Абылай ханның ішкі және сыртқы жағдайы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Абылай ханның ішкі және сыртқы жағдайы

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылардың барлығы орындай алады: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын жіктеу Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайын ерекшеліктерін талдау
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітілді ------------------ 09.11.2018ж

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 62 гимназия

7.1 .XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы


Күні: 09.11.2018ж Мұғалімнің аты-жөні: Кирбаева Ж.К

Сынып: 8 (7) сынып Қатысқандар:20


Сабақтың тақырыбы: Абылай ханның ішкі және сыртқы жағдайы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.3.2.3 - Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау


Тарихи концепті

Маңыздылық, интерпретация

Сабақтың мақсаты



Оқушылардың барлығы орындай алады: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын жіктеу

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайын ерекшеліктерін талдау

Бағалау критерийі


Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын талдайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, талдау

Тілдік мақсаттар


Төлеңгіттер, билер соты, реформа

Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?

Қазақ хандарының ішіндегі Абылайдың ерекшелігі қандай?


Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылқтары

6.Тарихтың, мәдениет пен тілдің бір тұтастығы


Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, 4 сынып, Алматы кітап баспасы. 1 бөлім, «Жарық жұлдыздар» бөлімі, А.Ескенов «Абылай» өлеңі мен өмірбаяны, география


АКТ дағдылары

Зерттеу, талдау, қолдану


Алдыңғы білім


Дұрыс/бұрыс тәсілі және қосымша сұрақ

Қалдан Сереннің екінші «Ақтабан шұбырынды» жасауы қай жылдармен байланысты?

Башқұрттар көтерілісін кім басқарды?

XIVғ қазақ хандығының сыртқы жағдайы қандай оқиғалармен байланысты?



Сабақбарысы


Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығу

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин.












Үй жұмысы

Дұрыс/бұрыс тәсілі

10 мин.












Ой қозғау

3 мин.



Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу, түгендеу, жағымды ахуал қалыптастыру

Көңіл күйлерін сұрау


Ханталапай тәсілі арқылы топқа бөлу, ханталапай қоржынынан сарқыт алады. Сол арқылы топқа бөлінеді

1 топ-Хан тобы

2топ-Сұлтандар тобы

3 топ-Билер тобы

4 топ-Батырлар тобы


«Дұрыс/бұрыс» тәсілі бойынша сұрақтарға жауап береді жұп болып тексереді


Құпия тәсілі арқылы-Абылайды сипаттап, оқушыларға айтқан соң, тапқан соң портреті мен бейне жазба қосылады

«Бұрын, бұрын, қазір,қазір, кейін, кейін» тәсілі бойынша ой қозғау жасайды


Стикер, билет




Қоржын, стикер, конфет







Слаид, дәптер
























Сабақтың ортасы

10 мин.




























































Ақпараттық бұрыш

Өлең оқу















Топтық жұмыс

1 топ-Креативті матрица тәсілі

Горизонтальный свиток 2

Дескриптор

-Ресеймен қарым-қатынас қалай болғанын анықтау

-Қытаймен қандай қарым –қатынаста болды білу

-Жоңғарлармен қарым-қатынас қалай өзгергенін талдау

-Қырғыздармен қарым-қатынас неге бұзылғанын анықтау












2 топ

Дескриптор

-Әр түрлі деректердегі Абылай туралы айтылған

мәліметтерді талдау

-Өзіндік ойын ашық айту

-Абылайдың образын ашу











3 топ

Дескриптор

Абылайдың патша үкіметінің берген ұсынысын қабылдамау себебін анықтау

-дұрыс болған жағын талдау

-дұрыс болмаған жағын талдау










4 топ

Дескриптор

Абылайдың ішкі саясатын білу

Абылайдың сыртқы саясатын білу











Ақпараттық бұрышқа назар салу- Бұқар жырау өлеңін оқу


Жеке жұмыс

Екі жақты күнделік тәсілі

Абылай ханның жүргізген саясатының тиімділігі


Объект 2





Флипчарт, маркер, стикер, оқулық














































Дәптер,слаид

оқулық










Әдеби кітаптар, энциклопедия


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин.


Оқушы сабақ соңында ақпараттарын жазады


Үйге тапсырма : Абылайдың автопортретін жазу, тақырыпты мазмұндау


Кесте үлестірме, дәптер












Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Қара жорға биі»

1.Кейбірі: Бұқар жыраудың

« Абылай сен он бір жасыңда» өлеңіне талдау жасайды

2.Көпшілігі:

ПОПС формуласы арқылы оқушылар жеке дәптерлеріне өтілген тақырып бойынша ойын жинақтайды. Кестені толтыру

3.Барлығы :

«Қисынсыз мәтін»

Дипломат, Абылай, болған, саясаткер, Бұқар жырау,көреген

Бағалау, бақылау, қадағалау, түзету, қолдау, өзара бағалау, өзін-өзі бағалау

(керібайланысты қандай жолмен жүзеге асырдыңыз жазбаша немесе ауызша ма соны көрсету керек)

АКТ дұрыс пайдалану, сергіту сәтін жасау «Абылай, Бұқар» екі қатарға тұрғызып, қол қысу арқылы

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалымен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кезкелген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.



  1. «Бұрын,қазір,кейін» стратегиясы арқылы ой қозғау жасайды

  2. Дұрыс/бұрыс тәсілі арқылы үй жұмысы сұрақ жауаппен сұралады

  3. Креативті матрица арқылы халықаралық қатынасты талдайды

  4. Көзқарастар тайталасы арқылы Абылайдың сяасатын екі қырынан талдайды

  5. Қос жазба күнделігі арқылы дерекпен жұмыс жасады

  6. Салыстырмалы дөңгелегі арқылы ішкі және сыртқы саясатты талдайды

  7. Екі жақты күнделік арқылы жеке жұмыс жасайды

  8. Бағалау алқасы арқылы бағалайды

  9. ПОПС формуласы арқылы түйінді идеялармен, трек сөздерге түсініктеме берді

  10. Адасқан сөздерден сөйлем құрастырады

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылароқу мақсатына қол жеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары

































Бекітілді ------------------

Директордың оқу ісі

жөніндегі орынбасары


--------------------------------

09.11.2018ж



Ашық сабақ

Тақырыбы: Абылай ханның ішкі және сыртқы жағдайы





Өткізген : тарих пәні мұғалімі- Кирбаева Ж.К





























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.12.2018
632
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі