Тақырып бойынша 11 материал табылды

А. Құнанбаев «Бірінші қара сөзі»

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ (1)

Қазақ тілі

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

А. Құнанбаев «Бірінші қара сөзі»

Күні:

08.06.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Сагатова Гульжанат Базарбаевна

Мектеп:

Алматы облысы, Кербұлақ ауданы, Архарлы негізгі мектебі

Бөлім атауы

Абайды оқы, таңырқа!

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж: 6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: А. Құнанбайұлының бірінші қара сөзіннің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Абайдың бірінші қара сөзіндегі ұғымдарға түсінік бере алады, талдау тапсырмаларын орындай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Абайдың бірінші қара сөзіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіріп, шығармашылық жұмыстар орындай алады.

Бағалау критерийлері

А. Құнанбайұлының бірінші қара сөзінде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

А. Құнанбайұлының бірінші қара сөзіннің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, Абайдың бірінші қара сөзіндегі ұғымдарға түсінік бере алады, талдау тапсырмаларын орындай алады, Абайдың бірінші қара сөзіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіріп, шығармашылық жұмыстар орындай алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Ғақлия, дерт, тілемсек, залым, харекет,шер тарқатысу, күйік.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Ел бағу, мал бағу, ғылым бағу.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Абайдың неше қара сөзі бар?

  2. Бұл шығармалар не үшін қара сөздер деп аталған?

  3. «Бірінші қара сөзде» Абай не туралы айтады?

Ишара: қол шапалақтау, арқасынан қағу, мақтау.

Алдыңғы оқу:

А. Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы. Өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, музыка.

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы (7мин)















Ұйымдастыру кезеңі:

- амандасу;

- оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;

- сабақ мақсатымен таныстыру;

1. Психологиялық ахуал орнату.

«Біз бірлесіп жетістіккке жетеміз»

әдісі арқылы орындалады.

Орындалу шарты: оқушылар шеңбер құрады. Ортадағы кедергіден жұппен өтеді.

2. Топқа бөлу.

«Сандықтағы сөздер» әдісі арқылы орындалады.

Орындалу шарты: сандықтан ғылымға, білімге, өнерге қатысты сөздерді алып топқа бөлінеді.

1- топ «Ғылым» тобы

2- топ «Білім» тобы

3-топ «Өнер» тобы

Үй тапсырмасын сұрау.

Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жатқа айту.

«Өлеңді жалғастыр» әдісін қолдану арқылы орындалады.

Орындалу шарты: өлең оқып тұрған оқушыны тоқтатып, келесі оқушыға жалғастырып айтқызу.

Дескриптор:

-өлеңді мәнерлеп жатқа оқи алады.

ҚБ: «Жапырақ ұсыну» әдісі арқылы бағалаймын.

Жасыл жапырақ--үздік

Сары жапырақ-жақсы

Қызыл жапырақ-қанағаттанарлық.

Интербелсенді тақта





















«Қазақ әдебиеті» оқулығы,

6 -сынып, «Атамұра» баспасы, 2018ж. 40 бет.

Сабақтың ортасы

(25 мин)































Мұғалімнің мәліметі:

«Қызықты мәлімет» әдісі арқылы сабақ орындалады.

Абайдың жалпы қара сөздері, соның ішінде «Бірінші қара сөзге» тоқталып өтемін.

1-тапсырма. Жеке жұмыс.

Абайдың бірінші қара сөзі туралы сұрақтарға жауап беру.

«Даналық философиясы» әдісі арқылы орындалады.

Орындалу шарты:

А. Құнанбайұлының бірінші қара сөзінің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар:

  1. Абайдың неше қара сөзі бар?

  2. Бұл шығармалар не үшін қара сөздер деп аталған?

«Бірінші қара сөзде» Абай не туралы айтады?

Дескриптор:

- бірінші қара сөздің мазмұнын біледі;

- сұрақтарға жауап береді.

ҚБ: «Жапырақ ұсыну» әдісі арқылы бағалаймын.

Жасыл жапырақ-үздік

Сары жапырақ-жақсы

Қызыл жапырақ-қанағаттанарлық.


2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.

Берілген қарасөзді мұқият оқып, ел, жер, ғылым туралы мақал-мәтелдер жазу.

«Эстафета» әдісі арқылы орындалады.

Орындалу шарты:

оқушылар тақтаға ілінген плакатқа өздеріне бөлінген бағыт бойынша мақал-мәтелдер жазып шығады. Қай

оқушы бірінші бітеді және көп мақал жазады, сол оқушы жеңіске жетеді.

Дескриптор:

- қара сөздің мазмұнын біледі;

- ел, жер, ғылым туралы мақал-мәтелдер жаза алады.

ҚБ: жетондар арқылы бағалау.


3-тапсырма. Топтық жұмыс.

«Бірінші сөзде» Абайдың мал бағу, ел бағу, ғылым бағу деген ұғымдарына түсінік беру.

Графикалық органайзер «Дара диаграмма» әдісі арқылы орындалады.

Орындалу шарты:

топтар өздеріне берілген ұғым түрлеріне диаграмма жасап, түсіндіріп шығады.

Дескриптор:

-«Бірінші сөзде» Абайдың мал бағу, ел бағу, ғылым бағу деген ұғымдарына түсінік бере алады.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.


4-тапсырма. Жұптық жұмыс.

