|
Мектеп : А.Қарсақбаев атындағы орта мектеп Әдебиеттік оқу Мұғалімнің аты – жөні Турысова А Қатысқандар саны : Күні : 23.01.2018 Қатыспағандар саны : Сынып : 4 «В» |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Әдебиеттік диктант «Сиқырлы күрек» |
|
Сабақ мақсаттары |
1. Әдебиеттік диктант«Сиқырлы күрек»жазу |
|
|
|
|
Жетістік критерийлері |
Әдебиеттік диктант«Сиқырлы күрек»жазады |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ертегі арқылы еңбек етуге тәрбиелеу |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану жемімістер |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Мақал-мәтелдерді сәйкестендіру |
|
Алдыңғы білім |
Ертегілер |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2мин 10 мин |
Психологиялық
ахуал - Алтын сәулені сүйетін кім? - Мен. - Жарқындаланысүйетінкім? - Мен. -Жуынбаған кім?- - Туған жерді сүйетін кім? - Мен. - Ата-ананысүйетінкім? - Мен. - Құрметтіқонақтардысүйетінкім? - Мен. Болашағы елімнің кім? - Мен. -Сабақ оқымаған кім?- Үй жұмысы: «Суықторғай» мәтіні 1.Мәтінің мазмұнын әңгімелеу «Өрмекші торы»»әдісі арқылы мәтінді жалғастыру «Дескриптор : 1.Мәтінің мазмұнын әңгімелей алады. Бағалау |
Оқулық Дәптер |
||
|
Сабақтың ортасы 23 мин |
Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру Тақырыбы Сиқырлы күрек Ертеде бір шаруа болады. Оның үрерге иті де болмайды. Байдың қойын бағып, отымен кіріп, күлімен шығып, адал еңбегімен күнелтеді. Бар сүйеніші жалғыз ұлы екен. Ұлы он екі жасқа толғанда, шаруа кенеттен ауырып қалады. Ойнап жүрген баласын шақырып алып, былай дейді: - Балам, мен енді көп ұзамаймын, дегенмен құр кол да емеспін. Саған бір сиқырлы күрек калдырып барамын. Ол күрек кебеженің ішінде жатыр. Күректі мен өткеннен соң ал да, Мүктікөлде тұратын бағбан қартқа бар. Ол күректі жақсылап саптап береді. Сол күректен сен бақытынды табасың. Шаруа дүниеден өтеді. Уақыты келе баласы ескі кебеженің түбінде жатқан, тот басқан күректің басын тауып алады. Оны Мүктікөлдегі қартқа алып келеді. Әкесінің дүниеден озғанын естіртіп, өсиетін айтады. Қарт баланың күрегін жаксылап саптап беріп түрып: Әкеңнің маған келіп күрегіңді саптатып ал деп айтқаны, сені маған тапсырып кеткені екен. Сен енді менің ақылымды тыңда. Мына күрекпен жер қазып, мен нені ек десем, соны ек, нені отырғыз десем, соны отырғыз, - дейді. Бала ерінбей күні-түні жер қазып, түрлі жеміс отырғызады. Сол жылы жаз жаңбырлы болып, жемісі бітік шығады. Бала алған мол өнімін көрші қаладағы базарға апарып сатып, басына үй тігіп, алдына мал салады.
Жеңілтектің селтеңі бітпес.
Тояды қарның тіленбей.
