|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Адам бойындағы асыл қасиет |
|
|
Мақсаттары |
а) Кішіпейілділік, тазалық, әдептілік, көмек беру, достық, жақсылық, ар-ұят, қызмет ету, имандылық, инабаттылық, елін, жерін сүю – адамгершіліктің басты ұстанымдары екенін ұғындыра отырып, оқушылардың бойына адамгершілікті сіңіру.ә) Жасөспірімдердің ой-санасын оята отырып, өзін-өзі тануға және бағалауға, адамгершілікке, бауырмалдыққа тәрбиелеу. б) Әдептілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу; |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Адамгершілікке
тәрбиелеу құралы — еңбек пен ата-ана
үлгісі |
|
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Жарқын күнімізді түнерген бұлттардан қорғайықАдам атаулының жақсы касиеттерінің бірі — адалдық, ол өмірден қымбат асыл қасиет, асыл мінез, ашык, шыншыл қарым-қатынас. «Өтіріктің балын жалап жүргенше, шындықтың уын ішіп өлген артық»,—деген Б.Момышұлы. Адамда асыл қасиеттермен қатар, жағымсыз қасиеттер де болады. Олар — жалқаулык,өзімшілдік, күншілдік, сараңдық, пайдакүнемдік, қорқақтық, менмендік, мақтаншақтық, қулык, екіжүзділік, жарамсақтық, қатыгездік, ашу, ызақорлық, басарсыздық, т.б.
Кәне, бірінші
булт. – Үлкен кісілермен қалай сөйлесу
керек? Сен не істер едің? – Үлкен кісімен амандасып жол беремін
Үшінші
бұлтқа таядык – Үлкендердің әңгімесін
бөліп, сөзге араласуға болмайды.– Егер тығыз шаруам болса,
«кешіріңдер» деп айтар едім.
Міне, адамгершіліктің асыл қасиеттері өте
көп, алуан түрлі, дегенмен солардың ішіндегі ең маңыздысы — аманат.
«Ешкімнің ала жібін аттама, аманатқа қиянат жасама» дегендей,
тапсырылган істі, айтылган аманатты міндетті түрде орындауымыз
керек. Аманаттың бірнеше түрі бар, олар тапсырылған істі орындау,
беріп жіберген затын аман-есен жеткізу
т.б. Бүгінгі
сабағымызда аз болса да, жақсылықтың нәрін, адамгершіліктің дәнін
алдыңыздар деп ойлай отырып, ашылған күннің соңындағы әсем
кемпіркосаққа көңіл аударайык. Кемпірқосақтың әрбір түсінің өзіндік
бір мән-мағынасы бар. Ендеше, «Күн артынан күлімдеген кемпірқосақ
сыры» не айтады? |
Ойымызды өрбітіп, бойымызға адамгершілік нәрін егу үшін тақтаға ілінген күннің суретіне қараңдаршы. Жаркын күн — көлбейленіп тұр, күнді біз мейірбан, жан-шуағын төгетін құдіретті ананың біріне теңсек, біз оның жүрегіндегі көлеңке сезімін сейілтейік, ол үшін бетіндегі төнерген бұлттарды ашайық. Адамгершілік ағашын өсіру.
Көк аспан аясында күлімдеген күнімізді түнерген
бұлттан қорғадық, артынан жадырап кемпірқосақ керілді, міне,
осындай әсем табиғат аясына асыл касиеттерге толы «Адамгершілік
ағашын» өсірсек калай болады? |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Қорытынды |
Қорытындылау.Адамгершілік қағидалары туралы бірталай мағлұмат алдық. Егер сен бала күніңнен әдепті болып өссең, есейе келе ата-ананың, өз Отаныңның мақтанышы боласың. |
|
|
|
Тақырыбы:
Адам бойындағы асыл қасиет
Өткізген.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам бойындағы асыл қасиет тәрбие сағаты қмжсы
Адам бойындағы асыл қасиет тәрбие сағаты қмжсы
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Адам бойындағы асыл қасиет |
|
|
Мақсаттары |
а) Кішіпейілділік, тазалық, әдептілік, көмек беру, достық, жақсылық, ар-ұят, қызмет ету, имандылық, инабаттылық, елін, жерін сүю – адамгершіліктің басты ұстанымдары екенін ұғындыра отырып, оқушылардың бойына адамгершілікті сіңіру.ә) Жасөспірімдердің ой-санасын оята отырып, өзін-өзі тануға және бағалауға, адамгершілікке, бауырмалдыққа тәрбиелеу. б) Әдептілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу; |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Адамгершілікке
тәрбиелеу құралы — еңбек пен ата-ана
үлгісі |
|
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Жарқын күнімізді түнерген бұлттардан қорғайықАдам атаулының жақсы касиеттерінің бірі — адалдық, ол өмірден қымбат асыл қасиет, асыл мінез, ашык, шыншыл қарым-қатынас. «Өтіріктің балын жалап жүргенше, шындықтың уын ішіп өлген артық»,—деген Б.Момышұлы. Адамда асыл қасиеттермен қатар, жағымсыз қасиеттер де болады. Олар — жалқаулык,өзімшілдік, күншілдік, сараңдық, пайдакүнемдік, қорқақтық, менмендік, мақтаншақтық, қулык, екіжүзділік, жарамсақтық, қатыгездік, ашу, ызақорлық, басарсыздық, т.б.
Кәне, бірінші
булт. – Үлкен кісілермен қалай сөйлесу
керек? Сен не істер едің? – Үлкен кісімен амандасып жол беремін
Үшінші
бұлтқа таядык – Үлкендердің әңгімесін
бөліп, сөзге араласуға болмайды.– Егер тығыз шаруам болса,
«кешіріңдер» деп айтар едім.
Міне, адамгершіліктің асыл қасиеттері өте
көп, алуан түрлі, дегенмен солардың ішіндегі ең маңыздысы — аманат.
«Ешкімнің ала жібін аттама, аманатқа қиянат жасама» дегендей,
тапсырылган істі, айтылган аманатты міндетті түрде орындауымыз
керек. Аманаттың бірнеше түрі бар, олар тапсырылған істі орындау,
беріп жіберген затын аман-есен жеткізу
т.б. Бүгінгі
сабағымызда аз болса да, жақсылықтың нәрін, адамгершіліктің дәнін
алдыңыздар деп ойлай отырып, ашылған күннің соңындағы әсем
кемпіркосаққа көңіл аударайык. Кемпірқосақтың әрбір түсінің өзіндік
бір мән-мағынасы бар. Ендеше, «Күн артынан күлімдеген кемпірқосақ
сыры» не айтады? |
Ойымызды өрбітіп, бойымызға адамгершілік нәрін егу үшін тақтаға ілінген күннің суретіне қараңдаршы. Жаркын күн — көлбейленіп тұр, күнді біз мейірбан, жан-шуағын төгетін құдіретті ананың біріне теңсек, біз оның жүрегіндегі көлеңке сезімін сейілтейік, ол үшін бетіндегі төнерген бұлттарды ашайық. Адамгершілік ағашын өсіру.
Көк аспан аясында күлімдеген күнімізді түнерген
бұлттан қорғадық, артынан жадырап кемпірқосақ керілді, міне,
осындай әсем табиғат аясына асыл касиеттерге толы «Адамгершілік
ағашын» өсірсек калай болады? |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Қорытынды |
Қорытындылау.Адамгершілік қағидалары туралы бірталай мағлұмат алдық. Егер сен бала күніңнен әдепті болып өссең, есейе келе ата-ананың, өз Отаныңның мақтанышы боласың. |
|
|
|
Тақырыбы:
Адам бойындағы асыл қасиет
Өткізген.
шағым қалдыра аласыз













