Бекітемін__________
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім: Ғасырлық туынды |
|||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Өрде |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындай алады. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -нәтижелерге қол жеткізу және жақсарту үшін күш салуға дайын болу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 13 минут 7 минут 5 минут 5 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу Психологиялық ахуал «Алма, шие, өрік,
банан» «Өрде» деп аталатын тарауын оқу. 1-тапсырма Топтық жұмыс «Джиксо» әдісі арқылы берілген үзіндіні оқып, мазмұнын талдау 2-тапсырма Үзінді мазмұны бойынша кестені толтыр
3-тапсырма Сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасау 1.Сюжеттің басталуы Дөңгелек қоныста отырған Күнкенің ауылына келген Құнанбайға Абайлардың сәлем беруі 2.Сюжеттік байланыс Абайдың Бөжейдің асында атсалысуға әкесі Құнанбайдан рұқсат сұрауы 3.Сюжеттің дамуы Бөжей ауылына келіп, Абайдың Байдалыға асты өткізуге атсалыспақ ниетін жеткізуі. Асты өткізуге дайындық 4.Сюжеттің шиеленісуі Асты өткізуге атсалысуы. Бөжейдің нағашыларын қонақ қылып ерекше күтуі. 5.Сюжеттің шарықтау шегі Үлкендердің Абайға риза болып, батасын беруі 6.Сюжеттің шешімі Жұрттың аузында Бөжейдің асындағы Абайдың азаматтық ерлігі 4-тапсырма Сюжеттік талдау Үлгі: Кейіпкер: Абай Оқиға: Абай Бөжейдің асын өткізуге атсалысуы Оқиға орны: Бөжей ауылында Себебі: Абайлар Бөжей асын өткізу арқылы екі ел арасындағы араздықты жойып, татуластыру. Салдары Абай Бөжей асын өткізуге атсалысу арқылы ел алғысына бөленді. Азамат ретінде өзін таныта білді.
Сабақты қорытындылау «Миыңның суретін сал» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
Үйге: 1-тапсырма 137-бет «Рефлексиялық шеңбер»
|
Психологиялық ахуал «Алма, шие, өрік, банан» Оқушылар орындықтарды шеңберлей орналастырып жайғасады. Мұғалім оқушыларды отырған ретімен жемістер атауымен санап шығады: «Алма, шие, өрік, банан» деп. Осыдан кейін мұғалім бір не бірнеше жемістің атын атайды (мысалы, «Шие!» деп, не «Алма,өрік!» деп, немесе « Алма, шие, өрік, банан!» деп), сол кезде жемісі аталған оқушылар орындарын алмастыру қажет. Ал мұғалім бір бос орынға отырады. Орын жетпей қалған оқушы жүргізуші болып, жемістердің атын атайды. Жүзеге асыру қадамдары: 1-қадам: сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тақырып бойынша білімнің актуалдылығы; 2-қадам: топтарға бөлу («жанұяға» -1,2,3,4). Мәтін қанша бөлікке бөлінсе, топ та сонша бөлікке бөлінеді. 3-қадам: жанұяның әр мүшесіне тапсырма беріледі: сабақ соңында әр жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығуы керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығанын жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады. 4 қадам: сараптау топтарына бөліну (1+1+1+1, 2+2+2+2, 3+3+3+3, 4+4+4+4) 5-қадам: мәтіннен өзіне бөлінген үзіндіні оқып, сараптау тобында талқылау, күрделі жерлерін мұқият түсініп, осы үзіндіні өз жанұя мүшелеріне қайткенде де ұғынықты жеткізудің жолдарын қарастырады 6-қадам: «жанұя»тобына барып, сараптау тобында түсініп келгендерін бір-біріне үйретеді. Қажет болса, мәтін мазмұнын түсіну үшін өзара сұрақтар қояды.
Шығарманың мазмұны бойынша ең басты оқиғаларды анықтап, кестені толтырады. Шығармаға сюжеттік талдау жасайды. Оқиғаның себебі мен салдарын көрсетеді.
«Өрде» тарауының сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасайды.
«Миыңның суретін сал» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды.
Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы -ең басты үш оқиғаны анықтайды- 3 балл. -негізгі үш кейіпкерді көрсетеді-3 балл -кейіпкерге қатысты оқиғаны атайды – 1 балл. -оқиғаның орнын анықтайды – 1 балл. -себебін түсіндіреді – 1 балл -салдарын көрсетеді -1 балл
Дескриптор Білім алушы -сюжеттік-композиция лық құрылымына талдау жасайды: -оқиғаның басталуы, -оқиғаның байланысы, -оқиғаның дамуы, -оқиғаның шиеленісуі, -оқиғаның шарықтау шегі, -оқиғаның шешімі.
|
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 11-сынып
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Өрде
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Өрде
Бекітемін__________
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім: Ғасырлық туынды |
|||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Өрде |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындай алады. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -нәтижелерге қол жеткізу және жақсарту үшін күш салуға дайын болу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 13 минут 7 минут 5 минут 5 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу Психологиялық ахуал «Алма, шие, өрік,
банан» «Өрде» деп аталатын тарауын оқу. 1-тапсырма Топтық жұмыс «Джиксо» әдісі арқылы берілген үзіндіні оқып, мазмұнын талдау 2-тапсырма Үзінді мазмұны бойынша кестені толтыр
3-тапсырма Сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасау 1.Сюжеттің басталуы Дөңгелек қоныста отырған Күнкенің ауылына келген Құнанбайға Абайлардың сәлем беруі 2.Сюжеттік байланыс Абайдың Бөжейдің асында атсалысуға әкесі Құнанбайдан рұқсат сұрауы 3.Сюжеттің дамуы Бөжей ауылына келіп, Абайдың Байдалыға асты өткізуге атсалыспақ ниетін жеткізуі. Асты өткізуге дайындық 4.Сюжеттің шиеленісуі Асты өткізуге атсалысуы. Бөжейдің нағашыларын қонақ қылып ерекше күтуі. 5.Сюжеттің шарықтау шегі Үлкендердің Абайға риза болып, батасын беруі 6.Сюжеттің шешімі Жұрттың аузында Бөжейдің асындағы Абайдың азаматтық ерлігі 4-тапсырма Сюжеттік талдау Үлгі: Кейіпкер: Абай Оқиға: Абай Бөжейдің асын өткізуге атсалысуы Оқиға орны: Бөжей ауылында Себебі: Абайлар Бөжей асын өткізу арқылы екі ел арасындағы араздықты жойып, татуластыру. Салдары Абай Бөжей асын өткізуге атсалысу арқылы ел алғысына бөленді. Азамат ретінде өзін таныта білді.
Сабақты қорытындылау «Миыңның суретін сал» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
Үйге: 1-тапсырма 137-бет «Рефлексиялық шеңбер»
|
Психологиялық ахуал «Алма, шие, өрік, банан» Оқушылар орындықтарды шеңберлей орналастырып жайғасады. Мұғалім оқушыларды отырған ретімен жемістер атауымен санап шығады: «Алма, шие, өрік, банан» деп. Осыдан кейін мұғалім бір не бірнеше жемістің атын атайды (мысалы, «Шие!» деп, не «Алма,өрік!» деп, немесе « Алма, шие, өрік, банан!» деп), сол кезде жемісі аталған оқушылар орындарын алмастыру қажет. Ал мұғалім бір бос орынға отырады. Орын жетпей қалған оқушы жүргізуші болып, жемістердің атын атайды. Жүзеге асыру қадамдары: 1-қадам: сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тақырып бойынша білімнің актуалдылығы; 2-қадам: топтарға бөлу («жанұяға» -1,2,3,4). Мәтін қанша бөлікке бөлінсе, топ та сонша бөлікке бөлінеді. 3-қадам: жанұяның әр мүшесіне тапсырма беріледі: сабақ соңында әр жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығуы керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығанын жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады. 4 қадам: сараптау топтарына бөліну (1+1+1+1, 2+2+2+2, 3+3+3+3, 4+4+4+4) 5-қадам: мәтіннен өзіне бөлінген үзіндіні оқып, сараптау тобында талқылау, күрделі жерлерін мұқият түсініп, осы үзіндіні өз жанұя мүшелеріне қайткенде де ұғынықты жеткізудің жолдарын қарастырады 6-қадам: «жанұя»тобына барып, сараптау тобында түсініп келгендерін бір-біріне үйретеді. Қажет болса, мәтін мазмұнын түсіну үшін өзара сұрақтар қояды.
Шығарманың мазмұны бойынша ең басты оқиғаларды анықтап, кестені толтырады. Шығармаға сюжеттік талдау жасайды. Оқиғаның себебі мен салдарын көрсетеді.
«Өрде» тарауының сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасайды.
«Миыңның суретін сал» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды.
Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы -ең басты үш оқиғаны анықтайды- 3 балл. -негізгі үш кейіпкерді көрсетеді-3 балл -кейіпкерге қатысты оқиғаны атайды – 1 балл. -оқиғаның орнын анықтайды – 1 балл. -себебін түсіндіреді – 1 балл -салдарын көрсетеді -1 балл
Дескриптор Білім алушы -сюжеттік-композиция лық құрылымына талдау жасайды: -оқиғаның басталуы, -оқиғаның байланысы, -оқиғаның дамуы, -оқиғаның шиеленісуі, -оқиғаның шарықтау шегі, -оқиғаның шешімі.
|
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 11-сынып
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














