|
Пән: жаратылыстану |
МЕКТЕП: |
|||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Тірі табиғат. Адам |
|||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалімнің аты жөні: |
|
||||||
|
СЫНЫП: 1 |
Қатысқандар- |
Қатыспағандар- |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамның дене мүшелері |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.2.3.1 адам денесінің негізгі
бөліктерін және олардың қызметтерін
атау; |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Адамның дене мүшелерін атайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Адамның негізгі дене мүшесінің атқаратын қызметі туралы біледі Кейбір оқушылар орындай алады: Адам дене мүшелерінің ерекшеліктерін тереңірек зерттейді |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әр дене мүшесінің атқаратын қызметін анықтайды Адам дене мүшелерінің маңыздылығы туралы әңгімелейді. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар; академиялық тілді қолдана отыра, адам денесінің басты бөліктері мен олардың функцияларын атайтын болады Пәнге қатысты лексика мен терминалогия Бас, мойын, қол, аяқ, иық, саусақ білезік, білек, шынтақ, сан, тізе, жіліншік, башпай, табан, өкше, Диалог жазылымға қажетті тіркестер:
|
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік, айналадағыларға қамқорлық көрсету, еңбек және шығармашылық |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану /1.1.1.4/, көркем еңбек /1.2.1.1/, |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, суреттер, infourok.ru, yandex.kz/images, almaty.all.biz, krugosvet.ru, Likar.info |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар дене мүшелерін атай білуі тиіс /бас, көз, қол, мұрын, аяқ/ |
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 2-минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін тексеру. Психологиялық
сәт: - Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). - Қайырлы таң, құлақтарым! - Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). - Қайырлы таң, қолдарым! - Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). - Қайырлы таң, аяқтарым! - Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу) . - Қайырлы таң, ұстазым! - Мен ояндым!. (Күлімсіреп, күнге қолдарын созады) Оқушылар орындарына отырады |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут Айтылым Жазылым
6-минут Айтылым
8-минут Айтылым тыңдалым 2-минут 5 минут Айтылым Тыңдалым |
- Балалар, бүгін сабақта сендер дене мүшелерімен және олардың қызметімен танысасыңдар (тақырыбы мен мақсатын хабарлау)
1-тапсырма: Жеке жұмыс: «Ойлан, тап, анықта!» әдісі бойынша тапсырма беремін. Оқушылар әр суреттің жанына адамның дене мүшесінің санын жазулары тиіс. Сандарды жаза алмайтындарға көмектесу. Егер оқушы дене мүшесінің санын анықтауға қиналса, сол дене бөлігін өзінен тауып санауына болады. Тапсырманы күрделендіру мақсатында жаза алатын оқушы-ларға әрбір суреттің атауын жазуға ұсыныс жасаймын.
Жауабы: Дескриптор:
(ҚБ) «Басбармақ» әдісі арқылы бағаланады Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. 2-тапсырма: Жұптық жұмыс: «Бұл кім?» әдісі (ойын шарты түсіндіріледі) Ойын шарты: Екі оқушыдан шығып біреуі кез - келген мамандыққа немесе спорт түріне байланысты суреттерді таңдап сәйкестендіреді. Ал екінші оқушы соған байланысты қимылдарды көрсетеді: зілтемірші, балерина, шаңғышы, боксшы . Қандай мамандықтарды білесіңдер?
(ҚБ) Дұрыс жауап айтылғанда оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланады. Дескриптор: Мамандық түрлерін ажыратады. Мамандық иесіне сай қимыл іс-әрекетті көрсетеді. 3-тапсырма: Топтық жұмыс. Жұмбақтар шешу арқылы топтарға біріктіру Қатуды білмейтін қос қайнар. /КӨЗ/
Бiрi – ыдысқа керек, Екі достың бірі ыңғайлы, Біреуінен ебі жоқ. Екеуін де бірдей көрем,
Маған артық-кемі жоқ.
/ҚОЛ/ 1-топ: - Көз 2-топ: - Аяқ 3-топ: - Қол Әр топқа жеке тапсырма беріледі: 1 - топ: «Суретті толықтыр» әдісі. Суретке жетпей тұрған дене мүшелерін жапсырады.
