т. |
|
|||||||||||||||
|
Күні:19 .01.2023 |
|
|||||||||||||||
|
Сынып: 11А № 37 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
А. Кемелбаева «Шашты» әңгімесі |
|
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану . 10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады; көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады. Оқушылардың көпшілігі: көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады; Оқушылардың кейбірі: көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға- лау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық жағдай орнату. Топқа бөліну (берілген мақал-мәтелдер арқылы 4 топқа бөлінеді): 1-топ: Өз елің – алтын бесігің; 2-топ: Ат – ер қанаты; 3-топ: Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық; 4-топ: Жүйрік атқа жел қамшы. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. «Болжау» әдісі
Ой қозғау. - Мұстафа Шоқай деген кім? - Әңгімені жазуға себеп болған қандай жағдайлар? - Әңгіменің «Шашты» деп аталуы нені меңзейді? |
1 ұпай |
Айгүл Кемелбаева — Уикипедия kk.wikipedia.org/wiki/Айгүл_...копия |
|||||||||||||
|
Ортасы |
Бұл тапсырманы жазу барысында оқушы шығармада көтерілген мәселені түсініп, тақырыпқа қатысты сыни ой білдіруді, өз ойын нақты аргументтермен дәлелдей білуді үйренеді. Анализ жасау үшін шығармадан алған дәлелдер, автор қолданған тәсілдерді талдай отырып, әдеби шығармаға сараптама жасай білуге төселеді. |
ЖЖ. Мәтіндік зерттеу (7-9 бет) 1-қадам. Оқушылар дәптерлеріне шығарманың өздеріне ерекше әсер туғызған бөліктерін іріктеп жазып алады. Жазған бөліктері бойынша жұппен пікір алмасып, ой бөліседі. 2-қадам: Пікір алмасып, талдағаннан кейін төмендегі кестені толтырып жазады:
3-қадам:«Шашты» шығармасы бойынша өз өміріне, іс-әрекетіне ықпал етер қандай қорытынды жасағанын айтып тұжырымдайды.
2-тапсырма. ТЖ. І топ. «Пирамидалық талқылау» стратегиясы Әңгімені оқып шығып, «Пирамидалық талқылау» стратегиясы бойынша жазып шығады. Шарты: оқиғадағы әрекеттерді пирамида түрінде жазып шығу керек. Қадамдары: 1. Негізгі кейіпкер, тақырып. 1 сөз не сөз тіркесі 2. Тақырыпты ашу (жасы, мінезі, сапасы, сырт тұлғасы) 2 сөз не сөз тіркесі 3. Оқиға орны (қоғамдық ортасы, оқиғалар қайда өтеді?) 4. Мәселе тарихы (мысалы: барымташылық, ауылға шабу, қолға түсу) 5. Бірінші оқиға (көтерілген мәселелер) 6. Екінші оқиға (кейіпкерге не болды? Қоршаған орта ықпалы) 7. Үшінші оқиға (мәселені шешу үшін жасалған әрекеттер туралы) 8. Шешімі. 8 сөз не сөз тіркесі Дескрипторлары:
ҚБ. 4 ұпай
ТЖ. ІІ топ. «Фишбоун» әдісі Берілген үзіндіні оқи отырып, талдау жасаңыз. Ол үшін балық кескіндемесіндегі мына бейнені қолданыңыз, талдау барысында арнайы реттілікті сақтаңыз. (7-9 бет)
Бұл ізденістеріңізді балық кескіндемесіне түсіріңіз
Дескрипторлары:
ҚБ. 4 ұпай
ТЖ. ІІІ топ. «Кейіпкерге хат» стратегиясы «Шашты» әңгімесінің кейіпкерлері жылқышы атаға немесе Кенжебекке хат жазыңыз. Берілген кейіпкерлерге олардың іс-әрекеті туралы сұрақтарды топтастырып, хат жазу керек. Сұрақтар жоғары деңгейде құрылуы тиіс. Егер ... , не болар еді? Неге...? Неліктен ...? Осы сұрақтарға өздеріңіздің мүмкіндігіңізше балама жауап ұсынуыңыз қажет. Мүмкін,... ... болған шығар? Хат соңында кейіпкерге ұсыныс жазыңыз.
Дескрипторлары:
ҚБ. 4 ұпай
ТЖ. ІV топ. «Менің тағдырымды Кенжебек қайталамау тиіс» деген пікірді ПОПС формуласы арқылы сипаттап жазыңдар.
дескрипторлары: Өз пікірін жазады; Мысалдар, дәлелдер келтіреді; Қорытынды жасайды. ҚБ. 4 ұпай
Қорытындылау
6 неліктен? әдісі 1.Неліктен Кенжебек қолға түсті? 2.Неліктен Кенжебек Тасқұлдың жанында жүрді? 3.Неліктен Тасқұл өзі туралы айтқысы келмеді? 4.Неліктен Тасқұл Кенжебекті ат баптауға үйретті? 5.Неліктен Тасқұл Кенжебекті түрікпенбоз тұлпарға отырғызды? 6.Неліктен Тасқұл бостандық берсе де кетпеді? Дескрипторы: Сұрақтара жауап береді; Шығармаға сыни талдау жасайды. ҚБ. 2 ұпай
|
3 ұпай
4 ұпай
2 ұпай
|
|
||||||||||||
|
Соңы |
Кері байланыс: «Пирамида» әдісі
Үйге: «Жүйрік ат - бірде ат, бірде қанат» деген тақырыпта эссе жазу.
