|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Абайды оқы, таңырқа. |
Мектеп: "Г.Титов атындағы № 54 ЖОМ " |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 6 |
Пән мұғалімі: Ешанкулова Сауле Шыныбекқызы |
||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандарсаны:Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абай Құнанбаев «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» |
||||||||||||||||||||||
|
Осысабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.2.2.1 Эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау 6.3.2.1 Кейіпкер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Абай Құнанбаевтың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» поэзиялық шығармасындағы автор бейнесін анықтау. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстып баға беру |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Абай Құнанбаевтың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» поэзиялық шығармасындағы автор бейнесін анықтай алады. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстып баға беру. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер: тасыр, талапты, керім-кербез, сәнқой, даңғой, т.б. Әзірет әлі-Мұхаммед пайғамбардың күйеу баласы. Батырлардың қолдаушы,қорғаушы киелі пірі саналған. Даңғой-шу көтеруші ,алаңғасар,әулекі. Сәнқой,керім-кербезт.б |
|||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Жазылым бойынша: Абай өмірінің кезеңдері қандай? Абай шығармашылығының ерекшелігі неде? Абай келер ұрпаққа қандай аманат қалдырды? |
|||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Ақынның «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңіне қай шығармасы ұқсайды? -Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын қалай анықтаймыз?.. т.б. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Тарихтың ,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарих , өзін-өзі тану |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5- сынып Абай Құнанбаев «Қыс» өлеңін жаттаған. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 3 минут 5 минут Сабақтың ортасы 8 минут 6 минут 7 минут 5 минут |
«Ақыл тас» әдісі арқылы өткен тақырыппен жұмыс . Өткен тақырып бойынша әрбір оқушы сұрақ жазып, қағазды умаждап, бір біріне береді. Сұрақтарға жауап қарастырады. Топтық жұмысқа тарту «Менің періштем» әдісі арқылы шағын топтарға біріктіремін.. Ширату жаттығуы:
Талқылау сұрақтары: Ақынның «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңіне қай шығармасы ұқсайды? Кейпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын қалай анықтаймыз?.. т.б.
1.Тапсырма «Түсіндірме күнделік» әдісі. Кестеге сәйкес өлеңнен автордың дүниеге көзқарасын білдіретін үзінділерді тауып жаз. Ақындық тұлғасының көріну қалпын, суреткерлік шеберлігін анықтау.
Дескриптор:
Кейбірі: (Нәтиже бойынша саралау)
Саралау: Дарынды талантты оқушылар : Нәтиже бойынша саралайды. Әртүрлі қабілеті бар оқушыларға: Көкірегі сезімді тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек үшін..... Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Мен жазбаймын өлеңдң ермек үшін, Жоқ-барды, ертегіні термек үшін. Көкірегі сезімді тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек үшін. Бұл сөзді тасыр ұқпас,талапты ұғар, Көңілінің көзі ашық,сергек үшін.
ҚБ: «Бинго әдісі» Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар беру.
«Маңыздылығына баға беру» әдісі Ж.Кестеге сәйкес, өлеңнің мақсатты аудиториясын анықта. Кейіпкерлер жүйесіне таңдау жаса. Абай өмір сүрген дәуір мен жаңа дәуірді анықта. Ондағы кейіпкерлер жүйесін өзара салыстыр. Эстетикалық құндылығына баға бер.
Дескриптор:
Саралау: Жоғары қабілеті бар (дарынды/талантты) оқушыларға: Абайдың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңімен «Өлең сөздің патшасы сөз сарасы» өлеңін салыстыра отырып, эстетикалық құндылығына баға береді. Әртүрлі қабілеті бар оқушылар: Сұрақтар (Абайдың дүниеге көз қарасы өлең жолдарында қалай көрініс тапқан? Абай өмір сүрген дәуір мен жаңа өмірдің айырмашылығы қандай т.б)жазылған карточка ұсынамын. Оқушылар осы сұрақтарға жауап бере отырып, эстетикалық құндылығына баға береді. Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Қажетті сөздер жазылған карточка ұсынамын. (Дүниеге көзқарасының ауқымы кең, саласы мол, ортасы мен дәуірдің өресі жетпеген жаңалығы, эстетикалық , тың, кемел, толысу, ақындық бағдарламасы...) осы сөздер арқылы эстетикалық құндылығына баға береді. ҚБ: «3 таяқша» әдісі Оқушылар 1 сұрақ, 1жауап,1 идеяны жазбаша даярлайды. |
Оқулық баспасы....
Әзірет Әлі Даңғой, Сәнқой
Тұрақты теңеулер сөздігі (Т.Қоңыров, Алматы 2007) Синонимдер сөздігі (С.Бизақов, Алматы 2007)
«Қазақ тілінің фразеологиялық сөздігі» І.Кеңесбаев А-2007ж
Кесте
М.Мырзахметов «Абай және шығыс» Алматы «Қазақстан» баспасы- 1994 ж. 170- 171 беттер
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
2минут
|
Кері байланыс«Кезбе тілші»әдісі Оқушылар ішінен болашақ тілші шығып сұрақтар қояды -Бүгінгі сабақта алған әсерлерің? -Табыс критерилеріне қол жеткізе алдыңдар ма? -.Сабақ мақсатына жеттіңдер ме?...
Үй тапсырма: «Абайдың өлеңдерін жаттау» |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
1 Саралау: Дарынды талантты оқушылар : Нәтиже бойынша саралайды. Әртүрлі қабілеті бар оқушыларға: Көкірегі сезімді тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек үшін..... Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Мен жазбаймын өлеңдң ермек үшін, Жоқ-барды, ертегіні термек үшін. Көкірегі сезімді тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек үшін. Бұл сөзді тасыр ұқпас,талапты ұғар, Көңілінің көзі ашық,сергек үшін.
2 Саралау: Жоғары қабілеті бар (дарынды/талантты) оқушыларға: Абайдың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңімен «Өлең сөздің патшасы сөз сарасы» өлеңін салыстыра отырып, эстетикалық құндылығына баға береді. Әртүрлі қабілеті бар оқушылар: Сұрақтар (Абайдың дүниеге көз қарасы өлең жолдарында қалай көрініс тапқан? Абай өмір сүрген дәуір мен жаңа өмірдің айырмашылығы қандай т.б) жазылған карточка ұсынамын. Оқушылар осы сұрақтарға жауап бере отырып, эстетикалық құндылығына баға береді. Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Қажетті сөздер жазылған карточка ұсынамын. (Дүниеге көзқарасының ауқымы кең, саласы мол, ортасы мен дәуірдің өресі жетпеген жаңалығы, эстетикалық , тың, кемел, толысу, ақындық бағдарламасы...) осы сөздер арқылы эстетикалық құндылығына баға береді.
|
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
ҚБ: «Бинго әдісі» Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар беру.
ҚБ: «3 таяқша» әдісі Оқушылар 1 сұрақ, 1жауап,1 идеяны жазбаша даярлайды
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
|
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасынсақтау 1.Қауіпсіздік техника ережелерін сабақ барысында пайдалану 2. «Құпия сөздер тізбегі»бойынша сыныпта жағымды ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? |
|||||||||||||||||||||||
|
1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбаев «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін»
Абай Құнанбаев «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін»
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Абайды оқы, таңырқа. |
Мектеп: "Г.Титов атындағы № 54 ЖОМ " |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 6 |
Пән мұғалімі: Ешанкулова Сауле Шыныбекқызы |
||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандарсаны:Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абай Құнанбаев «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» |
||||||||||||||||||||||
|
Осысабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.2.2.1 Эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау 6.3.2.1 Кейіпкер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Абай Құнанбаевтың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» поэзиялық шығармасындағы автор бейнесін анықтау. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстып баға беру |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Абай Құнанбаевтың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» поэзиялық шығармасындағы автор бейнесін анықтай алады. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстып баға беру. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер: тасыр, талапты, керім-кербез, сәнқой, даңғой, т.б. Әзірет әлі-Мұхаммед пайғамбардың күйеу баласы. Батырлардың қолдаушы,қорғаушы киелі пірі саналған. Даңғой-шу көтеруші ,алаңғасар,әулекі. Сәнқой,керім-кербезт.б |
|||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Жазылым бойынша: Абай өмірінің кезеңдері қандай? Абай шығармашылығының ерекшелігі неде? Абай келер ұрпаққа қандай аманат қалдырды? |
|||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Ақынның «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңіне қай шығармасы ұқсайды? -Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын қалай анықтаймыз?.. т.б. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Тарихтың ,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарих , өзін-өзі тану |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5- сынып Абай Құнанбаев «Қыс» өлеңін жаттаған. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 3 минут 5 минут Сабақтың ортасы 8 минут 6 минут 7 минут 5 минут |
«Ақыл тас» әдісі арқылы өткен тақырыппен жұмыс . Өткен тақырып бойынша әрбір оқушы сұрақ жазып, қағазды умаждап, бір біріне береді. Сұрақтарға жауап қарастырады. Топтық жұмысқа тарту «Менің періштем» әдісі арқылы шағын топтарға біріктіремін.. Ширату жаттығуы:
Талқылау сұрақтары: Ақынның «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңіне қай шығармасы ұқсайды? Кейпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын қалай анықтаймыз?.. т.б.
1.Тапсырма «Түсіндірме күнделік» әдісі. Кестеге сәйкес өлеңнен автордың дүниеге көзқарасын білдіретін үзінділерді тауып жаз. Ақындық тұлғасының көріну қалпын, суреткерлік шеберлігін анықтау.