2 - топ: «Артық затты тап». Суреттегі артық заттарды тауып қоршап қояды
3 – топ: «Ой ұшқырлығы» әдісі Тиісті суреттерді орнына қойып, мақал құрастырыңдар
Дескриптор:
(ҚБ) Смайликтер арқылы бағалау
Сергіту сәті: Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Ортаға топтан бір оқушы шығып, кубикті лақтырады. Кубикте суреттегі дене мүшесін атайды, топтағы қалған оқушылар сол дене мүшесін атайды және өз денелерінен ұстап көрсетеді және қанша екенін атайды. Мысалы: білек, санайды 2, мойын, санайды-1, аяқ, санайды – 2, тізе, санайды – 2, саусақ, санайды 10, бас, санайды – 1, т.т
4-тапсырма: Ұжымдық жұмыс: Ойлан, жұптас талқыла! әдісі арқылы пікірталас жүргізу.
МК; Оқушыларға адамның дене мүшелерінің қайсысы ең маңызды екенін ойлануға ұсыныс жасаймын. Оқушылар барлығы өте маңызды және әрқайсысы өз қызметін атқарады деген қорытындыға келулері керек. Зерделеу: Артық дене бөлігінің болатын /болмайтынын сұрау. Кей кезде адамда денесінің қандай да бір бөлігінің болмайтынын, сондай жағдайда сол бөліктің қызметін протездер немесе арнайы құрылғылар атқаратынын түсіндіру. Осы жерде мүмкіндігі шектеулі адамдар жөнінде әңгімелеймін. |
ҚБ. жинағы 30 - бет
Суреттер флипчарт А4
Суреттер флипчарт А4
infourok.ru
Жұмыс дәптері 20-бет
|
||||||
|
Сабақтың соңы
3-минут |
К Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша жасайды. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың, жұптың да жұмыстарын бағалайды және ұсыныстарын береді. Бұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста жұптық, топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын. |
|
||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардыңматериалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
2- тапсырмада қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманың деңгейін күрделендіру керек. Диалог және қолдау көрсету арқылы оқушыларға әр тапсырмада жүріп отырады. 3-тапсырмада саралаудың қарқын тәсілі бойынша кейбір оқушылар дереккөздермен және жылдам жұмыс жасауына қолдау көрсетіледі. |
«Қол шапалақтау»
« Басбармақ»,
« |
АКТ-ны, оқу құралдарын пайдалануда |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамның дене мүшелері
|
Пән: жаратылыстану |
МЕКТЕП: |
|||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Тірі табиғат. Адам |
|||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалімнің аты жөні: |
|
||||||
|
СЫНЫП: 1 |
Қатысқандар- |
Қатыспағандар- |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамның дене мүшелері |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.2.3.1 адам денесінің негізгі
бөліктерін және олардың қызметтерін
атау; |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Адамның дене мүшелерін атайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Адамның негізгі дене мүшесінің атқаратын қызметі туралы біледі Кейбір оқушылар орындай алады: Адам дене мүшелерінің ерекшеліктерін тереңірек зерттейді |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әр дене мүшесінің атқаратын қызметін анықтайды Адам дене мүшелерінің маңыздылығы туралы әңгімелейді. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар; академиялық тілді қолдана отыра, адам денесінің басты бөліктері мен олардың функцияларын атайтын болады Пәнге қатысты лексика мен терминалогия Бас, мойын, қол, аяқ, иық, саусақ білезік, білек, шынтақ, сан, тізе, жіліншік, башпай, табан, өкше, Диалог жазылымға қажетті тіркестер:
|
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік, айналадағыларға қамқорлық көрсету, еңбек және шығармашылық |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану /1.1.1.4/, көркем еңбек /1.2.1.1/, |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, суреттер, infourok.ru, yandex.kz/images, almaty.all.biz, krugosvet.ru, Likar.info |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар дене мүшелерін атай білуі тиіс /бас, көз, қол, мұрын, аяқ/ |
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 2-минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін тексеру. Психологиялық
сәт: - Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). - Қайырлы таң, құлақтарым! - Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). - Қайырлы таң, қолдарым! - Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). - Қайырлы таң, аяқтарым! - Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу) . - Қайырлы таң, ұстазым! - Мен ояндым!. (Күлімсіреп, күнге қолдарын созады) Оқушылар орындарына отырады |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут Айтылым Жазылым
6-минут Айтылым
8-минут Айтылым тыңдалым 2-минут 5 минут Айтылым Тыңдалым |
- Балалар, бүгін сабақта сендер дене мүшелерімен және олардың қызметімен танысасыңдар (тақырыбы мен мақсатын хабарлау)
1-тапсырма: Жеке жұмыс: «Ойлан, тап, анықта!» әдісі бойынша тапсырма беремін. Оқушылар әр суреттің жанына адамның дене мүшесінің санын жазулары тиіс. Сандарды жаза алмайтындарға көмектесу. Егер оқушы дене мүшесінің санын анықтауға қиналса, сол дене бөлігін өзінен тауып санауына болады. Тапсырманы күрделендіру мақсатында жаза алатын оқушы-ларға әрбір суреттің атауын жазуға ұсыныс жасаймын.
