Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы "Ғылым
таппай мақтанба" 2-сынып
"Жазғытұры" 3-сынып
Сабақтың мақсаты:
білімділік: қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құанабаевтың
өмірімен және шығармашылығы мен таныстыру,өлеңнің мәнін
ашу.
дамытушылық: оқушылардың сөйлеу
тілін,ойлау,сезіну,қабілеттерін дамыту,сөздік қорын
молайту;
тәрбиелік: жақсы мен жаман қылықтарды ажырата
білетін,жауапкершілікті сезінетін өнегелі тұлғаны
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру.
Сабақтың көрнекілігі:
тірек схема,суреттер,Абайдың портреті
үнтаспа.
Сабақ барысы
І Кіріктірілген бөлім. Бағдарлау-мотивациялық
кезең.
Абай Құнанбайұлы 1845 жылы 10 тамызда семей
өңірі,Шыңғыстау баурайы,Қасқабұрақ бойында дүниеге келген.Әжесі
Зере сүйікті немересін Абай,яғни "сүйімді" деп
еркелеткен.
Осыдан кейін ел арасында шын аты аталмай,Абай
атанып кетеді.Абайдың азан шақырып қойған аты-Ибраһим.Әкесі
Құнанбайға түсінде тобықты руынан шыққан кемеңгер,он сегіз мың
ғалам оқуын меңгерген ғұрама Әнет баба Ибраһим пайғамбардың атын
атап аян береді.Содан Құнанбай баласының атын Ибраһим
қояды.
Абай он жасынан он екі жасына дейін өз ауылында
мұсылманша хат таныған.Одан кейін Семей қаласындағы Ахмет Риза
қазіреттің медресесінде үш жыл оқиды.Медреседе оқып жүріп үш айдай
орыс тіліннде дәріс алады.
Медреседе Абай түрік тілін меңгеруді
жалғастырып,араб және парсы тілдерін үйренуге күш
салады.
Білім ғылым есігін енді ғана ашқан Абайды әкесі
Семейдегі оқуын жалғастартпай,елге қайтарып
алады.
Абайдың сөз өнері мен білімге құмарлығының ерте
оянуына себепкер негізгі тұлға-әжесі Зере.
ІІ Сараланған бөлім.Операциялық-орындаушылық
кезең.
2-сынып
|
3-сынып
|
Мұғалімнің
басшылығымен
А.Құнанбаевтың "Ғылым таппай мақтанба" өлеңін
дауыстап,мәнерлеп оқу.
1.Оқулықпен
жұмыс
А)
Өлеңді мәнерлеп оқу
Ә)
Оқушыларға оқыту
Б)
Әр шумақ бойынша талдау.
2.Мазмұны бойынша
жұмыс:
А)
"Ғылым таппай мақтанба,Орын таппай,баптанба" деп неге айтып
отыр.
Ә)
Адам білімді,ақылды болу үшін не істеу
керек?
3.Сөздік
жұмыс
Ғылым-білім
жүйесі
Ғалым-оқымысты,ғұлама
|
Өзіндік жұмыс
А.Құнанбаевтың "Жазғытұры" өлеңін іштей түсініп
оқу.
Мұғалімнің көмегімен сұрақтар мен
тапсырмаларды орындау.
-
Ақын Күн жылуын немен салыстырған?
-Ақын айналасындағы дыбыстарды көп бейнелеген
бе,әлде табиғат суретін басымырақ берген бе? Өлеңнен ізде,топқа
бөліп жаз.
-Өлеңді тарау тақырыбына берілген суретпен
салыстыра әңгімеле.
-
Өзің тұратын жердің көктемін өлеңмен байланыстыра
сипатта.
Сөздікпен жұмыс:
Масатыдай құлпырар-кілемдей
түрленер
Анталаса-бұл жерде: қуана
қараса.
Мазатсып-рақаттану,масайрау.
Қу-аққу.
|
2-сынып
|
3-сынып
|
Мұғалімнің
басшылығымен
Жұптық жұмыс
орындайды.
І -жұпқа
Бес
асыл іс
І І-жұпқа
Бес
дұшпан
ІІІ-жұпқа
Егеменді елімізге
қандай
а дамдар
қажет?
|
Мұғалімнің
басшылығымен
Жұптық жұмыс
орындайды.
І
-жұпқа
Берілген сурет бойынша әңгіме
құрастыру
ІІ-
жұпқа
Берілген сурет бойынша бір шумақ өлең
жазу.
ІІІ-жұпқа
|
Дәптермен
жұмыс
Абай ата
сөзі
Бес
асыл іс Бес дұшпан
Талап Өсек
Еңбек Өтірік
Терең ой
Мақтаншақ
Қанағат Еріншек
Рахым Бекер мал
шашпақ
Адамның бойындағы
қасиеттер
Жаман
Жақсы
|
А
Жазғытұры
байдың
"Жазғытұры" өлеңіне сүйеніп,көктем белгілерін
табу.
|
ІІІ Кіріктірілген бөлім.Рефлексиялық-бағалау
кезеңі
2-сынып
|
3-сынып
|
Өздік
жұмыс
Өз
бойыңда қандай жақсы,қандай жаман мінез-құлық белгілері бар деп
ойлайсың?
Менің бойымдағы ұнамды
қылықтар
|
Менің бойымдағы ұнамсыз
қылықтар
|
|
|
|
Мәтіннен алынған сөздердің мағынасын
тауып,сызбаны толтыру.
Берілген
сөз
|
Мағынасы
|
Қыстың сызы
Масатыдай
Ата-анадай
елжірер
Көк
майса
Желіндейді
Тайды күзеді
|
Ызғары салқыны
________________
________________
________________
_________________
_________________
_________________
|
|
Бағалау
Рефлекция
2-сынып
|
3-сынып
|
Сабақтан алған әсерлерін жазып,сенім ағашына
ілу
|
Сабақтан алған әсерлерін жазып,сенім ағашына
ілу
|
Үйге тапсырма
2-сынып
|
3-сынып
|
А.Құнанбаевтың "Ғылым таппай мақтанба"
өлеңін жаттап
келу.
|
А.Құнанбаевтың "Жазғұтыры" өлеңін жаттап келу. Өздері ұнаған көріністің
суретін салу.
|