Материалдар / Адам ағзасының химиялық құрамы. Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы

Адам ағзасының химиялық құрамы. Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы

Материал туралы қысқаша түсінік
Миға шабуыл 1. Тағамдар арқылы қандай элементтер адам ағзасына кіреді? 2. Неліктен адам ағзасына химиялық элементтер қажет? 3.Бүгінгі тақырып не туралы болады деп ойлайсыңдар? Ойыңмен бөліс
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Мамыр 2023
465
0 рет жүктелген
2500 ₸
Бүгін алсаңыз
+125 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +125 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

9.3С Адам ағзасындағы химиялық элементтер

Педагогтің аты-жөні:

Тумишева А.А.

Күні:

07.03.2023ж

Сыныбы: 9 «В»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адам ағзасының химиялық құрамы. Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.5.1.1 -адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe)

9.5.1.2 –Қазақстанның тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атайды

Көпшілік оқушылар үшін:

Қазақстанның тұрғындарының типтік тамақтану рационын анықтайды

Кейбір оқушылар үшін:

Теңгерімді тамақтану рационын құрастырады.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.

Топтарға бөлу.

Оқушылар жәшік ішінен арнайы салынған жаңғақ,мармелад,

семечка қапшықтарын алады.құрамында-ғы нәруыздар,көмірсу-лар, майларға қарап 3- топқа бөлініп отырады.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

I – Нәруыздар тобы

II – Көмірсулар тобы

III – Майлар тобы


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.Сынып оқушыларымен амандасып, сыныпта жағымды орта құрамын, күндеріне сәттілік тілеймін. Оқушылар бір-біріне смайликтер арқылы жақсы тілектерін айтады


Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

Маркер,

стикер

Жаңа сабаққа кіріспе


Picture 2


«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Ой қозғау

Бұл суреттер туралы не ойлайсыңдар?


Picture 6

Миға шабуыл

1. Тағамдар арқылы қандай элементтер адам ағзасына кіреді?

2. Неліктен адам ағзасына химиялық элементтер қажет?

3.Бүгінгі тақырып не туралы болады деп ойлайсыңдар? Ойыңмен бөліс

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Дескриптор:

Суреттегі химиялық элементтерді анықтайды. Химиялық элементтер-дің маңызын айтады.

Химиялық элементтер-дің маңызын айтып,

суретпен салыстырып, тақырыпты ашады.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік-пен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталанды

ру.

Сабақтың ортасы

Жеке жұмыс.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді

Жаңа материалды оқытуда. Оқушылардың ойын ,жұмыс істеу қабілеттерін байқау үшін Мәтінмен жұмыс.

тапсырманы ұсынамын


1- Тапсырма:

"Білемін, білгім келеді, білдім" тәсілі.


Білемін

Білгім келеді

Білдім







Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1. Адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атайды.


Дескриптор:

-Мәтіндегі адам ағзасына кіретін элементтерді айтады.

- Элементерді макро және микро элементтерге жіктейді.

-Элементерді маңызын сипаттап,мысал келтіріп, кестені нақты толтырады.

-Химиялық элементтердің маңызын

айтып, кестені толтырады.

ББҮ кестесі

Үлестір-мелер



Тақырып бойынша интернет желісін пайдала-нып видеоролик көру.


Топтық жұмыс.

Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

Оқушының шығармашылық ізденісін дамыту үшін пән аралық байланысты қолдана отырып мына тапсырманы ұсынамын.

2- Тапсырма:

Химиялық диктант Мына элементтер адам ағзасының қай жерінде кездеседі.

Темір ...................... Азот .......................

Кальций ................. Оттегі .....................

Фтор ....................... Сутегі .....................

Фосфор ................... Натрий ....................

Магний ................... Күкірт .....................

Мырыш ................... Калий ......................

Дескриптор:

Жалпы - 3 балл

- Элементердің адам ағзасында атқаратын қызметін біледі.

- Элементтің жетіспеуінен болатын ауруды жартылай біледі

- Ауру түрлерін аз біледі.


9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.


Шағын тест

Жеке жұмыс

3- Тапсырма:

1.Тыныс алу пигменті - гемоглобиннің құрамына кіретін элемент:

А. Оттек Б. Темір

В. Көміртек

2.Бұл элемент жетіспесе адамда зоб ауруы дамиды:

А. Көміртек Б. Йод

В. Темір

3. Қанның қалыпты ұюы осы - элементтің болуына байланысты:

А. Кальций Б. Калий

В. Темір

4.Нуклеин қышқылының құрамына кіретін элемент:

А. Фосфор Б. Кальций В. Магний

5. Сүйек берік болуы үшін қандай элемент қажет:

А. Кальций Б. Альминий В. Көміртек

Дескриптор: Жалпы - 3 балл

Барлық сұраққа дұрыс жауап беріп, элементтің қай ағзада кездесетінін ажырата алады.

- Элементтің маңызын біліп, сұраққа жауап беруде қиналады.

- Элементтің кездесетін жерін айтып, сұраққа жартылай жауап береді


ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.




Сабақтың соңы


Бекіту

Жұптық жұмысқа Мұғалімнің көрсеткен бейнекөрсетілімінен және жаңа тақырыпқа байланысты қолданылған термин-сөздермен жұмыс –

оқушыларға таратылған терминдерді орысша,ағылшынша атауларын тауып сәйкестендіру.



4 - Тапсырма:

Жаңа тақырыпқа байланысты термин-сөздермен жұмыс (үш тілде)

Термин сөздер:

Нәруыздар

белки

proteins

Майлар

жиры

fats

Көмірсулар

углеводы

рolysaccharide

Дәрумендер

витамины

vitamins

Минералдар

минералы

minerals

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