Адам-ең жоғары құндылық. 8-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адам-ең жоғары құндылық. 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал, ұстаздарға, студенттерге керек!
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімнің атауы: Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті.

Мектеп:

Күні: 30.09.2020ж

Машықкердің аты жөні:

Сынып: 8 «Б»


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Адам –ең жоғары құндылық

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

8.1.2.1 - шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Құндылықтарды таңдаудағы маңыздылық, тұлғаның өмір сүру тәсілі туралы біледі.

Оқушылардың көпшілігі:

Мәтіннің диалог және монолог түрінде болатындығын түсінеді, екеуінің айырмашылығын ұғынады, сөйлеушінің сөзін тыңдап, оған жауап беруге дағдыланады

Кейбір оқушылар:

Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

  • Жеке тапсырмаларды орындай алады.

  • Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

  • Негізгі ойды анықтап, өз ойын білдіреді.

  • Көтерілген мәселені талдайды, дәлелдейді.

Пәнаралық байланыс

Тарих, өзін-өзі тану, әдебиет

Алдыңғы тақырып

Ауызекі сөйлеу

Жоспарланған

уақыт

ЖОСПАР

Ресурстар

Басталуы 5 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру:

3 минут

«Қызыл гүлім-ай» би

https://youtu.be/SCvZLP26q0E





«Ой қозғау» әдісі

5 мин







«Ой қозғау» әдісі


«Ой қозғау» сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

1. Құндылық дегенді қалай түсінесіңдер?

2. Мәңгілік құндылыққа нені жатқызасыңдар?

3. Құндылық уақытқа бағына ма?

4. Ол белгілі бір ортамен шектеле ме?

5. Ол нәсілге, ұлтқа бөліне ме?


https://cloud.mail.ru/public/55A6/21aBsEq6G




1-тапсырма.

«Миға шабуыл» әдісі

8 мин































2-тапсырма.

«Кім жылдам» әдісі.


7 мин















3-тапсырма.


7 мин




















4-тапсырма.

Сәйкестендіру әдісі

5 мин






1-тапсырма.

«Миға шабуыл» әдісі

«Өмір құндылығы» туралы бейнежазбаны көру (Ең жоғарғы және абсолютті құндылық бар - ол адамның өзі, оның өмірі.


1.Егер сіздер бағалы жүзікке ие болсаңыздар, не істер едіңіздер?

2.Құндылық дегенді қалай түсінесіздер?

3.Өз бойыныздағы қандай жоғары қасиеттерді айта аласыз?

4.Қандай жағдайда адам құндылығынан ажырап қалуы мүмкін?


Қазақ халқы өмірді ағып жатқан өзенге теңейді. Өйткені өмір өзен тәрізді тоқтаусыз, ешкімге білдірмей өтіп жатады. Ұлы ойшыл Ш.Құдайбердіұлы атамыз:
Дүние қу,
Бір ағын су,
Түстік онда көп болып.
Күнде ағамыз,
Сандаламыз,
Бейнетіміз көп болып.
Кейде тасқа,
Кейде ағашқа,
Соқтығамыз дөп келіп, - дейді.

Демек өмірде өз ағысымыз бен өз арнамызды тура табуымыз үшін өзімізді, өзгелерді, қоршаған ортаны танып - біліп, рухани құндылықтарды терең меңгеріп, адамгершілік қасиеттерді бойымызға дарытсақ, мақсат - мұратымызға қол жеткізе аламыз.


Дескриптор:

1.Бейнежазбадан түсінегенін айтады.

2.Сұрақтарға жауап беріп, өз ойын дәлелдейді.



2-тапсырма.

«Кім жылдам» әдісі.

Топ бойынша тапсырмалар беріледі. Қай топ бірінші тапсырманы орындаса, сол топ жеңімпаз болады.


1-топқа:Адамгершілік, мейірімділік пен қатыгездік, абырой мен парыз мәселесі туралы пікір алмасу.


2-топқа:«Үш басты нәрселік құндылықтар» жайлы баяндау, өмірден мысал келтіру.


3-топқа: Шынайы құндылықты жалған құндылықтан қалай ажыратуға болады? (тұжырымдамалық карта жасау).


Дескриптор:

1.Топ бойынша тапсырмалар орындайды.

2.Өз ойларын жеткізеді.



3-тапсырма.

Оқулық бойынша тапсырмаларды орындайды.


Мәтінді оқыңдар. Мәтіндегі мақалдар бойынша интонация компоненттерінін анықтаңдар. Мәтін бойынша ой бөлісіңдер.


Ұят-ең қадірлі қасиет. Адамзат бойында табиғи берілетін ұлы құндылық. Ұят-жасаған әрекетінің жөнсіздігін түсінушілік. Намысқа кір келтірмеушілік, морольдық рухтың асқақтығын қорлау-масқара болушылық. Қазақта «Өлімнен ұят күшті», «Ақылың болса, арыңды қызартады». «Бар барын жейді, ұятсыз арын жейді» деген мақалдар қазіргі уақытта жиі қолданылады. Бала тәрбиесінде де отбасында да осындай тілдік құндылықтар арқылы ұлттық болмысымызды дұрыс сақтауға тырысып келеміз.


Дескриптор:

1.Мәтінді талдайды.

2. Мәтіндегі мақалдар бойынша интонация компоненттерінін анықтайды.


4-тапсырма.

Жұптық жұмыс

«Сәйкестендіру» әдісі


Әуен

Төмендегідей компоненттердің бірлігінен тұратын күрделі құбылыс

Лексика

Тіл дыбыстарын зерттейтін сала

Тембр


Бір шаманың күшейтілген, үдемелі шамасы.

Қарқын

Арқылы дауыс ырғағын өзгерте отырып, сезім-күйді (қуаныш, реніш) білдіруге болады.

Интонация


Бір дауыстық әуен музыкалық шығарманың көркемдік өзегін құрайды.



Дескрипторлар:

1.Мәтінді мұқият оқиды

2.Жұптаса талдайды, анықтайды, сәйкестендіреді.



https://youtu.be/x4a5RaYl_Ic



https://cloud.mail.ru/public/2VuP/28PLEFtAB































https://cloud.mail.ru/public/55A6/21aBsEq6G



































https://cloud.mail.ru/public/usTP/4njfhhx45




Сабақтың соңы:

2 минут

Сабақтың соңы:


Рефлексиялық эссе


Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:

Алдымен біз былай деп ойладық.....

Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық.............

Проблеманы шешу үшін......жасадық.

Бұдан біз..................көрдік.

Демек, бұл мынаны білдіреді.................

Сонымен біз.................деген шешімге келдік.


Үй тапсырмасы


Оқулық бойынша 8 тапсырма. (22 бет)

«Адамзаттыұ құндылықтар» тақырыбына эссе жазу.








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.10.2020
752
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі