Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:7.1.3.4 Натурал және бүтін көрсеткішті дәреже |
Мектеп: Мұнайлы ауданы №14 орта білім беру мектебі |
||
|
Күні:30.11.18ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Рахметова Улбосын |
||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Абсолюттік және салыстырмалы қателіктер; |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.4 абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептейді; |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жуық сандардың шығу себептерімен,санның жуық шамасының абсолюттік қателік ұғымын білуі Оқушылардың басым бөлігі: Санның жуық шамасының абсолют және салыстырмалы қателіктерін табу Кейбір оқушылар: Жуық мәннің абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептей алу |
||
|
Бағалау критерийі |
Жуық мән мен дәл мәнді ажырата алады Абсолюттік қателікті таба алады Салыстырмалы қателікті таба алады |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсат Дәл мәнді дөңгелектегенде жуық шама алынатынын; Жуық мәннің дәл мәннен айырмашылығын анықтау үшін олардың үлкенінен кішісін азайту қажет екенін, яғни дәл және жуық мәндерінің айырмасының модулін табу керек екенін түсінеді, Пәнге қатысты лексика мен терминология Бұл айырма модулін абсолюттік қателік деп аталатынын біледі; Абсолюттік қателіктің жуық мәнге қатынасы салыстырмалы қателік деп аталатынын біледі Анықтаманы жатқа білу керектігін түсінеді. . |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
ИНДУСТРИЯЛАНДЫРУ МЕН ИННОВАЦИЯЛАРҒА НЕГІЗДЕЛГЕН ЭКОНОМИКАЛЫҚ ӨСУ Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу,пәнге деген жауапты көзқарас дамыту, топпен жұмыс жасауды үйрету |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
||
|
Бастапқы білім |
Рационал бөлшектерге амалдар қолдануға есептер шығару |
||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 7минут |
Мұғалім сыныпқа келіп оқушылармен сәлемдеседі. Ұйымдастыру кезеңі:. Сыныпты топтарға бөлу және топ басшыларын сайлау.
П Сыныпта психологиялық ақуал тугызу үшін әр топ келесі топтарға мадақтау сөздерін айтады Үй тапсырмасын тексеру: «Көршіңмен боліс» адісі мен бір-бірімен дәптер алмасу арқылы слайдтан қарап тексереді Ширату жаттығуы Суретте неше үшбұрыш бар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Ой қозғау» - оқу мақсатын игеру үшін: «Жуық шама», «қателік», «абсолюттік қателік» деген сөздерді қалай түсінесіңдер?Оқушылардың қажеттілігіне қарай екі оқушыдан сұраймын. 1-тапсырма Оқулықпен жұмыс
1 топ: жуық сандар 2 топ: абсолюттік қателік 3 топ: салыстырмалы қателік 4 топ: 1,2 мысалдарды түсіндіреді.
Шаманың дәл мәні мен жуық мәні айырмасының модулін жуықтаудың абсолют қателігі деп атайды. Анықтама.Абсолюттік қателіктің жуық мән модуліне қатынасы жуық мәннің салыстырмалы қателігі деп аталады. Шаманың дәл мәнін х деп, жуық мәнін а деп және абсолют қателікті ∆ (дельта) деп, онда ∆꞊|х-а| .Салыстырмалы қателікті Оқушылар тақырыпты талдап тұжырымдайды
Оқушыларға сандарды дөңгелектеуді өзім түсіндіремін Мысалы 1,26 деген сан берлсе осы санды 0,1 0,01-ге дейін дөңгелектеу 1,261,3 1,261,26 - егер дөңгелектеу
кезінде бірінші алынып тасталатын цифр 0, 1, 2, 3, 4 болса, онда
соңғы қалдырылатын цифр өзгермейді және бұл кемімен алынған
дөңгелектеу.
2-тапсырма«Ойлан жұптас бөліс» әдісі бойынша топтарға тапсырмалар беремін 1 топ: № 1. 152 есеп 1)4,27; 2)17,032; сандарын 0,1-ге дейін дөңгелектеп, оның абсолюттік қателігін анықтаңдар. 1)∆꞊|4,27-4,3|꞊|-0,03꞊0,03; 2)∆꞊|17,032-17|꞊|0,032|꞊0,032;
2 топ: №1.153 Санды бірлікке дейін дөңгелектеп, оның абсолюттік және салыстырмалы қателігін табыңдар: 1)5,4; 2)7,9; 1) ∆꞊0,4; 8; 2) ∆꞊0,1; 1,25;
3 топ:: № 1. 152 есеп 1)4,27; 2)17,032; сандарын 0,1-ге дейін дөңгелектеп, оның абсолюттік қателігін анықтаңдар. 1)∆꞊|4,27-4,3|꞊|-0,03꞊0,03; 2)∆꞊|17,032-17|꞊|0,032|꞊0,032; 4 топ:: №1.153 Санды бірлікке дейін дөңгелектеп, оның абсолюттік және салыстырмалы қателігін табыңдар: 1)5,4; 2)7,9; 1) ∆꞊0,4; 8; 2) ∆꞊0,1; 1,25; Топтарға 3-тапсырма: Саралау тапсырмасы 1-топ. Партаның ұзындығын өлшеп, нәтижесін жазу; 2-топ. Сынып бөлмесінің ұзындығын өлшеу, нәтижесін жазу; 3-топ. Әр қорапта 12 қарындаш бар, осындай 100 қорапта неше қарындаш бар? 4-топ. Кез келген бұрыш салып, бұрыштың шамасын транспортирмен өлшеп, нәтижесін жазу.
Анықтау керек:
. Әр бір тапсырма орындалғаннан кейін оқушыларды бағалап кетемін «керемет» «жарайсың» «жақсы» мадақтау сөздерімен бағалап кетемін Саралау тапсырмасы «Баспалдақ» әдісі мен бүгінгі отілген тақырыптағы терминдерді баспалдққа орналастыру
|
Кеспе |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. 7.1.3.4 № 1.153 4), 5), 6) Бағалау.Топ басшы бағалап отырған парақшалар арқылы
Кері байланыс «Серпілген сұрақ»әдісі Жуық мінді қалай табамыз? Абсолюттік қателік деп нені айтады? Салыстырмалы қателік деп нені айтады? Рефлексия «Білім ағашы» әдісі арқылы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
артаға алдын ала шеңбер, үшбұрыш,
төртбұрыш, бесбұрыш суреттерін қойып оқушыларға солардың біреуін
қарамай таңдату арқылы І «Шеңбер», ІІ «Үшбұрыш», ІІІ «Төртбұрыш» IV
«Бесбұрыш» топтарын құру.












