Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі. |
Абай Құнанбаев «Өлең -сөздің патшасы » |
Мектеп: Сайрам ауданы №56 Ю.Гагарин атындағы ЖОМ |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні. Танирбергенова Акерке Жуматаевна |
||||||
|
Сабақ: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Тақырып: |
Абай Құнанбаев «Сегіз аяқ» |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар:15 |
Қатыспағандар:0 |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
10.1.1.1 Әдеби шығармаға сюжеттік талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||
|
- Әдеби шығармаға сюжеттік талдау жасай алады; |
||||||
|
|
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||
|
Сюжеттік талдау жасап,идеялық мазмұнын түсінеді; |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||
|
Идеялық мазмұнын түсініп,шығармашылық жұмыс жаза алады; |
||||||
|
|
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әдеби шығармаға сюжеттік талдау жасайды Идеялық мазмұнын түсінеді Шығармашылық жұмыс жазады |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Әдеби шығармаға талдау жасап,идеялық мазмұнын түсінеді;
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мола,бақсы,бәхра Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба? Шығарма неліктен «Сегіз аяқ» деп аталды? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Адамгершілікке тәрбиелеу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, зоология |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы |
|||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||
|
Сабақта жоспарланған уақыт |
|
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақ тың басы 2-минут Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі; Сәлемдесу Сабақтың ұранын айту: Ана тілің- арың бұл Ұятың боп тұр бетте Өзге тілдің бәрін біл, Өз тіліңді құрметте! Топқа бөлу арнайы дайындалған кеспе қағаздар арқылы бөлінеді Абай—ақын Абай—аудармашы Абай - прозашы Өткен сабақты еске түсіру «Ой қозғау» әдісі арқылы жүргізіледі Мен таныған – Абай тақырыбында ой қозғау әдісімен оқушылар ақын туралы білгендерін ортаға салады 1 Абай –ақын тобы Абайдың ақындық қасиетімен өлеңдеріне тоқталады 2Абай—аудармашы тобы Абайдың аудармаларының мәнін ашады 3Абай—прозашы тобы Абайдың қара сөздерінің идеялық мазмұнына тоқталады. Дискриптор: оқушылар өздері оқыған мәліметтерін еске түсіріп,ойларын ортаға салады Қ.Б Бас бармақ арқылы бағаланады Миға шабуыл әдісі бойынша «Құпиялы сегіз» кезеңі
Арнайы суреттер көрсетіледі.Суреттердің жаңа тақырыпқа байланыстылығын анықтай отырып,оқушылар өз ойымен бөліседі Жаңа сабақ. Оқушыларға жаңа сабақтың мәнін ашу үшін әлемдегі аяқ санының көптігіне байланысты арнайы суреттер беріледі. Дискриптор: берілген суреттің идеясын анықтайды,сегіз санының мәнін ашып,жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. ҚБ мұғалімнің мақтау сөздері арқылы бағалау. Тапсырмалармен жұмыс 1- тапсырма. Саралау әдісі арқылы Абайдың «Сегіз аяқ»өлеңін идеялық мағынасын ашу ,өлеңнен нақыл сөздерді табу, композициялық тұрғыдан талдау. Алыстан сермеп, Жүректен тербеп, Шымырлап бойға жайылған; Қиуадан шауып, Қисынын тауып, Тағыны жетіп қайырған Толғауы тоқсан қызыл тіл, Сөйлеймін десең, өзің біл.
Өткірдің жүзі, Кестенің бізі Өрнегін сендей сала алмас. Білгенге маржан, Білмеске арзан Надандар бәћра ала алмас. Қиналма бекер, тіл мен жақ Дискриптор : Өлеңнің идеялық мазмұнын ашады Өлеңнен нақыл сөздерді тауып, мәнін түсіндіреді Өлеңді компо ҚБ Топ басшыларының бағалауы 2- тапсырма.Мен Абайдың ұрпағы... Оқушылар Сегіз аяқ өлеңін заман талабына сай өзгертеді. Дискриптор: Оқушылар өзінің ақындық қасиетін ортаға салады . ҚБ Мұғалім тарапынан барынша жоғары бағаланады . Кері байланыс : сұрақтарға оқушылар ауызша жауап береді. 1Абай өлеңді неге сегіз аяқ деп атады? 2Сегіз аяқты оқи отырып,қандай ерекшелікті байқадыңдар.атап көр 3Қазақ әдебиетіндегі Абайдың ізін жалғастырушыларды атап көр. Рефлекция Сабақты қорыта отырып, интербелсенді тақтаға сегіз аяқты мақұлықтың суреті беріледі. Оқушылар жаңа тақырыпты қалай меңгергенін сұрақтар арқылы білдіреді.