Оқушылар жұп болып «Абайдың пікірі және менің пікірім» деген екі түрлі пікір жазу.

«Екі жақты күнделік» әдісі арқылы орындалады.

Орындалу шарты:

оқушылар жұп болып «Абайдың пікірі және менің пікірім» деген екі түрлі пікірдегі кестені толтырады.

Дескриптор:

- шығарма мазмұнын біледі;

-пікір жаза алады.

ҚБ: жұлдызшалар арқылы бағаланады.


Сергіту сәті:

«Әнді сүйсең менше сүй»

Топтар Абайдың «Көзімнің қарасы» әнін аудионұсқамен бірлесе шырқайды.


4-тапсырма. Жеке жұмыс.

Абайдың бірінші қара сөзіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіріп, шағын эссе жазу.

«Бес минуттық эссе» әдісі арқылы орындалады.

Орындалу шарты:

оқушылар Абайдың бірінші қара сөзіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіріп, шағын эссе жазады.

Дескриптор:

-қара сөздің идеясын түсінеді;

-эссе жаза алады.

ҚБ: жұлдызшалар арқылы бағаланады.



Абайдың қара сөздері (кітабы)







































Флипчарт қағаздары, маркерлер











































«Көзімнің қарасы» әнінің аудионұсқасы


Сабақтың соңы

( 8 мин)


Кері байланыс: "Қызық. Қиын. Құнды" әдісі арқылы орындалады.

Орындалу шарты: жапырақ бөлімдеріне Абайдың "Бірінші қара сөзін"оқу барысында біз үшін қызық, қиын, құнды болған тұстарды жазып, ой қорытады.

Үй тапсырмасы: Абайдың бірінші қара сөзінен үзінді жаттау.


Рефлексия « Сөйлемді толықтыр» әдісі арқылы жүзеге асты.

Мен түсіндім ...

Мені таңқалдырды ...

Маған өте ұнады ...

Маған ұнамады ...



Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?


Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

1.Пәнаралық байланыс.

2.Денсаулық және қауіпсіздік.

3. АКТ-мен байланыс.

4.Құндылықтармен байланыс.

Тақырып бойынша тапсырмалар сараланып ұсынылды. Үлгерімі төмен оқушыларға мәтінді оқып, топтық жұмыстарды орындауда өз бетінше айтуға мүмкіндік берілді. Озат оқушыларға қарапайым сұрақтар қойып, олардың жауаптарын әдеби көркем тілмен жеткізуін қадағалаймын.

Қабілеті жоғары оқушыларға «Мал бағу, ел бағу, ғылым бағу» тақырыптары аясында өз бетінше диалогқа даярлықсыз қатысып, пікірін білдіретін тиімді әдіс -тәсілдерді пайдалану арқылы қол жеткіздім.

Қалыптастырушы бағалау сабақ барысында әр тапсырма сайын ұйымдастырылды. Сабақта бағаланған оқушылар А. Құнанбайұлының бірінші қара сөзінің мазмұнын түсініп, сұрақтарға жауап берді. Қара сөзіндегі ұғымдарға түсінік бере отырып, талдау тапсырмаларын орындады, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіріп, шығармашылық жұмыстар орындай алды.



1.Сабақта өзін –өзі тану, музыка пәндерімен пәнаралық байланыс орнатылды.

2. Денсаулық пен қауіпсіздік шаралары сақталды.

3. АКТ-мен байланыс болды, себебі сабақта интербелсенді тақта, компьютер құралдары қолданылды.

4. «Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Өмір бойы білім алу бағдары сабақтың тәрбиелік элементі ретінде пайдаланылды.


Рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?


Бүгін оқушылар нені білді?




Сыныптағы ахуал қандай

болды?


Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?



Мен уақытты тиімді пайдалана алдым ба?



Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?


Оқу, сабақ мақсаттарына қол жеткіздім деп тұжырымдаймын.



Абайдың «Бірінші қара сөзін» оқыды, мағынасын түсінді, сұрақтарға жауап берді, диалогқа түсті, бүгінгі күнмен байланыстыра отырып, шығармашылық эссе жазды.



Сыныптағы психологиялық ахуал жағымды болды, себебі сабақ барысында оқушылар белсенді әрі жақсы көңіл-күйде болды.

Саралау тапсырмалары оқушыларға өте ыңғайлы болды, өйткені үлгерімі төмен оқушылар өз ойларын еркін жеткізе алды.



Тапсырманы орындауға берілген уақыт сақталынды, әр тапсырма белгілі уақытқа сай құрылды.



Оқушылар сабақ мақсатын анық білгендіктен жоспардан ауытқулар болмады.


Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. Жұптық жұмыс кезінде « Екі жақты күнделік» әдісі табысты болды.

2. Топтық жұмыс кезінде «Дара диаграмма» әдісі, диалогқа түсу сәтті болды, өйткені барлық оқушылар тапсырманы орындауда белсенділік танытты.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

  1. Курс барысында меңгерген тілдік дағдыларға байланысты тапсырмалар, түрлі интербелсенді әдістер сабақтың оқу мақсатына сәйкес сараланып алынды, бұл сабақтың нәтижелі өтуіне өз ықпалын тигізді.

  2. Курста жүзеге асырылған ықшам сабақтар мен тренер ұсынған кері байланыстар, сабақты тиімді жоспарлауыма септігін тигізді.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
23.08.2018
1219
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12