Тексерілді______________
|
Күні: 11.09.2021 Информатика «Медиасауаттылық» |
«Р.Қошқарбаев атындағы №50 жалпы орта мектебі» КММ |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
ТанирбергеноваИ |
|
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамзат коммуникациясы –
ым – ишарадан жазуға дейінгі жол |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Мақсаты – оқушылардың бойында коммуникация құралдарын қауіпсіз пайдалануға қажетті құзіреттерді қалыптастыру; өз көзқарасын білдіруге, жеке танымын қалыптастыруға, өмір бойы ізденуге, оқуға, жаңа білім алуға машықтануға көмектесу Коммуникация туралы түсінік, ым-ишараны түсіндіру. Түсінік қалыптастыру.Медиасауаттылық туралы түсінік |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Медиасауаттлық тулары ұғына алады. Оқушылардың басым бөлігі: Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар: Білімін
жинақтайды, рефлекция жасайды. Адамзат коммуникациясы ұғымын түсіне
алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Ұйымдастыру кезеңі: «Жақсы көңіл күй сыйлай білейік» тренингін жасату арқылы оқушыларға жағымды ахуал қалыптастыру. «Мозайка» арқылы топқа біріктіру: Медиа – ұғымы? Ым-ишара деген не? Коммуникация туралы не білесіңдер?
|
|
Үлестірме қағаздар |
|
Жаңа
білім |
Қазіргі демократиялық қоғамда медианың (коммуникация құралдары) қоғамдық пікірді қалыптастырудағы рөлі өте үлкен. Медианың негізгі міндеті – азаматтарға елде және әлемде болып жатқан оқиғалар жайында ақпарат беру. Қазіргі заманда сауатты адамның оқи алуы, санай алуы және жаза алуы аздық етеді. Әртүрлі медиа мен түрлі ақпараттық арналар арқылы ақпарат келіп түседі. Оқушылардың ақпаратты табу үшін, пайдалы қырынан пайдалану үшін, сыни тұрғыда ойлап-қорыту үшін қабілет-қарымы жетпей жатады. Ол үшін медиа және ақпараттық сауаттылық деп аталатын дағдыны мықтап игеру керек. Медиасауаттылық – бейнелерді
(образдарды), дыбыстарды және хабарламаларды алу, талдап-сараптау
және бағалау қабілеті, сонымен қатар медиа әлемде жеке мақсаттарда
дұрыс байланыс орнату қабілеті. Медиасауаттылыққа мына құзіреттер
жатады: ● Эстетикалық және шығармашылық: медиаконтентті зерделеу,
жасау және түсіндіру қабілеті. Бұл қабілеттерді оқушылар өз
беттерінше медиаконтент жасау арқылы қалыптастыра алады. ● Байланыс
және коммуникация: медианың жәрдемімен қарым-қатынас орнату және
түрлі медиа рөлдерді жобалай білу қабілеті, яғни ақпарат тұтынушы
және ақпарат жеткізуші болып көру. Оқушылар бұған серіктестік
орнату және тәжірбиелік тапсырмаларды орындау барысында үйренеді.
Байланыс орнату дағдылары өз көзқарастарын білдіруге дағдылануға
көмектеседі. ● Сыни ойлау және талдау: медиаформаларды және олардың
мазмұнын әртүрлі талдау құралдарының көмегімен түсіну, түсіндіру
және бағалау қабілеті. ● Қауіпсіздік: мәселелерді шешу және
жағымсыз жағдайлардан аулақ болу. Интернеттегі қауіпсіздік туралы
айтар болсақ, адамның жеке өміріне зиян келтіретін контенттен және
қауіпті байланыстардан сақ болу керек. ● Медиа және ақпараттық
сауаттылық – медианы, бұқаралық ақпарат құралдарын және басқа да
ақпарат көздерін (кітапхана, мұрағат, мұражай) тиімді пайдалану
қабілеті. Бұл сыни ойлау және өмір бойы оқу, іздену, білім алу
дағдыларымен байланысты. Бұлар – азаматтық қоғамда белсенді өмір
сүріп, әлеуметтену үшін өте қажетті дағдылар. |
|
Адасқан
сөздер |
|
Ортасы |
Педагогтардың ақпараттық
құзіреттілігін қалыптастыру міндеттері мыналар: - медиамәтіндерді
(медиа ақпарат) жекешелендіруге және түсіндіруге, әртүрлі
тәсілдермен тәжірбие жасауға, медиа өнімдер дайындауға үйрету; -
медиа хабарламалардың ақпараттық мазмұнын талдау, түсіну, қабылдау,
бағалау қабілетін дамыту; - тұлғалардың коммуникативтік
қабілеттерін дамыту (вебалды, вербалды емес); - сыни ойлау және
ақпараттың сапасын бағалау қабілетін дамыту; - медиақұралдар,
ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың көмегімен
шығармашылық тұрғыда өз көзқарасын білдіру қабілетін
шыңдау; |
|
А4 қағазы маркерлер |
|
Соңы |
Талдау және жинақтау Бағалау. «Білгіш оқушы» әдісі Қалай ойлайсыңдар, күнделікті өмірде осындай ақпараттарды пайдаланамыз ба? Кері байланыс: «Ойды аяқта....» - Менің бүгінгі сабақтағы жетістігім. Оның себептері. - Менің бүгінгі сабақтағы кемшілігім. Оның себептері. Үйге тапсырма: Интернет желісі ресурстарын пайдаланыу |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамзат коммуникациясы – ым – ишарадан жазуға дейінгі жол
Адамзат коммуникациясы – ым – ишарадан жазуға дейінгі жол
Тексерілді______________
|
Күні: 11.09.2021 Информатика «Медиасауаттылық» |
«Р.Қошқарбаев атындағы №50 жалпы орта мектебі» КММ |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
ТанирбергеноваИ |
|
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамзат коммуникациясы –
ым – ишарадан жазуға дейінгі жол |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Мақсаты – оқушылардың бойында коммуникация құралдарын қауіпсіз пайдалануға қажетті құзіреттерді қалыптастыру; өз көзқарасын білдіруге, жеке танымын қалыптастыруға, өмір бойы ізденуге, оқуға, жаңа білім алуға машықтануға көмектесу Коммуникация туралы түсінік, ым-ишараны түсіндіру. Түсінік қалыптастыру.Медиасауаттылық туралы түсінік |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Медиасауаттлық тулары ұғына алады. Оқушылардың басым бөлігі: Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар: Білімін
жинақтайды, рефлекция жасайды. Адамзат коммуникациясы ұғымын түсіне
алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Ұйымдастыру кезеңі: «Жақсы көңіл күй сыйлай білейік» тренингін жасату арқылы оқушыларға жағымды ахуал қалыптастыру. «Мозайка» арқылы топқа біріктіру: Медиа – ұғымы? Ым-ишара деген не? Коммуникация туралы не білесіңдер?
|
|
Үлестірме қағаздар |
|
Жаңа
білім |
Қазіргі демократиялық қоғамда медианың (коммуникация құралдары) қоғамдық пікірді қалыптастырудағы рөлі өте үлкен. Медианың негізгі міндеті – азаматтарға елде және әлемде болып жатқан оқиғалар жайында ақпарат беру. Қазіргі заманда сауатты адамның оқи алуы, санай алуы және жаза алуы аздық етеді. Әртүрлі медиа мен түрлі ақпараттық арналар арқылы ақпарат келіп түседі. Оқушылардың ақпаратты табу үшін, пайдалы қырынан пайдалану үшін, сыни тұрғыда ойлап-қорыту үшін қабілет-қарымы жетпей жатады. Ол үшін медиа және ақпараттық сауаттылық деп аталатын дағдыны мықтап игеру керек. Медиасауаттылық – бейнелерді
(образдарды), дыбыстарды және хабарламаларды алу, талдап-сараптау
және бағалау қабілеті, сонымен қатар медиа әлемде жеке мақсаттарда
дұрыс байланыс орнату қабілеті. Медиасауаттылыққа мына құзіреттер
жатады: ● Эстетикалық және шығармашылық: медиаконтентті зерделеу,
жасау және түсіндіру қабілеті. Бұл қабілеттерді оқушылар өз
беттерінше медиаконтент жасау арқылы қалыптастыра алады. ● Байланыс
және коммуникация: медианың жәрдемімен қарым-қатынас орнату және
түрлі медиа рөлдерді жобалай білу қабілеті, яғни ақпарат тұтынушы
және ақпарат жеткізуші болып көру. Оқушылар бұған серіктестік
орнату және тәжірбиелік тапсырмаларды орындау барысында үйренеді.
Байланыс орнату дағдылары өз көзқарастарын білдіруге дағдылануға
көмектеседі. ● Сыни ойлау және талдау: медиаформаларды және олардың
мазмұнын әртүрлі талдау құралдарының көмегімен түсіну, түсіндіру
және бағалау қабілеті. ● Қауіпсіздік: мәселелерді шешу және
жағымсыз жағдайлардан аулақ болу. Интернеттегі қауіпсіздік туралы
айтар болсақ, адамның жеке өміріне зиян келтіретін контенттен және
қауіпті байланыстардан сақ болу керек. ● Медиа және ақпараттық
сауаттылық – медианы, бұқаралық ақпарат құралдарын және басқа да
ақпарат көздерін (кітапхана, мұрағат, мұражай) тиімді пайдалану
қабілеті. Бұл сыни ойлау және өмір бойы оқу, іздену, білім алу
дағдыларымен байланысты. Бұлар – азаматтық қоғамда белсенді өмір
сүріп, әлеуметтену үшін өте қажетті дағдылар. |
|
Адасқан
сөздер |
|
Ортасы |
Педагогтардың ақпараттық
құзіреттілігін қалыптастыру міндеттері мыналар: - медиамәтіндерді
(медиа ақпарат) жекешелендіруге және түсіндіруге, әртүрлі
тәсілдермен тәжірбие жасауға, медиа өнімдер дайындауға үйрету; -
медиа хабарламалардың ақпараттық мазмұнын талдау, түсіну, қабылдау,
бағалау қабілетін дамыту; - тұлғалардың коммуникативтік
қабілеттерін дамыту (вебалды, вербалды емес); - сыни ойлау және
ақпараттың сапасын бағалау қабілетін дамыту; - медиақұралдар,
ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың көмегімен
шығармашылық тұрғыда өз көзқарасын білдіру қабілетін
шыңдау; |
|
А4 қағазы маркерлер |
|
Соңы |
Талдау және жинақтау Бағалау. «Білгіш оқушы» әдісі Қалай ойлайсыңдар, күнделікті өмірде осындай ақпараттарды пайдаланамыз ба? Кері байланыс: «Ойды аяқта....» - Менің бүгінгі сабақтағы жетістігім. Оның себептері. - Менің бүгінгі сабақтағы кемшілігім. Оның себептері. Үйге тапсырма: Интернет желісі ресурстарын пайдаланыу |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