1 Жаңа сабақтың тақырыбы ашылды ма? 2 Өлеңнің идеялық мазмұнына түсіндің бе? 3 Сабақтың құрылымы ұнады ма? 4 Берілген тапсырмаларды орындау барысында қиындық туындады ма? 5 Тақырып сенің психологиялық көңіл-күйіңе әсер етті ме? 6 Абай ұрпақтары кезеңіндегі қай досыңның шығарған өлеңі ұнады? 7 Сабақтың қай кезеңі саған ұнады? 8 Абайдың ұлылығына, даралығына, білімділігіне тағы бір көз жеткізе алдың ба? Үйге тапсырма: Өлеңнің қалаған 3шумағын жатқа айту |
Абайдың 5 өлеңі 5 қара сөзі 5 аудармасы жазылған конверттегі кеспе қағаздар әдіс тәсілдерді қолдану жинағы,33 б Суреттер интернет желісінен Қазақтың ұлттық ойындарынан 21б Қызықты теңіз тіршілігі 62б Қазақ әдебиеті оқулығы 10 сынып,Арман баспасы 11бет Теңіз қызықтары,68 б |
|
|||
|
Саралау - Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? Қолдауды қажет ететін оқушылар берілген өлеңді түсініп оқып мазмұнын ашады. Нақыл сөздерді табады. Қабілеті жоғары оқушылар өлеңді түсініп оқып, нақыл сөздерді еркін тауып,өлеңге композициялық талдау жасайды. |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Сұрақ-жауап арқылы , мақтау- мадақтау, ынталандыру, басбармақ әдісі арқылы . |
|
|
Сабақ бойынша Рефлексия |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбаевтың " Сегіз аяқ" өлеңі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі. |
Абай Құнанбаев «Өлең -сөздің патшасы » |
Мектеп: Сайрам ауданы №56 Ю.Гагарин атындағы ЖОМ |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні. Танирбергенова Акерке Жуматаевна |
||||||
|
Сабақ: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Тақырып: |
Абай Құнанбаев «Сегіз аяқ» |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар:15 |
Қатыспағандар:0 |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
10.1.1.1 Әдеби шығармаға сюжеттік талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||
|
- Әдеби шығармаға сюжеттік талдау жасай алады; |
||||||
|
|
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||
|
Сюжеттік талдау жасап,идеялық мазмұнын түсінеді; |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||
|
Идеялық мазмұнын түсініп,шығармашылық жұмыс жаза алады; |
||||||
|
|
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әдеби шығармаға сюжеттік талдау жасайды Идеялық мазмұнын түсінеді Шығармашылық жұмыс жазады |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Әдеби шығармаға талдау жасап,идеялық мазмұнын түсінеді;
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мола,бақсы,бәхра Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба? Шығарма неліктен «Сегіз аяқ» деп аталды? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Адамгершілікке тәрбиелеу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, зоология |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы |
|||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||
|
Сабақта жоспарланған уақыт |
|
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақ тың басы 2-минут Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі; Сәлемдесу Сабақтың ұранын айту: Ана тілің- арың бұл Ұятың боп тұр бетте Өзге тілдің бәрін біл, Өз тіліңді құрметте! Топқа бөлу арнайы дайындалған кеспе қағаздар арқылы бөлінеді Абай—ақын Абай—аудармашы Абай - прозашы Өткен сабақты еске түсіру «Ой қозғау» әдісі арқылы жүргізіледі Мен таныған – Абай тақырыбында ой қозғау әдісімен оқушылар ақын туралы білгендерін ортаға салады 1 Абай –ақын тобы Абайдың ақындық қасиетімен өлеңдеріне тоқталады 2Абай—аудармашы тобы Абайдың аудармаларының мәнін ашады 3Абай—прозашы тобы Абайдың қара сөздерінің идеялық мазмұнына тоқталады. Дискриптор: оқушылар өздері оқыған мәліметтерін еске түсіріп,ойларын ортаға салады Қ.Б Бас бармақ арқылы бағаланады Миға шабуыл әдісі бойынша «Құпиялы сегіз» кезеңі
Арнайы суреттер көрсетіледі.Суреттердің жаңа тақырыпқа байланыстылығын анықтай отырып,оқушылар өз ойымен бөліседі Жаңа сабақ. Оқушыларға жаңа сабақтың мәнін ашу үшін әлемдегі аяқ санының көптігіне байланысты арнайы суреттер беріледі. Дискриптор: берілген суреттің идеясын анықтайды,сегіз санының мәнін ашып,жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. ҚБ мұғалімнің мақтау сөздері арқылы бағалау. Тапсырмалармен жұмыс 1- тапсырма. Саралау әдісі арқылы Абайдың «Сегіз аяқ»өлеңін идеялық мағынасын ашу ,өлеңнен нақыл сөздерді табу, композициялық тұрғыдан талдау. Алыстан сермеп, Жүректен тербеп, Шымырлап бойға жайылған; Қиуадан шауып, Қисынын тауып, Тағыны жетіп қайырған Толғауы тоқсан қызыл тіл, Сөйлеймін десең, өзің біл.
Өткірдің жүзі, Кестенің бізі Өрнегін сендей сала алмас. Білгенге маржан, Білмеске арзан Надандар бәћра ала алмас. Қиналма бекер, тіл мен жақ Дискриптор : Өлеңнің идеялық мазмұнын ашады Өлеңнен нақыл сөздерді тауып, мәнін түсіндіреді Өлеңді компо ҚБ Топ басшыларының бағалауы 2- тапсырма.Мен Абайдың ұрпағы... Оқушылар Сегіз аяқ өлеңін заман талабына сай өзгертеді. Дискриптор: Оқушылар өзінің ақындық қасиетін ортаға салады . ҚБ Мұғалім тарапынан барынша жоғары бағаланады . Кері байланыс : сұрақтарға оқушылар ауызша жауап береді. 1Абай өлеңді неге сегіз аяқ деп атады? 2Сегіз аяқты оқи отырып,қандай ерекшелікті байқадыңдар.атап көр 3Қазақ әдебиетіндегі Абайдың ізін жалғастырушыларды атап көр. Рефлекция Сабақты қорыта отырып, интербелсенді тақтаға сегіз аяқты мақұлықтың суреті беріледі. Оқушылар жаңа тақырыпты қалай меңгергенін сұрақтар арқылы білдіреді.
1 Жаңа сабақтың тақырыбы ашылды ма? 2 Өлеңнің идеялық мазмұнына түсіндің бе? 3 Сабақтың құрылымы ұнады ма? 4 Берілген тапсырмаларды орындау барысында қиындық туындады ма? 5 Тақырып сенің психологиялық көңіл-күйіңе әсер етті ме? 6 Абай ұрпақтары кезеңіндегі қай досыңның шығарған өлеңі ұнады? 7 Сабақтың қай кезеңі саған ұнады? 8 Абайдың ұлылығына, даралығына, білімділігіне тағы бір көз жеткізе алдың ба? Үйге тапсырма: Өлеңнің қалаған 3шумағын жатқа айту |
Абайдың 5 өлеңі 5 қара сөзі 5 аудармасы жазылған конверттегі кеспе қағаздар әдіс тәсілдерді қолдану жинағы,33 б Суреттер интернет желісінен Қазақтың ұлттық ойындарынан 21б Қызықты теңіз тіршілігі 62б Қазақ әдебиеті оқулығы 10 сынып,Арман баспасы 11бет Теңіз қызықтары,68 б |
|
|||
|
Саралау - Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? Қолдауды қажет ететін оқушылар берілген өлеңді түсініп оқып мазмұнын ашады. Нақыл сөздерді табады. Қабілеті жоғары оқушылар өлеңді түсініп оқып, нақыл сөздерді еркін тауып,өлеңге композициялық талдау жасайды. |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Сұрақ-жауап арқылы , мақтау- мадақтау, ынталандыру, басбармақ әдісі арқылы . |
|
|
Сабақ бойынша Рефлексия |
|
|
шағым қалдыра аласыз




