|
ҰМЖ тарауы 1 – бөлім: Мәдениет: тіл және қарым- қатынас |
Бекітемін: Мектеп: Қ.Күлетов атындағы № 92 орта мектебі Күні: 10.09 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқандар саны: 23 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамзат үшін тілдің маңызы. 2 - сағаты |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.4.1.1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін , үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. (ӘТН 4.1.) |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||
|
«Адамзат үшін тілдің маңызы» тақырыбында орфографиялық нормаға сай ой толғам жасайды. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||
|
«Адамзат үшін тілдің маңызы» тақырыбында лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын ажырата алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||
|
Тыңдалым арқылы мәтіннің мазмұнындағы айырмашылықтарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||
|
Бағалау критерийі |
«Адамзат үшін тілдің маңызы» тақырыбында ой толғам жасай алады. Тыңдалым арқылы мәтіннің мазмұнындағы айырмашылықтарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, ашықтық , құрмет, сын тұрғысынан ойлау, өз бетімен білім алу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, М. Мақатаев «Үш бақытым» өлеңі |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Ұлттық құндылықтардың маңыздылығын түсінеді. Тыңдалым арқылы мәтіннің мазмұнындағы айырмашылықтарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: (пәнге арналған сөздік және терминология) Тіл - язык Өнер - искусство Кең – байтақ дала – широкая степь – wide steppe (уайд степпи) Отан – родина- motherland ( мазеләнд) Тәуелсіз – независимость –independence (индепенденс) |
||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Жанболат, тас жол , қолхат, есейе келе, қарттық, перзентхана... |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Туып - өскен жеріңді, ата – бабаларыңның мекенін көркейту үшін не істер едің? |
||||||
|
Алдыңғы білім |
«Тіл – ұлттық құндылық» (3- сынып, қазақ тілі) |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
2 мин 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату «Шаттық шеңбері» әдісімен оқушылар адамзат үшін тілдің маңызы туралы айтады. Топқа бөлу. Сынып оқушылары қоржындағы конфеттердің түсіне қарай ( таңдауы бойынша) топқа бөлінеді ҚБ Мадақтау Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.
ҚБ Бармақ арқылы бағалау Оқушылардың пікірін қорытындылай келе, жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады. |
Қорапша қима қағаздар, буын саны әртүрлі сөздер
Түрлі – түсті қағаздар, инт. тақта Қазақ тілі , 5- сынып Ж. Дәулетбекова, Г. Қосымова «Атамұра» баспасы-2017жыл
|
|||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
9 мин 5 мин 5 мин 5 мин 4 мин |
ТЖ. «Топтық зерттеу» әдісі. «Адамзат үшін тілдің маңызы» тақырыбында мәтін тыңдалады. Тыңдалған мәтін бойынша топтық жұмыс жасалады.
ҚБ Дескриптормен бағалау Ж. Дәптермен жұмыс. «Төрт сөйлем» әдісі. 9- тапсырмамен жұмыс. Пікір – оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел – өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал – пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір. Қорытынды – тақырып бойынша қорытынды жаз. ҚБ Көңіл – күйді білдіретін смайликтер Тілдік бағдар. Үндестік заңы Оқушылар үндестік заңы туралы ережемен танысады. Оқушылардың орындаған жұмыстарын қорытындылап, үндестік заңы, түрлері туралы ақпаратты толықтырамын. ЖЖ. «Сөйлесіп, тіл табысудың адам өмірі үшін маңызы неде? » тақырыбында жұпта өзара диалогтік сұхбат жүргізеді. ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс » Ж. Оқулықпен жұмыс 1- тапсырмамен жұмыс жүргізіледі.
ҚБ Мадақтау Кері байланыс. «Соңғы сөз» әдісі. Оқушылар бір –бірлеріне тілдің маңызы туралы түйінді сөздер айтады. |
АКТ мүмкіндігі, бейнежазба
Оқулық
Таратпа қағаздар
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
3 мин |
Рефлексия. «Сауалнама» әдісімен оқушыларға шағын сауалнама ұсынылады. Сабақта мен ... жұмыс істедім. белсенді / енжар Мен сабақта өз жұмысыма... ризамын / риза емеспін Менің көңіл –күйім ... жақсы болды / нашарлады. Сабақ материалы маған ... түсінікті/ түсініксіз пайдалы / пайдасыз қызықты / зеріктіретін Үй тапсырмасы маған ... жеңіл / қиын қызықты / қызықсыз |
Сауалнама парақшалары |
|||
|
|
2 мин |
Үйге тапсырма.
«Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жазады. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамзат үшін тілдің маңызы
Адамзат үшін тілдің маңызы
|
ҰМЖ тарауы 1 – бөлім: Мәдениет: тіл және қарым- қатынас |
Бекітемін: Мектеп: Қ.Күлетов атындағы № 92 орта мектебі Күні: 10.09 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқандар саны: 23 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамзат үшін тілдің маңызы. 2 - сағаты |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.4.1.1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін , үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. (ӘТН 4.1.) |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||
|
«Адамзат үшін тілдің маңызы» тақырыбында орфографиялық нормаға сай ой толғам жасайды. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||
|
«Адамзат үшін тілдің маңызы» тақырыбында лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын ажырата алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||
|
Тыңдалым арқылы мәтіннің мазмұнындағы айырмашылықтарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||
|
Бағалау критерийі |
«Адамзат үшін тілдің маңызы» тақырыбында ой толғам жасай алады. Тыңдалым арқылы мәтіннің мазмұнындағы айырмашылықтарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, ашықтық , құрмет, сын тұрғысынан ойлау, өз бетімен білім алу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, М. Мақатаев «Үш бақытым» өлеңі |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Ұлттық құндылықтардың маңыздылығын түсінеді. Тыңдалым арқылы мәтіннің мазмұнындағы айырмашылықтарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: (пәнге арналған сөздік және терминология) Тіл - язык Өнер - искусство Кең – байтақ дала – широкая степь – wide steppe (уайд степпи) Отан – родина- motherland ( мазеләнд) Тәуелсіз – независимость –independence (индепенденс) |
||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Жанболат, тас жол , қолхат, есейе келе, қарттық, перзентхана... |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Туып - өскен жеріңді, ата – бабаларыңның мекенін көркейту үшін не істер едің? |
||||||
|
Алдыңғы білім |
«Тіл – ұлттық құндылық» (3- сынып, қазақ тілі) |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
2 мин 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату «Шаттық шеңбері» әдісімен оқушылар адамзат үшін тілдің маңызы туралы айтады. Топқа бөлу. Сынып оқушылары қоржындағы конфеттердің түсіне қарай ( таңдауы бойынша) топқа бөлінеді ҚБ Мадақтау Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.
ҚБ Бармақ арқылы бағалау Оқушылардың пікірін қорытындылай келе, жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады. |
Қорапша қима қағаздар, буын саны әртүрлі сөздер
Түрлі – түсті қағаздар, инт. тақта Қазақ тілі , 5- сынып Ж. Дәулетбекова, Г. Қосымова «Атамұра» баспасы-2017жыл
|
|||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
9 мин 5 мин 5 мин 5 мин 4 мин |
ТЖ. «Топтық зерттеу» әдісі. «Адамзат үшін тілдің маңызы» тақырыбында мәтін тыңдалады. Тыңдалған мәтін бойынша топтық жұмыс жасалады.
ҚБ Дескриптормен бағалау Ж. Дәптермен жұмыс. «Төрт сөйлем» әдісі. 9- тапсырмамен жұмыс. Пікір – оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел – өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал – пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір. Қорытынды – тақырып бойынша қорытынды жаз. ҚБ Көңіл – күйді білдіретін смайликтер Тілдік бағдар. Үндестік заңы Оқушылар үндестік заңы туралы ережемен танысады. Оқушылардың орындаған жұмыстарын қорытындылап, үндестік заңы, түрлері туралы ақпаратты толықтырамын. ЖЖ. «Сөйлесіп, тіл табысудың адам өмірі үшін маңызы неде? » тақырыбында жұпта өзара диалогтік сұхбат жүргізеді. ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс » Ж. Оқулықпен жұмыс 1- тапсырмамен жұмыс жүргізіледі.
ҚБ Мадақтау Кері байланыс. «Соңғы сөз» әдісі. Оқушылар бір –бірлеріне тілдің маңызы туралы түйінді сөздер айтады. |
АКТ мүмкіндігі, бейнежазба
Оқулық
Таратпа қағаздар
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
3 мин |
Рефлексия. «Сауалнама» әдісімен оқушыларға шағын сауалнама ұсынылады. Сабақта мен ... жұмыс істедім. белсенді / енжар Мен сабақта өз жұмысыма... ризамын / риза емеспін Менің көңіл –күйім ... жақсы болды / нашарлады. Сабақ материалы маған ... түсінікті/ түсініксіз пайдалы / пайдасыз қызықты / зеріктіретін Үй тапсырмасы маған ... жеңіл / қиын қызықты / қызықсыз |
Сауалнама парақшалары |
|||
|
|
2 мин |
Үйге тапсырма.
«Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жазады. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз



















