Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі. Түсіну және жауап беру

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі. Түсіну және жауап беру

Материал туралы қысқаша түсінік
Абайдың өлеңдерін атай алады, «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсінеді, адамдық қасиеттер мен жаман қасиеттерді ажыратып, талдайды.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Абайды оқы,таңырқа!


ооқы,таңырқа!

Мектеп:№7 Александр Пушкин атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Данетбаева Кулжан Омарбековна

Сыныбы:6 Пәні:қазақ әдебиеті Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Түсіну және жауап беру

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.1.2.1.Әдеби шығармадағы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру


Сабақ мақсаттары




Барлық оқушылар орындай алады:

Абай өмірін біледі,«Ғылым таппай мақтанба» өлеңін мәнерлеп оқып, мазмұнын түсінеді,көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Абайдың өлеңдерін атай алады, «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсінеді, адамдық қасиеттер мен жаман қасиеттерді ажыратып, талдайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Мәтіннің мазмұны бойынша адамдық қасиеттер мен жаман қасиеттерді өмірмен байланыстырып салыстырады.

Бағалау критерийі

Өлеңді мәнерлеп оқып,мазмұнын түсінеді

Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені ашады

Адамдық қасиеттер мен жаман қасиеттерді ажыратып,салыстырады

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Идея,мәселе, мақтанба, қашық бол, асық бол, адам болу, өсек, өтірік, мақтаныш, бекер мал шашпақ, бес дұшпан, талап, терең ой, қанағат, рақым, асыл іс.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Не себепті ... деп ойлайсыздар?

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша – үшінші: Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

Пәнаралық байланыс

Тарих,өзін-өзі тану

Алдыңғы оқу:

Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығы туралы не білесіңдер?

Адам бойындағы бес асыл мен бес дұшпан деген не?

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


10 минут


Сәлемдесу, сергіту сәті, топқа бөлу.


Жаңа сабаққа кіріспе: «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы оқушылардың қызығушылықтарын ояту.

1.Абай Құнанбаев туралы не білесіңдер?

2.Абайдың қандай шығармаларын оқыдыңдыр?

3.Абайдың қай өлеңін жатқа білесіңдер?

Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырамын

Түрлі конфеттер,

Көңілді күн жаттығуы


«Миға шабуыл»

Сабақтың ортасы

20 минут

1-тапсырма.ТЖ Абай Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба»өлеңін оқып, мазмұнын түсінеді,көтерілген мәселені анықтайды,жаңа сөздермен жұмыс жасайды

Жаңа сөздер:Мақтанба, қашық бол, асық бол, адам болу, өсек, өтірік, мақтаныш, бекер мал шашпақ, бес дұшпан, талап, терең ой, қанағат, рақым, асыл іс.

Дескриптор:

Өлеңнің мазмұнын түсінеді

Жаңа сөздердің мағынасын ашады,қолданады

Көтерілген мәселені анықтайды

Қалыптастырушы бағалау: Қолпаштау


2-тапсырма.ЖЖ Өлеңді мәнерлеп оқиды, «Ішіне-сыртына» стратегиясы арқылы өлеңнің мазмұны бойынша адамның жақсы-жаман қасиеттерін ажыратып, талдайды.

Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқиды

Адамның жақсы-жаман қасиеттерін ажыратып,кестені дұрыс толтырады

Қалыптастырушы бағалау

«Бағдаршам» арқылы

Қызыл түс – «түсінбедім»

Сары түс – «көмек керек»

Жасыл түс – «бәрі түсінікті»


3-тапсырма. Ж «Қос диаграмма» арқылы адамның жақсы- жаман қасиеттерін өмірмен байланыстырып, салыстырады.

Дескриптор:

Берілген суреттер бойынша диаграмманы дұрыс толтырады

Адамның жақсы-жаман қасиеттерін өмірмен байланыстырады

Қалыптастырушы бағалау

Смайликтер арқылы бағалаймын


«Ойлан,жұптас,

бөліс»




жаңа сөздер жазылған плакат,

Кесте сызылған А3 қағазы









Ішіне-сыртына»

стратегиясы











«Қос диаграмма» сызылған А3 қағазы, суреттер


Соңы

10 минут

Кері байланыс «Еркін микрафон»әдісі арқылы сабақ нәтижесін шығарамын



«Еркін микрафон» әдісі


Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?




Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау 1-тапсырма

Абай Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба»өлеңін оқып, мазмұнын түсінеді,көтеріл

ген мәселені анықтайды,жаңа сөздермен жұмыс жасайды


Қалыптастырушы бағалау: Қолпаштау




1.Барынша қолдау көрсету: «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін беремін,жаңа сөздерді табады

2.Орташа қолдау көрсету:Қашық бол, асық бол, адам болу, мақтаныш, бекер мал шашпақ, бес дұшпан сияқты жаңа сөздерді қатыстырып,сөйлемдер құрайды

3. Қолдауы аз: Жаңа сөздерді қолданып,мәтін жазады





Рефлексия

Сабақ мақсаты немесе оқу

мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулары болды ма және неліктен?




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі\қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Ескертпе: (Т.Ж.) топтық жұмыс.

(Ж.Ж) жұптық жұмыс

(Ж) жеке жұмыс




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.00.2018
1451
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі