|
Пән:Биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кадирбекова Альбина Болысбековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Адам қаңқасының құрылысы. Тірек -қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі |
Күні: 11.09.2020 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: тірек – қимыл жүйесінің қызметін aнықтaйды. Көпшілік оқушылар: Сүйектердiң құрылысы мен қызметтерінің байланысын зерделейді Кейбір оқушылар: Тiрек –қимыл жүйесiнiң құрылысы мен қызметтерiн модель арқылы талдайдыi |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тiрек-қимыл жүйесiнiң қызметтерiн aнықтaйды. Сүйектердi құрылысынa қaрaй aжыратады. Тірек – қимыл жүйесінің маңыздылығын талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылардың академиялық тілін дамыту: Тірек – қимыл жүйесінің қызметі мен маңызын ауызша, жазбаша сипаттайды. Пәнге байланысты лексика мен терминология: сүйек, бұлшық ет, шеміршек қаңқа, бас сүйек, бұғана, жауырын, төссүйек, қабырға, омыртқа, жамбас (мықын, шонданай, қасаға), тоқпан жілік, шынтақ сүйек, кәрі жілік, білезік, алақан, саусақ сүйектері, ортан жілік, тізе қақпағы, асықты жілік, шыбық сүйек, толарсақ, табан, башпай сүйектері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» зайырлы қоғам және жоғары руханият. Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің,білім беру денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесінің табысы дамытудың ең маңызды шарты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия-сүйектiң құрaмы, геометрия-сүйектiң пiшiнi, математика-сүйектiң сaны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.1.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу 6.5.2.3 адам қаңқасының құрылысын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, түгелдеу Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көршіңнің жақсы қасиеті» әдісі Мақсаты: оқушының оң жағында отырған сыныптасына бойындағы жақсы қасиетін айтады. /Оқушылар бір – біріне жақсы қасиеттерін айтып аудиторияда жағымды ахуал қалыптастырады./ Топқа бөлу: оқушыларға бас бөліміне, кеуде қуысына, аяқ бөліне жататын суреттер берілу арқылы топқа бөлемін. Сабақ мақсатын анықтау Адам қаңқасы туралы видеофильм көрсетіледі Оқушылар қаңқаның негізгі бөліктерін айтамыз, олардың қызметтерімен танысамыз (тыңдалым)
|
Суреттер, қима қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=gpaBZzkPSUk |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылар оқулықтағы тақырыппен танысамыз. 1 – тапсырма: «Раундробин» әдісі (ТЖ) Тірек – қимыл жүйесінің неден тұратынын жазыңыздар. Олардың қызметтерін анықтаңыздар
Тірек – қимыл жүйесі
Атақаратын қызметтері
1. _______________ 1.________________ 2._______________ 2.________________ 3._______________ /Жазбаша дөңгелек үстел (немесе «Раундробин») Топтағы оқушылар өз ойларын идеяларын 2- 3 минутта жазып, уақыт аяқталғаннан соң оң жағында отырған келесі топ көршілерінепарағын ысырады. Көршілері алдыңғы жолдасының жазғанымен танысып, сол ойларды ары қарай жылжытылады да жазуды толықтыру әрі қарай жалғаса береді. Бүкіл үстелді айналып өткен параққолына тигенде , парақ иесі жазғандардың бәрімен де танысып шығып, қорытынды тұжырым жасайды/ Дискриптор:
ҚБ: Мұғалім бағалайды (ауызша) 2-Тапсырма (ЖЖ) Шартын жаз 1. Cызықтық тест. Әр дұрыс жауапқа белгі ^ қойыңыз. Иық белдеуі және қолдың еркін қозғалатын сүйектер құрайды. Жақ сүйектерде тіс орналаспайды. Мойын омыртқасының саны – 14. Жауырын қысқа сүйек. Омыртқа жотасы төрт иілімнен тұрады. Қан өндіру мүшесі – сүйектің қызыл кемігі. Дескриптор. 1.Иық белдеуі және қолдың еркін қозғалатын сүйектер құрайтынын дәлелдейді. 2.Омыртқа жотасының қанша жерден иілімдері бар екенін анықтайдыі. 3. Қан пайда болу ортасы қызыл кемік екенін нақтылайды. Қ.Б: «Смайлик» арқылы өзара топтасып бағаланады. 3. тапсырма: «Сәйкестендіру» әдісі Тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін тиісті бағандарға бағдаршамен белгілеңіз (төменгі деңгей)
Дискриптор:
ҚБ: длощщлзл 4 тапсырма: «Лото әдісі» Сүйектерді құрылысына қарай ажыратамыз
/Қорапшаға қаңқа сүйектері салынады. Әр топтан оқушы келіп қоржынға сүйектерді салады/ Дискриптор:
ҚБ: Топ бір бірін «Шапалақ» арқылы бағалайды 4 тапсырма: «Кластер» (Менталды карта) әдісі Шартын жаз
Бас сүйек, қол сүйектері
Аяқ сүйектер
Адам қаңқасы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Кадирбекова Альбина Болысбековна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек -қимыл жүйесінің маңызы мен қызметіМатериал туралы қысқаша түсінік
сүйек, бұлшық ет, шеміршек қаңқа, бас сүйек, бұғана, жауырын, төссүйек, қабырға, омыртқа, жамбас (мықын, шонданай, қасаға), тоқпан жілік, шынтақ сүйек, кәрі жілік, білезік, алақан, саусақ сүйектері, ортан жілік, тізе қақпағы, асықты жілік, шыбық сүйек, толарсақ, табан, башпай сүйектері.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