Дескриптор:
Кейбірі: (Нәтиже бойынша саралау)
Саралау: Дарынды талантты оқушылар : Нәтиже бойынша саралайды. Әртүрлі қабілеті бар оқушыларға: Көкірегі сезімді тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек үшін..... Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Мен жазбаймын өлеңдң ермек үшін, Жоқ-барды, ертегіні термек үшін. Көкірегі сезімді тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек үшін. Бұл сөзді тасыр ұқпас,талапты ұғар, Көңілінің көзі ашық,сергек үшін.
ҚБ: «Бинго әдісі» Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар беру.
«Маңыздылығына баға беру» әдісі Ж.Кестеге сәйкес, өлеңнің мақсатты аудиториясын анықта. Кейіпкерлер жүйесіне таңдау жаса. Абай өмір сүрген дәуір мен жаңа дәуірді анықта. Ондағы кейіпкерлер жүйесін өзара салыстыр. Эстетикалық құндылығына баға бер.
Дескриптор:
Саралау: Жоғары қабілеті бар (дарынды/талантты) оқушыларға: Абайдың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңімен «Өлең сөздің патшасы сөз сарасы» өлеңін салыстыра отырып, эстетикалық құндылығына баға береді. Әртүрлі қабілеті бар оқушылар: Сұрақтар (Абайдың дүниеге көз қарасы өлең жолдарында қалай көрініс тапқан? Абай өмір сүрген дәуір мен жаңа өмірдің айырмашылығы қандай т.б)жазылған карточка ұсынамын. Оқушылар осы сұрақтарға жауап бере отырып, эстетикалық құндылығына баға береді. Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Қажетті сөздер жазылған карточка ұсынамын. (Дүниеге көзқарасының ауқымы кең, саласы мол, ортасы мен дәуірдің өресі жетпеген жаңалығы, эстетикалық , тың, кемел, толысу, ақындық бағдарламасы...) осы сөздер арқылы эстетикалық құндылығына баға береді. ҚБ: «3 таяқша» әдісі Оқушылар 1 сұрақ, 1жауап,1 идеяны жазбаша даярлайды. |
Оқулық баспасы....
Әзірет Әлі Даңғой, Сәнқой
Тұрақты теңеулер сөздігі (Т.Қоңыров, Алматы 2007) Синонимдер сөздігі (С.Бизақов, Алматы 2007)
«Қазақ тілінің фразеологиялық сөздігі» І.Кеңесбаев А-2007ж
Кесте
М.Мырзахметов «Абай және шығыс» Алматы «Қазақстан» баспасы- 1994 ж. 170- 171 беттер
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
2минут
|
Кері байланыс«Кезбе тілші»әдісі Оқушылар ішінен болашақ тілші шығып сұрақтар қояды -Бүгінгі сабақта алған әсерлерің? -Табыс критерилеріне қол жеткізе алдыңдар ма? -.Сабақ мақсатына жеттіңдер ме?...
Үй тапсырма: «Абайдың өлеңдерін жаттау» |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
1 Саралау: Дарынды талантты оқушылар : Нәтиже бойынша саралайды. Әртүрлі қабілеті бар оқушыларға: Көкірегі сезімді тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек үшін..... Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Мен жазбаймын өлеңдң ермек үшін, Жоқ-барды, ертегіні термек үшін. Көкірегі сезімді тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек үшін. Бұл сөзді тасыр ұқпас,талапты ұғар, Көңілінің көзі ашық,сергек үшін.
2 Саралау: Жоғары қабілеті бар (дарынды/талантты) оқушыларға: Абайдың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңімен «Өлең сөздің патшасы сөз сарасы» өлеңін салыстыра отырып, эстетикалық құндылығына баға береді. Әртүрлі қабілеті бар оқушылар: Сұрақтар (Абайдың дүниеге көз қарасы өлең жолдарында қалай көрініс тапқан? Абай өмір сүрген дәуір мен жаңа өмірдің айырмашылығы қандай т.б) жазылған карточка ұсынамын. Оқушылар осы сұрақтарға жауап бере отырып, эстетикалық құндылығына баға береді. Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Қажетті сөздер жазылған карточка ұсынамын. (Дүниеге көзқарасының ауқымы кең, саласы мол, ортасы мен дәуірдің өресі жетпеген жаңалығы, эстетикалық , тың, кемел, толысу, ақындық бағдарламасы...) осы сөздер арқылы эстетикалық құндылығына баға береді.
|
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
ҚБ: «Бинго әдісі» Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар беру.
ҚБ: «3 таяқша» әдісі Оқушылар 1 сұрақ, 1жауап,1 идеяны жазбаша даярлайды
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
|
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасынсақтау 1.Қауіпсіздік техника ережелерін сабақ барысында пайдалану 2. «Құпия сөздер тізбегі»бойынша сыныпта жағымды ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? |
|||||||||||||||||||||||
|
1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













