|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Бөлім: |
V. Табиғат құбылыстары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
17.01.2025ж |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53 Табиғат сипаты |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу 4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдей алады; - шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтайды, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеп айтады. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылар арасындағы бір-бірін сыйлауы,өзара қарым –қатынас жасауы, сын тұрғысынан ойлауға,тілдік қарым –қатынас жасауға,елжандыққа, қауіпсіздік сақтауға баулу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Қол алысып, кәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! ІІ.Өткенді бекіту ІІІ.Қызығушылықты ояту Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Слайд 2 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Топтық жұмыс Табиғат құбылысын сипаттайтын сөздерді сәйкестендір. Мысалы: ашық аспан, сақылдаған аяз, ... Ашық аспан, гуілдеген жел, алай-түлей боран,сақылдаған,аяз, шатыр-шұтыр найзағай, түнерген аспан, жапалақ қар,нөсерлеткен жаңбыр, бет қаратпайтын жел, ақтүтек боран, аспан айналып жерге түскендей.
ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен табиғат құбылысын сипаттайтын сөздерді сәйкестендір 2-тапсырма. Өзің де далаға қарап, табиғаттың бір бөлшегін сипаттап айт. Дала тып-тыныш.Айнала аппақ қар.Ақ ұлпа қар жамылған ағаштар, үйлер көздің жауын алады.Бірі шанамен сырғанап,бірі аққала жасап,бірі қар атысып ойнаған балалардың көңілді жүздері мен дауыс- тары ерекше көңіл-күй сыйлайды. «Автормен танысу» айдары Қастек Баянбай – ақын. 1936 жылы Жетісу (бұрынғы Талдықорған) облысы Алакөл ауданы Талдыбұлақ жерінде дүниеге келген. Ақынның балаларға арналған «Араша», «Ақ шағала», «Құс сүті», «Балаларға базарлық» т.б. кітаптары Оқулықпен жұмыс Түсініп оқы Не жауып тұр? Бірауық-бір мезгіл Шаш етектен-мол, орасан көп Аққа қарық болу-сүт өнімдерінің мол болу Мәтінді оқиды. Сөздік жұмысын жазады. 3-жаттығу. Отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтеді? Отбасы мүшелері жаңбырдан егіннің көп және үлкен болып өсуін, көктің көп болуын, гүлдердің жайнап, құлпырып өсуін күтеді. 4-жаттығу. Жаңбырдан басқа табиғат құбылыстарының адамзат тіршілігі үшін қандай пайдасы бар? Жаңбырдан басқа табиғат құбылыстарының адамзат тіршілігі үшін қардың да пайдасы бар.Қар қалың жауса,ауа тазарады, жердің ылғалы көп болады.Егін шыққанда, көп мол өнім береді. 5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс Бұлт суретіндегі сөздерді бос орындарға қойып, өлеңді толықтырып оқы көбірек, төңірек, тезірек, бұл маңға,бұлданба,қырманда.
6-тапсырма. Жұптық жұмыс Балалар жаңбырға неліктен әртүрлі өтініш айтады? Балалардың жаңбырға әртүрлі өтініш айтуының себебі,көктем мезгілінде жауған жаңбырдың пайдасы өте көп.Көк жақсы өсіп,егін мол өнім береді.Ал, күз мезгілінде егіндерді жинау науқаны басталады. Сондықтан егіндерді жинап алғанша,жаңбыр жаума,-деп балалар өтініш айтады. 7-жаттығу. Топтық жұмыс «Жаңбыр жауса – ел ырысы» деген халық нақылын пайдаланып, өлеңдердің негізгі ойын түсіндіріңдер. «Жаңбыр жауса-ер ырысы», өлеңдердің негізгі ойы жаңбырдың пайдасы туралы айтылған. |
Топпен тапсырманы орындайды. Табиғат құбылыстарын сипаттайтын сөздерді сәйкестендіреді Табиғаттың бір бөлшегін сипаттап айтады. Астор туралы айтады. Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Бұлт суретіндегі сөздерді бос орындарға қойып, өлеңді толықтырып оқиды. Жұппен тапсырманы орныдайды. Сұарққа жауап береді. Топпен тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - табиғат құбылысын сипаттайтын сөздерді сәйкестендіреді-1б Дескриптор: - табиғаттың бір бөлшегін сипаттап айтады-1б -өлеңді түсініп оқиды-1б Дескриптор: -жаңа сөздердің мағынасын анықтайды-1б - отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтетінін айтады-1б Дескриптор: - Жаңбырдан басқа табиғат құбылыстарының адамзат тіршілігі үшін қандай пайдасы барын айтады-1б Дескриптор: - Бұлт суретіндегі сөздерді бос орындарға қояды-1б -өлеңді толықтырып оқиды-1б Дескриптор: -«Жаңбыр жауса – ел ырысы» деген халық нақылын пайдаланады-1б -өлеңдердің негізгі ойын түсіндіреді-1б |
Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 |
|
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Қадам жаса» әдісі арқылы сабақты бекіту Үйге тапсырма. Өлеңдердің ұнаған шумағын жаттап ал. Рефлексия
Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 9 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқу.53 сабақ.Табиғат сипаты.4 сынып
Әдебиеттік оқу.53 сабақ.Табиғат сипаты.4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Бөлім: |
V. Табиғат құбылыстары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
17.01.2025ж |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53 Табиғат сипаты |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу 4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдей алады; - шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтайды, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеп айтады. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылар арасындағы бір-бірін сыйлауы,өзара қарым –қатынас жасауы, сын тұрғысынан ойлауға,тілдік қарым –қатынас жасауға,елжандыққа, қауіпсіздік сақтауға баулу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Қол алысып, кәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! ІІ.Өткенді бекіту ІІІ.Қызығушылықты ояту Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Слайд 2 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Топтық жұмыс Табиғат құбылысын сипаттайтын сөздерді сәйкестендір. Мысалы: ашық аспан, сақылдаған аяз, ... Ашық аспан, гуілдеген жел, алай-түлей боран,сақылдаған,аяз, шатыр-шұтыр найзағай, түнерген аспан, жапалақ қар,нөсерлеткен жаңбыр, бет қаратпайтын жел, ақтүтек боран, аспан айналып жерге түскендей.
ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен табиғат құбылысын сипаттайтын сөздерді сәйкестендір 2-тапсырма. Өзің де далаға қарап, табиғаттың бір бөлшегін сипаттап айт. Дала тып-тыныш.Айнала аппақ қар.Ақ ұлпа қар жамылған ағаштар, үйлер көздің жауын алады.Бірі шанамен сырғанап,бірі аққала жасап,бірі қар атысып ойнаған балалардың көңілді жүздері мен дауыс- тары ерекше көңіл-күй сыйлайды. «Автормен танысу» айдары Қастек Баянбай – ақын. 1936 жылы Жетісу (бұрынғы Талдықорған) облысы Алакөл ауданы Талдыбұлақ жерінде дүниеге келген. Ақынның балаларға арналған «Араша», «Ақ шағала», «Құс сүті», «Балаларға базарлық» т.б. кітаптары Оқулықпен жұмыс Түсініп оқы Не жауып тұр? Бірауық-бір мезгіл Шаш етектен-мол, орасан көп Аққа қарық болу-сүт өнімдерінің мол болу Мәтінді оқиды. Сөздік жұмысын жазады. 3-жаттығу. Отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтеді? Отбасы мүшелері жаңбырдан егіннің көп және үлкен болып өсуін, көктің көп болуын, гүлдердің жайнап, құлпырып өсуін күтеді. 4-жаттығу. Жаңбырдан басқа табиғат құбылыстарының адамзат тіршілігі үшін қандай пайдасы бар? Жаңбырдан басқа табиғат құбылыстарының адамзат тіршілігі үшін қардың да пайдасы бар.Қар қалың жауса,ауа тазарады, жердің ылғалы көп болады.Егін шыққанда, көп мол өнім береді. 5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс Бұлт суретіндегі сөздерді бос орындарға қойып, өлеңді толықтырып оқы көбірек, төңірек, тезірек, бұл маңға,бұлданба,қырманда.
6-тапсырма. Жұптық жұмыс Балалар жаңбырға неліктен әртүрлі өтініш айтады? Балалардың жаңбырға әртүрлі өтініш айтуының себебі,көктем мезгілінде жауған жаңбырдың пайдасы өте көп.Көк жақсы өсіп,егін мол өнім береді.Ал, күз мезгілінде егіндерді жинау науқаны басталады. Сондықтан егіндерді жинап алғанша,жаңбыр жаума,-деп балалар өтініш айтады. 7-жаттығу. Топтық жұмыс «Жаңбыр жауса – ел ырысы» деген халық нақылын пайдаланып, өлеңдердің негізгі ойын түсіндіріңдер. «Жаңбыр жауса-ер ырысы», өлеңдердің негізгі ойы жаңбырдың пайдасы туралы айтылған. |
Топпен тапсырманы орындайды. Табиғат құбылыстарын сипаттайтын сөздерді сәйкестендіреді Табиғаттың бір бөлшегін сипаттап айтады. Астор туралы айтады. Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Бұлт суретіндегі сөздерді бос орындарға қойып, өлеңді толықтырып оқиды. Жұппен тапсырманы орныдайды. Сұарққа жауап береді. Топпен тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - табиғат құбылысын сипаттайтын сөздерді сәйкестендіреді-1б Дескриптор: - табиғаттың бір бөлшегін сипаттап айтады-1б -өлеңді түсініп оқиды-1б Дескриптор: -жаңа сөздердің мағынасын анықтайды-1б - отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтетінін айтады-1б Дескриптор: - Жаңбырдан басқа табиғат құбылыстарының адамзат тіршілігі үшін қандай пайдасы барын айтады-1б Дескриптор: - Бұлт суретіндегі сөздерді бос орындарға қояды-1б -өлеңді толықтырып оқиды-1б Дескриптор: -«Жаңбыр жауса – ел ырысы» деген халық нақылын пайдаланады-1б -өлеңдердің негізгі ойын түсіндіреді-1б |
Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 |
|
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Қадам жаса» әдісі арқылы сабақты бекіту Үйге тапсырма. Өлеңдердің ұнаған шумағын жаттап ал. Рефлексия
Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 9 |
|
шағым қалдыра аласыз
















