Бекітемін:
|
Бөлім: |
2 – бөлім. Абайды оқы, таңырқа |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мустафаева Айжан |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің идеясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік- қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Өлең мазмұнымен таныса отырып, шығарманың идеясын анықтайды.Өлеңдегі әлеуметтік-қоғамдық мәселені ( тақырып) түсіндіреді. Өлеңде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге қатысты ашық сұрақтарға жауап береді. Адамдық пен надандыққа қатысты өлең жолдарын талдап, дәлелдеп айтады. |
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларға жағымды ақуал орнату. Орындық арқалығына жапсырылған стикер арқылы топқа бірігеді. І топ «Алғырлар» ІІ топ «Зеректер» ІІІтоп «Ғалымдар» |
. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңді жатқа оқу. «Үзілген» моншақ» әдісі арқылы өлеңді жатқа оқығандарын сұраймын. |
«Ашық журнал» әдісі арқылы оқушыларды бағалап отыру. Әр жауап берген оқушыларға смайлик қойып отырып бағалау |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Сыныптық жұмыс. Айтылым. Мақалдың жалғасын тап. 1.Ғылым – теңіз ..., (білім – кеме) 2.Ілім – бұлақ ... , ( білім – шырақ) 3.Ақыл азбайды, (білім тозбайды) олай болса балалар, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыз не жайында болмақ.(ғылым-білім туралы деп оқушылар өздері жаңа тақырыпты өздері топшылайды. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
№1-тапсырма: Топтық жұмыс «ҒІLA» кестесін толтыру. Мәтінді үш топқа беремін.
Дерек(1 топ) Идея (2 топ) Шешім Сұрақ(3 топ)
|
Дескриптор: Дескриптор: 1.Өлең жолдарының идеясын түсіндіреді. 2.Әлеуметтік- қоғамдық мәселені 3 дерек анықтайды. 3.Өлеңге байланысты 5 сұрақ құрастырады.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.. |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
3-тапсырма Жеке жұмыс
Үйге тапсырма беру: «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің идеясын негізге ала отырып, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені сипаттап, авторға хат жазыңдар.
|
Дескриптор: 1.Абай өмір сүрген заман суретін нақты айтады. 2.Қазіргі заман сипатын салыстырады Өлеңнің идеясы арқылы қоғамдық әлеуметтік мәселені түсіндереді
Дескриптор: -Хат құрылымын сақтайды; -Өлең идеясын көрсетеді; -Әлеуметтік-құрылымдық мәселені сипаттайтын 2 аргумент жазады; -60-70 сөзден құратын хат жазады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің идеясы
Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің идеясы
Бекітемін:
|
Бөлім: |
2 – бөлім. Абайды оқы, таңырқа |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мустафаева Айжан |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің идеясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік- қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Өлең мазмұнымен таныса отырып, шығарманың идеясын анықтайды.Өлеңдегі әлеуметтік-қоғамдық мәселені ( тақырып) түсіндіреді. Өлеңде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге қатысты ашық сұрақтарға жауап береді. Адамдық пен надандыққа қатысты өлең жолдарын талдап, дәлелдеп айтады. |
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларға жағымды ақуал орнату. Орындық арқалығына жапсырылған стикер арқылы топқа бірігеді. І топ «Алғырлар» ІІ топ «Зеректер» ІІІтоп «Ғалымдар» |
. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңді жатқа оқу. «Үзілген» моншақ» әдісі арқылы өлеңді жатқа оқығандарын сұраймын. |
«Ашық журнал» әдісі арқылы оқушыларды бағалап отыру. Әр жауап берген оқушыларға смайлик қойып отырып бағалау |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Сыныптық жұмыс. Айтылым. Мақалдың жалғасын тап. 1.Ғылым – теңіз ..., (білім – кеме) 2.Ілім – бұлақ ... , ( білім – шырақ) 3.Ақыл азбайды, (білім тозбайды) олай болса балалар, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыз не жайында болмақ.(ғылым-білім туралы деп оқушылар өздері жаңа тақырыпты өздері топшылайды. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
№1-тапсырма: Топтық жұмыс «ҒІLA» кестесін толтыру. Мәтінді үш топқа беремін.
Дерек(1 топ) Идея (2 топ) Шешім Сұрақ(3 топ)
|
Дескриптор: Дескриптор: 1.Өлең жолдарының идеясын түсіндіреді. 2.Әлеуметтік- қоғамдық мәселені 3 дерек анықтайды. 3.Өлеңге байланысты 5 сұрақ құрастырады.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.. |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
3-тапсырма Жеке жұмыс
Үйге тапсырма беру: «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің идеясын негізге ала отырып, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені сипаттап, авторға хат жазыңдар.
|
Дескриптор: 1.Абай өмір сүрген заман суретін нақты айтады. 2.Қазіргі заман сипатын салыстырады Өлеңнің идеясы арқылы қоғамдық әлеуметтік мәселені түсіндереді
Дескриптор: -Хат құрылымын сақтайды; -Өлең идеясын көрсетеді; -Әлеуметтік-құрылымдық мәселені сипаттайтын 2 аргумент жазады; -60-70 сөзден құратын хат жазады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз















