Материалдар / Адамның тыныс алуы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Адамның тыныс алуы

Материал туралы қысқаша түсінік
адам тыныс алғанда және тыныс шығарғанда ауадағы газ мөлшерін анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Мамыр 2021
1322
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Тірі және өлі табиғаттағы үрдістер

Педагогтің аты-жөні

.

Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Адамның тыныс алуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.4.2.7 тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттеу

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы: тыныс алудың маңызына қатысты мәліметтерді алады

Оқушылардың көпшілігі: тыныс алу мөлшерін есептеп, анықтау

Оқушылардың кейбірі: тыныс алудың маңыздылығын айту


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы

1-2 мин






4-5 мин










Сабақ ортасы


2-3 мин










1 мин




5 мин









2 мин













2 – 3 мин










3 мин












2 мин









Сабақ соңы




3-4 мин


















2-4 мин




2 мин








1 мин






1 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Бір – біріміздің жағымды адамгершілік қасиеттерімізді айтып бүгінгі күнге сәттілік тілейміз. Балалар, бүгінгі сабақта сендерді қызықты тапсырмалар, жаңалықтар күтіп тұр, ал зейн, тапқырлық, зеректік сендерге көмекші болады.Барлығыңызға сәттілік!


Үй тапсырмасын сұрау.

1. Организмде зат тасымалының маңызы қандай?

2. Біржасушалы организмдерде зат тасымалы қалай жүреді?

3. Гидра және медузада зат тасымалы қалай қамтамасыз етіледі?

4. Қанайналым жүйесінің рөлі қандай?

5. Қан деген не?


Қан — ағзадағы ішкі сұйық ортаның бірі. Ол қантамырларының тұйық жүйесін бойлай ағып, тасымалдау қызметін атқарады. Қан барлық мүшелердің жасушаларына қоректік заттар мен оттегін жеткізеді және тіршілік әрекетінің өнімдерін зәр шығару мүшелеріне тасымалдайды.


Жаңа сабақ миға шабуылдан басталады. Олай болса оттегі адам, жануар, өсімдік үшін неге қажет? Тамақ пен сусыз адам бірнеше күн өмір сүреді, ал ауасыз бірнеше минутта өмір сүре алмайды себебі? Тірі организдер қалай тыныс алады? (Оқушыларда тақырып бойынша белгілі бір білім бар, бірақ олар тыныс алудың маңызын толық аша алмайды.)

Сабақта жұмысты ұйымдастыру үшін «білемін – білгім келеді – білдім» сыни ойлау стратегиясы қолданылады. Оқушылардың жауаптары негізінде «Білемін» бағаны толтырылады. «Білемін» бағаны толтырылғаннан кейін бірден жаңа сұрақтар тұжырымдалады. «Сендер тағы нені білгілерің келеді? Бүгінгі сабақта тағы нені үйренуге болады? Тақырыпты зерделегеннен кейін білгісі келетін сұрақтардың жауаптарын балалар «білгім келеді» деген екінші бағанға жазады.

БББ кестесі.

Біліемін

Білгім келеді

Білдім





Тыныс алу жүйесі бойынша видео көрсету.

Видео бойынша сұрақ қою:

1. Адамның тыныс алу жүйесі қалай жүреді?

2. Не үшін адам жөтеледі?


Ауа құрамындағы газ мөлшері.



Тыныс алғандағы және тыны шығарғандағы газдық құрамы.


Оттек

Көмірқышқыл газы

Азот және басқа газдар

Тыныс алу ауасы

20,94

0,03

79,03

Тыныс шығару ауасы

16,3

4,0

79,7

130- сурет. Тыныс алу.

Суретте берілген нормаларды түсіндіру.

Балалар мен жасөспірімдерде тыныс алу жиілігінің нормасы.


Практикалық жұмыс. Тыныштық кезде балалардың тыныс алуын есептеу және отырып-тұрып кезінде екінші рет тыныс алуын есептеу. Алынған нәтижелерлі кесетеге жазу.


Тыныштық кезде тыныс алу мөлшері

Жұмыс жасау барысында тыныс алу мөлшері





Ойлан, тап. Бұл диаграммалар нені білдіреді.


Сұрақтар:

1. Адам үшін тыныс алу қандай рөл атқарады? Ойланып, жауап беріңдер.

2. Не себепті тыныс алу мүшесіне күтім керек?


БББ кестесін толықтырады.

Біліемін

Білгім келеді

Білдім





Рефлексия.

жасыл – тақырыпты түсіндім, меңгердім, сары - тақырыпты түсіндім, бірақ түсіндіруде қателесемін, қызыл - тақырыпты әлі де қарастыруым қажет

Бағалау.

Үйге тапсырма: 38-парагрофты оқу, 130-суретті салу.

Мұғаліммен амандасады, сабақта жоқ оқушыларды анықтайды.



Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді.






Миға шабуыл сұрақтарына ауызша өз ойларын білдіреді.









БББ кестесін толтырады.


.


Видеоны көре отырып, сұақтараға жауап береді.


















Кестедегі тыныс алу және тыныс шығару газдық құрамымен танысады.


























Мұғаліммен бірге нормаларды айтады






Практикалық жұмыс орындайды.



Кестеге тыныс алу мөлшерін есептеп жазады.







Диаграммалараға қарай отырып, тыныс алу және тыныс шығару кезіндегі гадың құрамын айтады.




Сұрақтарға ауызша жауап береді



БББ кестесін аяқтап жазады.





Рефлексия парағына өз есімдерін жазады.








Бағаларын есептеп күнделікке қояды.

Үй тапсырмасын жазып алады.











Мадақтау











770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!