Пән мұғалімі: Ж.
Бейсебаева
Пәні:
Абайтану
Сыныбы: 9
Сабақтың
тақырыбы: Абайдың ғылым – білім
тақырыбындағы өлеңдері
Мақсаттары: «Ғылым таппай
мақтанба» өлеңінің философиясына үңілу.
Оқушыны өз бетімен ізденуге
бағыттау;
- топтық жұмысқа
жұмылдыру;
- өзін-өзі бағалауға немесе
өзара бағалауға ынталандыру.
Күтілетін
нәтиже: Тақырыпты жан-жақты түсініп,
талдайды, қолдана біледі, басқа сөз таптарымен салыстыра алады,
мәтіннен таба біледі, ойын жинақтайды.
Деректер:
Интерактивті тақта, маркер,
оқулық, флипчарт, парақтар, бейне роликтер
Әдіс
тәсілдер: Топтық жұмыс, Блум
таксономиясы, «Ой шақыру, мағынаны ажырату, ойтолғаныс», деңгейлік
тапсырмалар,шығармашылық жұмыс
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
10-минут
|
Өткен сабақ бойынша түсініктерін
нақтылау
|
Оқушылармен амандасу.
«Шаттық шеңберінде» бір –бірімен
амандасады.
Мақал –мәтелдер бойынша топқа
бөліну.
Ой
қозғау: Ғылым таппай
мақтанба... Абай ақын нені айтпақ
болды?
Олай болса бүгінгі сабағымыз не туралы деп
ойлайсыңдар?
Қызығушылықты ояту
А.Құнанбаев «Ғылым таппай мақтанба»
Өлеңді түсініп
оқу
`тақырыбы, идеясы, ақынның
айтпақ ойы неде?
|
Топтастыр
Сөздер айтады.
Сұрақтарға жауап береді.
Қыстың суреті мен ақынның өлеңін
салыстыру.
ақ
киімді, ақ сақалды, соқыр, мылқау, ашушаң, долы адам бойында
кездесе ме?
Өз
бойыңда болса, қандай дәлелдер арқылы мысал келтірер
едің?
«Шаттық» шеңберінде оқушылар бір –біріне сәттілік
тілейді.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтайды
|
Түсіну
|
17
мин
|
Топпен жұмыс
|
Сөздік жұмысы
Кесте толтыру.
семантикалық карт
|
өлеңнің мазмұны
|
Өсиет, ақыл –нақыл
сөздер
|
Ғылым іздеуге шақыру
|
|
Бес нәрсеге асық болу, қашық
болу
|
|
Ғылымға берілу жолы
|
|
Жастарға айтар өсиеті,
нақылы
|
|
|
Қолдану
|
6 минут
|
Топпен жұмыс
Жеке
|
Өлең құрастыру
1-топ: Жамандықтан жиренемін,
2-топ: Адам болып өсемін,
3-топ: Жасымнан білім аламын,
мақал–мәтелдердің жалғасын табу
|
Қажетті сөздерден сөйлем
құрастыру.
|
Талдау
|
6 мин
|
Топпен жұмыс
Жеке
|
Өлеңнің идеясы :
Ғылым – үлкен қазына
Тақырыбы: Жастарды ғылымға, өнерге
шақыру.
Өлең құрылысын талдау.
Көркемдегіш тәсілдері:
Әр шумақтағы ой-толғаныс
1-шумақ-
2-ші шумақ-
3-ші шумақ-
Өлеңнің мақсаты:
Тірек шумақ-
|
Өлеңнің идеясы :
Ғылым – үлкен қазына
Тақырыбы: Жастарды ғылымға, өнерге
шақыру.
Өлең құрылысын талдау.
Көркемдегіш тәсілдері:
Әр шумақтағы ой-толғаныс
1-шумақ-
2-ші шумақ-
3-ші шумақ-
Өлеңнің мақсаты:
Тірек
шумақ-
|
Жинақтау
|
4 мин
|
Жеке жұмыс
|
ІІІ. Ойтолғаныс
«Ғылым таппай мақтанба,
Орын таппай баптанба» -дегенді қалай
түсінесіңдер?
болмасаң да ұқсап бақ...
|
Өзіне ұнаған өлең жолдарын жатқа айтады. Жаттаған
өлең жолдарының өзі үшін де өзге үшін де қаншалықты құнды екенін өз
сөзімен дәлелдейді.
|
Рефлексия
|
2 мин
|
Жеке жұмыс
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің
қандай?
|
Стикерге сабақтан алған әсерлерін
жазады.
|