|
|
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А. Кемелбаева. "Шашты" әңгімесі. ҚМЖ
А. Кемелбаева. "Шашты" әңгімесі. ҚМЖ
|
Бөлім: Парасат пайымы |
|
|||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қабылова К.Т. |
|
|||||||||||||||
|
Күні:19 .01.2023 |
|
|||||||||||||||
|
Сынып: 11А № 37 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
А. Кемелбаева «Шашты» әңгімесі |
|
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану . 10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады; көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады. Оқушылардың көпшілігі: көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады; Оқушылардың кейбірі: көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға- лау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық жағдай орнату. Топқа бөліну (берілген мақал-мәтелдер арқылы 4 топқа бөлінеді): 1-топ: Өз елің – алтын бесігің; 2-топ: Ат – ер қанаты; 3-топ: Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық; 4-топ: Жүйрік атқа жел қамшы. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. «Болжау» әдісі
Ой қозғау. - Мұстафа Шоқай деген кім? - Әңгімені жазуға себеп болған қандай жағдайлар? - Әңгіменің «Шашты» деп аталуы нені меңзейді? |
1 ұпай |
Айгүл Кемелбаева — Уикипедия kk.wikipedia.org/wiki/Айгүл_...копия |
|||||||||||||
|
Ортасы |
Бұл тапсырманы жазу барысында оқушы шығармада көтерілген мәселені түсініп, тақырыпқа қатысты сыни ой білдіруді, өз ойын нақты аргументтермен дәлелдей білуді үйренеді. Анализ жасау үшін шығармадан алған дәлелдер, автор қолданған тәсілдерді талдай отырып, әдеби шығармаға сараптама жасай білуге төселеді. |
ЖЖ. Мәтіндік зерттеу (7-9 бет) 1-қадам. Оқушылар дәптерлеріне шығарманың өздеріне ерекше әсер туғызған бөліктерін іріктеп жазып алады. Жазған бөліктері бойынша жұппен пікір алмасып, ой бөліседі. 2-қадам: Пікір алмасып, талдағаннан кейін төмендегі кестені толтырып жазады:
3-қадам:«Шашты» шығармасы бойынша өз өміріне, іс-әрекетіне ықпал етер қандай қорытынды жасағанын айтып тұжырымдайды.
2-тапсырма. ТЖ. І топ. «Пирамидалық талқылау» стратегиясы Әңгімені оқып шығып, «Пирамидалық талқылау» стратегиясы бойынша жазып шығады. Шарты: оқиғадағы әрекеттерді пирамида түрінде жазып шығу керек. Қадамдары: 1. Негізгі кейіпкер, тақырып. 1 сөз не сөз тіркесі 2. Тақырыпты ашу (жасы, мінезі, сапасы, сырт тұлғасы) 2 сөз не сөз тіркесі 3. Оқиға орны (қоғамдық ортасы, оқиғалар қайда өтеді?) 4. Мәселе тарихы (мысалы: барымташылық, ауылға шабу, қолға түсу) 5. Бірінші оқиға (көтерілген мәселелер) 6. Екінші оқиға (кейіпкерге не болды? Қоршаған орта ықпалы) 7. Үшінші оқиға (мәселені шешу үшін жасалған әрекеттер туралы) 8. Шешімі. 8 сөз не сөз тіркесі Дескрипторлары:
ҚБ. 4 ұпай
ТЖ. ІІ топ. «Фишбоун» әдісі Берілген үзіндіні оқи отырып, талдау жасаңыз. Ол үшін балық кескіндемесіндегі мына бейнені қолданыңыз, талдау барысында арнайы реттілікті сақтаңыз. (7-9 бет)
Бұл ізденістеріңізді балық кескіндемесіне түсіріңіз
Дескрипторлары:
ҚБ. 4 ұпай
ТЖ. ІІІ топ. «Кейіпкерге хат» стратегиясы «Шашты» әңгімесінің кейіпкерлері жылқышы атаға немесе Кенжебекке хат жазыңыз. Берілген кейіпкерлерге олардың іс-әрекеті туралы сұрақтарды топтастырып, хат жазу керек. Сұрақтар жоғары деңгейде құрылуы тиіс. Егер ... , не болар еді? Неге...? Неліктен ...? Осы сұрақтарға өздеріңіздің мүмкіндігіңізше балама жауап ұсынуыңыз қажет. Мүмкін,... ... болған шығар? Хат соңында кейіпкерге ұсыныс жазыңыз.
Дескрипторлары:
ҚБ. 4 ұпай
ТЖ. ІV топ. «Менің тағдырымды Кенжебек қайталамау тиіс» деген пікірді ПОПС формуласы арқылы сипаттап жазыңдар.
дескрипторлары: Өз пікірін жазады; Мысалдар, дәлелдер келтіреді; Қорытынды жасайды. ҚБ. 4 ұпай
Қорытындылау
6 неліктен? әдісі 1.Неліктен Кенжебек қолға түсті? 2.Неліктен Кенжебек Тасқұлдың жанында жүрді? 3.Неліктен Тасқұл өзі туралы айтқысы келмеді? 4.Неліктен Тасқұл Кенжебекті ат баптауға үйретті? 5.Неліктен Тасқұл Кенжебекті түрікпенбоз тұлпарға отырғызды? 6.Неліктен Тасқұл бостандық берсе де кетпеді? Дескрипторы: Сұрақтара жауап береді; Шығармаға сыни талдау жасайды. ҚБ. 2 ұпай
|
3 ұпай
4 ұпай
2 ұпай
|
|
||||||||||||
|
Соңы |
Кері байланыс: «Пирамида» әдісі
Үйге: «Жүйрік ат - бірде ат, бірде қанат» деген тақырыпта эссе жазу.
|
|
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