2.Күрек арқылы әкесінің перзентіне өсиет еткісі келгені
3.Әкесінің баласына қалдырған кұрал-сайманы
Дескриптор : 1. Ертегінің негізгі ойын айқындайтын мақал-мәтел біледі 2. Күрек арқылы әкесінің перзентіне өсиет еткісі келгені біледі. 3. Әкесінің баласына қалдырған кұрал-сайманы біледі |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Ауызша айтады, бір-бірін бағалайды |
|
||
|
Үйге тапсырма . ұқсас ертегіні оқып келу |
||||
|
Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетеді жоспарлайсыз ? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз ? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз ? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Дарынды оқушыларға тапсырма . ұқсас ертегіні құрау |
Оқушыларды әр тапсырма сайын "От шашу", "Бағдаршам" тәсілдері арқылы ынталандырып отырдым. |
Сабақ ортасында оқушылардың денсаулық сақтауына байланысты сергіту сәті орындалды. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік диктант «Сиқырлы күрек
Әдебиеттік диктант «Сиқырлы күрек
|
Мектеп : А.Қарсақбаев атындағы орта мектеп Әдебиеттік оқу Мұғалімнің аты – жөні Турысова А Қатысқандар саны : Күні : 23.01.2018 Қатыспағандар саны : Сынып : 4 «В» |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Әдебиеттік диктант «Сиқырлы күрек» |
|
Сабақ мақсаттары |
1. Әдебиеттік диктант«Сиқырлы күрек»жазу |
|
|
|
|
Жетістік критерийлері |
Әдебиеттік диктант«Сиқырлы күрек»жазады |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ертегі арқылы еңбек етуге тәрбиелеу |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану жемімістер |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Мақал-мәтелдерді сәйкестендіру |
|
Алдыңғы білім |
Ертегілер |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2мин 10 мин |
Психологиялық
ахуал - Алтын сәулені сүйетін кім? - Мен. - Жарқындаланысүйетінкім? - Мен. -Жуынбаған кім?- - Туған жерді сүйетін кім? - Мен. - Ата-ананысүйетінкім? - Мен. - Құрметтіқонақтардысүйетінкім? - Мен. Болашағы елімнің кім? - Мен. -Сабақ оқымаған кім?- Үй жұмысы: «Суықторғай» мәтіні 1.Мәтінің мазмұнын әңгімелеу «Өрмекші торы»»әдісі арқылы мәтінді жалғастыру «Дескриптор : 1.Мәтінің мазмұнын әңгімелей алады. Бағалау |
Оқулық Дәптер |
||
|
Сабақтың ортасы 23 мин |
Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру Тақырыбы Сиқырлы күрек Ертеде бір шаруа болады. Оның үрерге иті де болмайды. Байдың қойын бағып, отымен кіріп, күлімен шығып, адал еңбегімен күнелтеді. Бар сүйеніші жалғыз ұлы екен. Ұлы он екі жасқа толғанда, шаруа кенеттен ауырып қалады. Ойнап жүрген баласын шақырып алып, былай дейді: - Балам, мен енді көп ұзамаймын, дегенмен құр кол да емеспін. Саған бір сиқырлы күрек калдырып барамын. Ол күрек кебеженің ішінде жатыр. Күректі мен өткеннен соң ал да, Мүктікөлде тұратын бағбан қартқа бар. Ол күректі жақсылап саптап береді. Сол күректен сен бақытынды табасың. Шаруа дүниеден өтеді. Уақыты келе баласы ескі кебеженің түбінде жатқан, тот басқан күректің басын тауып алады. Оны Мүктікөлдегі қартқа алып келеді. Әкесінің дүниеден озғанын естіртіп, өсиетін айтады. Қарт баланың күрегін жаксылап саптап беріп түрып: Әкеңнің маған келіп күрегіңді саптатып ал деп айтқаны, сені маған тапсырып кеткені екен. Сен енді менің ақылымды тыңда. Мына күрекпен жер қазып, мен нені ек десем, соны ек, нені отырғыз десем, соны отырғыз, - дейді. Бала ерінбей күні-түні жер қазып, түрлі жеміс отырғызады. Сол жылы жаз жаңбырлы болып, жемісі бітік шығады. Бала алған мол өнімін көрші қаладағы базарға апарып сатып, басына үй тігіп, алдына мал салады.
Жеңілтектің селтеңі бітпес.
Тояды қарның тіленбей.
2.Күрек арқылы әкесінің перзентіне өсиет еткісі келгені
3.Әкесінің баласына қалдырған кұрал-сайманы
Дескриптор : 1. Ертегінің негізгі ойын айқындайтын мақал-мәтел біледі 2. Күрек арқылы әкесінің перзентіне өсиет еткісі келгені біледі. 3. Әкесінің баласына қалдырған кұрал-сайманы біледі |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Ауызша айтады, бір-бірін бағалайды |
|
||
|
Үйге тапсырма . ұқсас ертегіні оқып келу |
||||
|
Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетеді жоспарлайсыз ? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз ? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз ? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Дарынды оқушыларға тапсырма . ұқсас ертегіні құрау |
Оқушыларды әр тапсырма сайын "От шашу", "Бағдаршам" тәсілдері арқылы ынталандырып отырдым. |
Сабақ ортасында оқушылардың денсаулық сақтауына байланысты сергіту сәті орындалды. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