Жауабы: Дескриптор:
(ҚБ) «Басбармақ» әдісі арқылы бағаланады Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. 2-тапсырма: Жұптық жұмыс: «Бұл кім?» әдісі (ойын шарты түсіндіріледі) Ойын шарты: Екі оқушыдан шығып біреуі кез - келген мамандыққа немесе спорт түріне байланысты суреттерді таңдап сәйкестендіреді. Ал екінші оқушы соған байланысты қимылдарды көрсетеді: зілтемірші, балерина, шаңғышы, боксшы . Қандай мамандықтарды білесіңдер?
(ҚБ) Дұрыс жауап айтылғанда оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланады. Дескриптор: Мамандық түрлерін ажыратады. Мамандық иесіне сай қимыл іс-әрекетті көрсетеді. 3-тапсырма: Топтық жұмыс. Жұмбақтар шешу арқылы топтарға біріктіру Қатуды білмейтін қос қайнар. /КӨЗ/
Бiрi – ыдысқа керек, Екі достың бірі ыңғайлы, Біреуінен ебі жоқ. Екеуін де бірдей көрем,
Маған артық-кемі жоқ.
/ҚОЛ/ 1-топ: - Көз 2-топ: - Аяқ 3-топ: - Қол Әр топқа жеке тапсырма беріледі: 1 - топ: «Суретті толықтыр» әдісі. Суретке жетпей тұрған дене мүшелерін жапсырады.
2 - топ: «Артық затты тап». Суреттегі артық заттарды тауып қоршап қояды
3 – топ: «Ой ұшқырлығы» әдісі Тиісті суреттерді орнына қойып, мақал құрастырыңдар
Дескриптор:
(ҚБ) Смайликтер арқылы бағалау
Сергіту сәті: Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Ортаға топтан бір оқушы шығып, кубикті лақтырады. Кубикте суреттегі дене мүшесін атайды, топтағы қалған оқушылар сол дене мүшесін атайды және өз денелерінен ұстап көрсетеді және қанша екенін атайды. Мысалы: білек, санайды 2, мойын, санайды-1, аяқ, санайды – 2, тізе, санайды – 2, саусақ, санайды 10, бас, санайды – 1, т.т
4-тапсырма: Ұжымдық жұмыс: Ойлан, жұптас талқыла! әдісі арқылы пікірталас жүргізу.
МК; Оқушыларға адамның дене мүшелерінің қайсысы ең маңызды екенін ойлануға ұсыныс жасаймын. Оқушылар барлығы өте маңызды және әрқайсысы өз қызметін атқарады деген қорытындыға келулері керек. Зерделеу: Артық дене бөлігінің болатын /болмайтынын сұрау. Кей кезде адамда денесінің қандай да бір бөлігінің болмайтынын, сондай жағдайда сол бөліктің қызметін протездер немесе арнайы құрылғылар атқаратынын түсіндіру. Осы жерде мүмкіндігі шектеулі адамдар жөнінде әңгімелеймін. |
ҚБ. жинағы 30 - бет
Суреттер флипчарт А4
Суреттер флипчарт А4
infourok.ru
Жұмыс дәптері 20-бет
|
||||||
|
Сабақтың соңы
3-минут |
К Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша жасайды. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың, жұптың да жұмыстарын бағалайды және ұсыныстарын береді. Бұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста жұптық, топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын. |
|
||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардыңматериалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
2- тапсырмада қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманың деңгейін күрделендіру керек. Диалог және қолдау көрсету арқылы оқушыларға әр тапсырмада жүріп отырады. 3-тапсырмада саралаудың қарқын тәсілі бойынша кейбір оқушылар дереккөздермен және жылдам жұмыс жасауына қолдау көрсетіледі. |
«Қол шапалақтау»
« Басбармақ»,
« |
АКТ-ны, оқу құралдарын пайдалануда |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз



ері
байланыс




Смайлик»












