Бауыржан Момышұлы атындағы №5 орта мектебі.
САБАҚТЫҢ ЖОСПАР КОНСПЕКТІ
Сынып 9
Күні 16.05.2018
Пән Химия Биология
Пән мұғалімі: Нурсеитова М.М
Сабақ тақырыбы:. Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға тигізетін зияны және химиялық ластану көздері.
Human influence on the environment and chemical pollution.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қоршаған оратың ластануы мен қоғамның экологиялық
мәселесі туралы білімін бекіту, тереңдету.Қоршаған ортаның адам денсаулығы мен психологиясына әсері туралы түсінік қалыптастыру.
Тәрбиелік:Әр түрлі ақпараттармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту,
алған білімін нақты өмірлік жағдайда қолдана білуге үйрету.
Отан сүйгіштікке, жауапкершілікке баулу арқылы экологиялық тәрбие беру.
Дамытушылық: Экологиялық мәселелер мен қоршаған ортаның ластану
сұрақтарын шешу бойынша оқушылардың адамгершілік,
азаматтық ұстанымы мен экологиялық мәдениетін
қалыптастыру.
2. Сабақ типі аралас
Сабақтың әдісі : Сұрақ жауап түсіндіру,сұрау ,дәптермен жұмыс.
Оқушылардың жұмыс формасы: өзбеттерімен жұмыс істеу.
Қажетті техникалық жабдығы: интерактивтік тақта
Сабақтың жабдықталуы:
1. жұмыс дәптері,
2. үлестірмелі құралдар,
3. презентация плакаттар,
4. түрлі - түсті суреттер,
5. қызыл алма, таяқшалар
6. бейнефильмдер
7. ағаш, адам, ми қыртысының макеттері
8. стикер, глобус
Сабақ құрылымы және барысы
|
№ |
Сабақ кезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Уақыты |
||||||||||||||||||||||||
|
1 |
I. Ұйымдастыру кезеңі және сабақ басталуы |
Сәлемдесу, оқушыларды сабаққа бағыттау, сабақты өткізу формасын түсіндіру.Аудиторияға кірген кезде сабаққа «кіру билетін» алып, билетте белгіленген суреттерге байланысты, топтың аты жазылған орынға отырады (Химиктер және Биологтар) Good morning, students! I’m glad to see all of you at the lesson! Топ басшысын анықтау. - Қалын қалай? -Көңіл күйің қалай? - Бүгінгі сабаққа дайындығың қалай? Білімгерлермен сабақтың мақсатын қою . |
Мұғаліммен амандасу сынып тазалығына көңіл бөлу,саббаққа дайындалу. |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
2 |
Мотивациялық |
Мысалы, жаңа білімді меңгеруде табыс тілеу, жоғары нәтижелерді көрсету және алдағы уақытта химия сабағында өзін жақсы таныту. |
Жаңа тақырыпты өздеріне қабылдау білімді меңгере алу тақырыпты толық меңгеру |
2мин |
||||||||||||||||||||||||
|
3 |
ІII. Сабақ мақсаты мен міндеттерін қою |
Сабақтың мақсаты мен міндетін оқушылар анықтайды. |
Мақсаты мен міндетті ойларына тоқу |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
4 |
IV.Негізгі білім көкейтестігі |
Жалпылау, қайталау, өткен материалды жүйелендіру |
Өткен тақырыпты қайталау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
5 |
Үй жұмысын тексеру |
1. Диктант 2.Миға шабуыл |
Карточкамен жұмыс Ұялы телефондар арқылы биологиялық викторина ойыны |
5мин |
||||||||||||||||||||||||
|
5 |
VІ.Жаңа материалды оқу. |
• Бейнебаян «Адам және қоршаған орта» o Бейнебаяннан алған әсерлеріңіз? o Бейнебаянда не жайында баяндалды? o Байқағандарыңыздай бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ Today's Topic: Human influence on the environment and chemical pollution. Қызыл алма ұсынылады, білімгерлер табиғатты лаустаушы факторларды атай отырып, алмаға таяқшаларды бекітеді. Одан кейінгі кезекте ластанудың алдын алу жолдарын атап, алманың ішінен таяқшаларды қайтадан суырып алады. Алма бұрынғы қалпында қалды ма? –Жоқ әрине, демек қоршаған ортаға тигізілген зардаптарды қайтадан орнына келтіру қиынға түседі және ол адамның физиологиялық, психологиялық денсаулығына кері әсерін тигізеді. What kinds of pollution do you know. Tell us Бос орындарға сөздерді жазу
|
Сабақтың тақырыбың және мақсатың ашады.
Ағылшын тілінде ластану түрлерін атайды. Қай топ бірінші аяқтайды сол сөздерді оқи бастайды. |
10мин |
||||||||||||||||||||||||
|
7 |
VIІ. Қорытынды |
Екі топқа А3 қағазың береміз. Бір топ писсимист екінші топ оптимист. Плакатқа берілген суреттерді жабыстырып, өз ойларын сипаттайды.
Экологиялық есептер:
|
Плакатпен жұмыс Жұмыс дәптерден тапсырмалар беріледі |
10мин |
||||||||||||||||||||||||
|
8. |
VIІІ. Үй тапсырмасы |
Мектеп ауласында гүлдендіру басталғанына байланысты, үйлеріңдегі қолданыстан шыққан ыдыстардан, бөтелкеден және т.б құмыра жасау.
|
Күнделіктеріне жазып алу |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
9. |
Сабақ бағаларын жариялау |
Оқушыларды бағалау күнделіктеріне қою |
Күнделіктеріне бағаларын қойдыру. |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
10. |
Рефлексия және сабақты ұйымдастырылған түрде аяқтау |
Оқушылармен жақсы көңіл күйде қоштасу |
Оқушылар мұғаліммен қоштасып сынып тазалығын қадағалау. |
|
Милана
Air pollution is the introduction into the atmosphere of chemicals, particulates, or biological materials that cause discomfort, disease, or death to humans, damage other living organisms such as food crops, or damage the natural environment or built environment Pollutants can be in the form of solid particles, liquid, or gases. In addition, they may be natural or man-made. Pollutants can be classified as primary or secondary.
Сапаров Т
Water pollution occurs when pollutants are discharged directly or indirectly into water bodies without adequate treatment to remove harmful compounds. It has been suggested that it is the leading worldwide cause of deaths and diseases, and that it accounts for the deaths of more than 14,000 people daily.
Ибраева
Deforestation is the main ecological problem nowadays. Forests are cut down for many reasons, but most of them are related to money or to people’s need to provide for their families. The biggest driver of deforestation is agriculture. Logging operations, which provide the world’s wood and paper products, also cut countless trees. Forests are also cut as a result of growing urban sprawl.
Айдана
The problem of urban sprawl is caused by growing cities. As a result, animals are losing their habitats. Population growth is the main of global problems. Population growth expresses the total result of all economic, social and cultural activities.
Салтанат
Oil Spills have a devastating effect on our oceans that can last years or even decades. Wildlife and the ecosystems they are a part of suffer tragically under the toxic burden of these human-caused accidents. The problem is a global one that increasingly threatens already fragile ecosystems.
Караулов
Forests are very important to the environment because they use carbon dioxide (CO2) and produce oxygen. Cutting down trees is called deforestation and it can have serious effects. If animals’ homes, which are built in and around the trees, are destroyed, many species will become extinct. Deforestation also affects the climate. When rain falls on a forest, new clouds are created. If huge areas of trees are cut down, clouds do not form, rain does not fall and the land becomes drier. We can help to save forests by reusing and recycling paper.
|
pollution |
загрязнение |
|
|
|
окружающая среда |
Қоршаған орта |
|
nature |
|
Табиғат |
|
|
среда обитания |
Тіршілік ортасы |
|
human environment |
|
Адамның тіршілік ортасы |
|
|
экосистема |
экожүйе |
|
radioactive wastes |
радиоактивные отходы |
|
|
pollution |
загрязнение |
|
|
|
окружающая среда |
Қоршаған орта |
|
nature |
|
Табиғат |
|
|
среда обитания |
Тіршілік ортасы |
|
human environment |
|
Адамның тіршілік ортасы |
|
|
экосистема |
экожүйе |
|
radioactive wastes |
радиоактивные отходы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға тигізетін зияны және химиялық ластану көздері.
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға тигізетін зияны және химиялық ластану көздері.
Бауыржан Момышұлы атындағы №5 орта мектебі.
САБАҚТЫҢ ЖОСПАР КОНСПЕКТІ
Сынып 9
Күні 16.05.2018
Пән Химия Биология
Пән мұғалімі: Нурсеитова М.М
Сабақ тақырыбы:. Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға тигізетін зияны және химиялық ластану көздері.
Human influence on the environment and chemical pollution.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қоршаған оратың ластануы мен қоғамның экологиялық
мәселесі туралы білімін бекіту, тереңдету.Қоршаған ортаның адам денсаулығы мен психологиясына әсері туралы түсінік қалыптастыру.
Тәрбиелік:Әр түрлі ақпараттармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту,
алған білімін нақты өмірлік жағдайда қолдана білуге үйрету.
Отан сүйгіштікке, жауапкершілікке баулу арқылы экологиялық тәрбие беру.
Дамытушылық: Экологиялық мәселелер мен қоршаған ортаның ластану
сұрақтарын шешу бойынша оқушылардың адамгершілік,
азаматтық ұстанымы мен экологиялық мәдениетін
қалыптастыру.
2. Сабақ типі аралас
Сабақтың әдісі : Сұрақ жауап түсіндіру,сұрау ,дәптермен жұмыс.
Оқушылардың жұмыс формасы: өзбеттерімен жұмыс істеу.
Қажетті техникалық жабдығы: интерактивтік тақта
Сабақтың жабдықталуы:
1. жұмыс дәптері,
2. үлестірмелі құралдар,
3. презентация плакаттар,
4. түрлі - түсті суреттер,
5. қызыл алма, таяқшалар
6. бейнефильмдер
7. ағаш, адам, ми қыртысының макеттері
8. стикер, глобус
Сабақ құрылымы және барысы
|
№ |
Сабақ кезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Уақыты |
||||||||||||||||||||||||
|
1 |
I. Ұйымдастыру кезеңі және сабақ басталуы |
Сәлемдесу, оқушыларды сабаққа бағыттау, сабақты өткізу формасын түсіндіру.Аудиторияға кірген кезде сабаққа «кіру билетін» алып, билетте белгіленген суреттерге байланысты, топтың аты жазылған орынға отырады (Химиктер және Биологтар) Good morning, students! I’m glad to see all of you at the lesson! Топ басшысын анықтау. - Қалын қалай? -Көңіл күйің қалай? - Бүгінгі сабаққа дайындығың қалай? Білімгерлермен сабақтың мақсатын қою . |
Мұғаліммен амандасу сынып тазалығына көңіл бөлу,саббаққа дайындалу. |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
2 |
Мотивациялық |
Мысалы, жаңа білімді меңгеруде табыс тілеу, жоғары нәтижелерді көрсету және алдағы уақытта химия сабағында өзін жақсы таныту. |
Жаңа тақырыпты өздеріне қабылдау білімді меңгере алу тақырыпты толық меңгеру |
2мин |
||||||||||||||||||||||||
|
3 |
ІII. Сабақ мақсаты мен міндеттерін қою |
Сабақтың мақсаты мен міндетін оқушылар анықтайды. |
Мақсаты мен міндетті ойларына тоқу |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
4 |
IV.Негізгі білім көкейтестігі |
Жалпылау, қайталау, өткен материалды жүйелендіру |
Өткен тақырыпты қайталау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
5 |
Үй жұмысын тексеру |
1. Диктант 2.Миға шабуыл |
Карточкамен жұмыс Ұялы телефондар арқылы биологиялық викторина ойыны |
5мин |
||||||||||||||||||||||||
|
5 |
VІ.Жаңа материалды оқу. |
• Бейнебаян «Адам және қоршаған орта» o Бейнебаяннан алған әсерлеріңіз? o Бейнебаянда не жайында баяндалды? o Байқағандарыңыздай бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ Today's Topic: Human influence on the environment and chemical pollution. Қызыл алма ұсынылады, білімгерлер табиғатты лаустаушы факторларды атай отырып, алмаға таяқшаларды бекітеді. Одан кейінгі кезекте ластанудың алдын алу жолдарын атап, алманың ішінен таяқшаларды қайтадан суырып алады. Алма бұрынғы қалпында қалды ма? –Жоқ әрине, демек қоршаған ортаға тигізілген зардаптарды қайтадан орнына келтіру қиынға түседі және ол адамның физиологиялық, психологиялық денсаулығына кері әсерін тигізеді. What kinds of pollution do you know. Tell us Бос орындарға сөздерді жазу
|
Сабақтың тақырыбың және мақсатың ашады.
Ағылшын тілінде ластану түрлерін атайды. Қай топ бірінші аяқтайды сол сөздерді оқи бастайды. |
10мин |
||||||||||||||||||||||||
|
7 |
VIІ. Қорытынды |
Екі топқа А3 қағазың береміз. Бір топ писсимист екінші топ оптимист. Плакатқа берілген суреттерді жабыстырып, өз ойларын сипаттайды.
Экологиялық есептер:
|
Плакатпен жұмыс Жұмыс дәптерден тапсырмалар беріледі |
10мин |
||||||||||||||||||||||||
|
8. |
VIІІ. Үй тапсырмасы |
Мектеп ауласында гүлдендіру басталғанына байланысты, үйлеріңдегі қолданыстан шыққан ыдыстардан, бөтелкеден және т.б құмыра жасау.
|
Күнделіктеріне жазып алу |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
9. |
Сабақ бағаларын жариялау |
Оқушыларды бағалау күнделіктеріне қою |
Күнделіктеріне бағаларын қойдыру. |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
10. |
Рефлексия және сабақты ұйымдастырылған түрде аяқтау |
Оқушылармен жақсы көңіл күйде қоштасу |
Оқушылар мұғаліммен қоштасып сынып тазалығын қадағалау. |
|
Милана
Air pollution is the introduction into the atmosphere of chemicals, particulates, or biological materials that cause discomfort, disease, or death to humans, damage other living organisms such as food crops, or damage the natural environment or built environment Pollutants can be in the form of solid particles, liquid, or gases. In addition, they may be natural or man-made. Pollutants can be classified as primary or secondary.
Сапаров Т
Water pollution occurs when pollutants are discharged directly or indirectly into water bodies without adequate treatment to remove harmful compounds. It has been suggested that it is the leading worldwide cause of deaths and diseases, and that it accounts for the deaths of more than 14,000 people daily.
Ибраева
Deforestation is the main ecological problem nowadays. Forests are cut down for many reasons, but most of them are related to money or to people’s need to provide for their families. The biggest driver of deforestation is agriculture. Logging operations, which provide the world’s wood and paper products, also cut countless trees. Forests are also cut as a result of growing urban sprawl.
Айдана
The problem of urban sprawl is caused by growing cities. As a result, animals are losing their habitats. Population growth is the main of global problems. Population growth expresses the total result of all economic, social and cultural activities.
Салтанат
Oil Spills have a devastating effect on our oceans that can last years or even decades. Wildlife and the ecosystems they are a part of suffer tragically under the toxic burden of these human-caused accidents. The problem is a global one that increasingly threatens already fragile ecosystems.
Караулов
Forests are very important to the environment because they use carbon dioxide (CO2) and produce oxygen. Cutting down trees is called deforestation and it can have serious effects. If animals’ homes, which are built in and around the trees, are destroyed, many species will become extinct. Deforestation also affects the climate. When rain falls on a forest, new clouds are created. If huge areas of trees are cut down, clouds do not form, rain does not fall and the land becomes drier. We can help to save forests by reusing and recycling paper.
|
pollution |
загрязнение |
|
|
|
окружающая среда |
Қоршаған орта |
|
nature |
|
Табиғат |
|
|
среда обитания |
Тіршілік ортасы |
|
human environment |
|
Адамның тіршілік ортасы |
|
|
экосистема |
экожүйе |
|
radioactive wastes |
радиоактивные отходы |
|
|
pollution |
загрязнение |
|
|
|
окружающая среда |
Қоршаған орта |
|
nature |
|
Табиғат |
|
|
среда обитания |
Тіршілік ортасы |
|
human environment |
|
Адамның тіршілік ортасы |
|
|
экосистема |
экожүйе |
|
radioactive wastes |
радиоактивные отходы |
|
шағым қалдыра аласыз













