Материалдар / Абылай ханның ішкі сыртқы саясаты
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Абылай ханның ішкі сыртқы саясаты

Материал туралы қысқаша түсінік
Абылай ханның мемлекет қайраткері ретінде қалыптасуын білу, қытай-қазақ қатынастарын талдау, қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қырқүйек 2021
529
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Таныстым:

Е.Бугенбаев

Пәні:

Қазақстан тарихы

Күні:


Сыныбы:

7

Мұғалімі:

Н.Донбаев

Сабақтың тақырыбы:

Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

7.3.1.2- қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау

Сабақтың мақсаттары:

Абылайдың мемлекет қайраткері ретінде қалыптасуын біледі, қытай-қазақ қатынастарын талдайды

Бағалау критерийлері

Қазақ –жоңғар –қытай қарым-қатынастарындағы Абылай ханның рөлін талдайды

Тілдік мақсат:

Оқушылар: Өз бетінше оқулықпен жұмыс жасай алады, тақырыппен жаңа сабақты байланыстырып, жұмыс жасай алады, пәнге деген қызығушылығы артады

Негізгі сөздер мен тіркестер: оқушылар кездескен төлеңгіт, Бұқар жырау, Үмбетей жырау, Шүршітқырылған сөздерін жазады, оқиды, айтады, тыңдайды

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктері:

Сынып оқушылары қарым-қатынасқа түсе отырып, ойын еркін жеткізе білуге ұмтылады, алған білімдерін тұжырымдайды, бір-біріне сұрақтар қояды

Құндылықтарға баулу

6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

дүние жүзі тарихы, география

АКТ қолдану дағдылары

Суреттер, үлестірме материалдар

Бастапқы білім

Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0- 3 минут



3-7 минут

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Жағымды ахуал қалыптастыру:

оқушылар бір-біріне тілек айтады

Стикер арқылы оқушыларды І-топ-Тәуке хан, ІІ- топ-Әбілқайыр хан, ІІІ-топ-Абылай хан тобына біріктіру

«Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтаймын.

*Қазақ жүздерінің жалпы жағдайы?

*Әбілқайыр ханның саясаты?

*Әбілқайырдың ордасында Ресей елшілері қалай қабылданды?

*Қазақ хандығының ішкі жағдайы қандай еді?

*Кіші жүздің Ресей империясының құрамына кіруінің алғышарттарын сипаттап беріңдер?

*Әбілқайыр ханның Ресей бодандығына өту жөніндегі әрекеттерін қалай бағалауға болады?

*А.Тевкелевтің елшілігі қандай нәтиже берді?

*А.И.Тевкелев пен Т.Шайымовқа атақ дәреженің берілу себептерін атаңдар?

*1731жылы қандай оқиғалар болды?

*Қазақтардың Ресейдің қол астына өтуінің жағымды салдары болды ма?

Дескриптор:

- Қазақ жүздерінің жалпы жағдайымен танысады

-Әбілқайырдың саясатымен танысады

-Ресей бодандығын мойындаудың тарихи маңызын мәнін түсінеді

ҚБ: Қол шапалақтау

Қосымша материалдар





Сұрақтар

Сабақтың ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі

7-10 минут



10-25 минут









25-35 минут

Жаңа сабаққа шолу жасап, түсініктеме беріп, оқушыларға ұсынамын.

Мәтінмен жұмыс:

Тақырыпшаны топтар алып танысады, анықтап алып тақырыпшаларды оқып шығады.

«Өкіл» әдісі арқылы топтағы оқушылар берілген тақырыпшаларды алып оқып танысады, талқылап, талдап, берілген тақырыпшалар бойынша әр топтан бір оқушы өкіл болып мәтіндітүсіндіріп шығады

Тапсырмаларды орындау барысында оқушылар тақырыптарды меңгеріп, алған білімін көрсете білуі тиіс.









Дескриптор:

-Абылай ханды қолбасшы, мемлекет қайраткер ретінде таниды

-Қытай мен қазақ арасындағы қарым-қатынасты талдайды

ҚБ: Оқушыларды марапаттап отыру

Абылай ханның ішкі саясаты


Бір орталықтанған мемлекет құрды


Сот билігін күшейте түсті


Қақтығыстар мен барымтаны тоқтатты


Егіншілікке, шөп шабуға, балықшылыққа қолдау көрсетті


Керуен саудасын көбейтуге көңіл бөлді


Темір ұстаханаларын салудың бастамашысы болды


Картамен жұмыс:










«Өрмекші торы» әдісі арқылы жаңа сабақты қорытындылап, пысықтаймын.

*Абылайдың қайраткер ретінде қалыптасуына қандай жағдайлар әсер етті?

*Абылай ханды шебер дипломат әрі саяси қайраткер ретінде сипаттаңдар.

*Абылай ханның Қытайға көзқарасы қандай еді?

ҚБ: Қол шапалақтау

Қосымша материалдар



Оқулық
















Сабақтың соңы

35-40 минут

Кері байланыс:














Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Сандар сөйлейді:

1711, 1759, 1771, 1761, 1756, 1779, 1150, 175, 25, 29

Шатасқан әріптер:

МСАІӘЛРНБҰ, ЗАҚҚА, ҮТРІКСНАТ, СЯУАИ,



Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?



Бағалау парақшасы арқылы бағаланады

қ/с

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ

Сабақты бекіту

қорытынды

1






2






3






4






5













Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Указканы дұрыс пайдалану

  • АКТ пайдалану ережесін ұстану

Сабақ бойынша рефлексия





Үйге тапсырма: Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!