|
Білім беру ұйымының атауы |
Шоқан Уәлиханов орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
V. Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Л.Бектасова |
|||||
|
Күні: |
13.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№51 Күн райын хабарлау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау 4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу 4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндап айтады; -шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеп, кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды; - мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзетіп жазады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, еңбек пен шығармашылықты дарыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» ІІ. Өткенді бекіту. «Балмұздақ таяқшасы»әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Тақтада көрсетілген суреттер бойынша арқылы «Нейро жаттығулар» жасайды. Әр оқушы жасырынған мозайканы таңдап, топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Суреттер
Слайд 1 Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа «Орында» айдары 1.Карта бойынша жеріміздің батыс, шығыс, оңтүстік,солтүстік бөлігінің бірін таңдаңдар. Тележүргізуші (диктор) ретінде ертеңгі күн райына хабарлама жасаңдар.( Ертеңгі күн райы. Астана қаласында ауа–райы құбылмалы.Жолға шығуға қолайсыз.Сынап бағасы – 20 градусты көрсетіп тұр.)
Картамен жұмыс жасайды. «Бағала» айдары 2.Өз жұмысыңа баға бер. (Маған диктор болған ұнады,себебі дұрыс сөйлеуді үйрендім.Күн райын хабарлауда ойымды дұрыс жеткізуге қиналған жоқпын.)ЕБҚ тапсырмасы Диктор туралы өз ойын айтады «Түсініп оқы» айдары Мәтінді түсіні оқу. 3. Атасының «Дарқан даланың тілін ұқ, сырын сезуге тырыс» деген сөзін қалай түсіндің? -«Дархан даланың тілін ұқ,сырын сезуге тырыс»-табиғатты сүй, оның тілін ұға аласың, сырларын сезесің деген мағынада айтылып тұр. 4. Атасы күн райын қалай болжайды? Халықтық болжауға сенесің бе? - Атасы күн райын «халықтық болжам» арқылы болжайды.Бұрынғы кезде ата-бабаларымыз халықтық Болжам арқылы күн райын біліп отырған.Мысалы: ай шалқалап туса, күн райы мал-жанға жайсыз болады, - деп болжаған.Мен халықтық болжамға сенемін. Мәтінді түсініп оқиды. «Бағала» айдары 5. Жұмабектің атасы қандай адам? Жұмабектің атасы-өте ақылды, табиғатты сүйетін адам. «Дәлелде» айдары 6. Атасының немересіне айтқан ақылдарынан мәтіннің негізгі ойы болатындай дәлел сөзді тауып , оқы. - Дарқан даланың тілін ұқ, сырын сезуге тырыс. Білгенге маржан
|
Карта бойынша жеріміздің батыс, шығыс, оңтүстік,солтүстік бөлігінің бірін таңдайды.. Тележүргізуші (диктор) ретінде ертеңгі күн райына хабарлама жасайды. Диктор болып сөйлеу арқылы өз жұмысына баға береді.
Мәтінді түсініп оқиды.
Сұрақтарға жауап береді.
Атасының немересіне айтқан ақылдарынан мәтіннің негізгі ойы болатындай дәлел сөзді тауып , оқиды.
|
Дескриптор: - Карта бойынша жеріміздің батыс, шығыс, оңтүстік,солтүстік бөлігінің бірін таңдайды;(1б) -Хабарлама жасайды.(1б) Дескриптор: - Өз жұмысыңа баға береді.(1б) Дескриптор: -Мәтінді түсініп оқиды.(1б) -Сұрақтарға жауап береді.(1б) - Атасы күн райын қалай болжайтынын айтады.(1б) Дескриптор: Жұмабектің атасы қандай адам екенін айтады.(1б) Дескриптор: - Атасының немересіне айтқан ақылдарынан мәтіннің негізгі ойы болатындай дәлел сөзді табады;1б) -Тапқан сөзді оқиды.(1б) Дескриптор: -Метеожерсерік туралы айтады.(1б) |
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. -Күн райын болжау, табиғатты бақылау туралы не түсіндің? Бүгінгі сабақта: -іштей түсініп оқыдың; -қажетті ақпаратты тауып, шығарманың тақырбы мен негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігі мен сөйлемді анықтадың. Рефлексия
Үйге тапсырма. Оқу.49-52-беттер |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 8 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқу 51 сабақ Күн райын хабарлаймыз 4 сынып
Әдебиеттік оқу 51 сабақ Күн райын хабарлаймыз 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Шоқан Уәлиханов орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
V. Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Л.Бектасова |
|||||
|
Күні: |
13.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№51 Күн райын хабарлау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау 4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу 4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндап айтады; -шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеп, кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды; - мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзетіп жазады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, еңбек пен шығармашылықты дарыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» ІІ. Өткенді бекіту. «Балмұздақ таяқшасы»әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Тақтада көрсетілген суреттер бойынша арқылы «Нейро жаттығулар» жасайды. Әр оқушы жасырынған мозайканы таңдап, топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Суреттер
Слайд 1 Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа «Орында» айдары 1.Карта бойынша жеріміздің батыс, шығыс, оңтүстік,солтүстік бөлігінің бірін таңдаңдар. Тележүргізуші (диктор) ретінде ертеңгі күн райына хабарлама жасаңдар.( Ертеңгі күн райы. Астана қаласында ауа–райы құбылмалы.Жолға шығуға қолайсыз.Сынап бағасы – 20 градусты көрсетіп тұр.)
Картамен жұмыс жасайды. «Бағала» айдары 2.Өз жұмысыңа баға бер. (Маған диктор болған ұнады,себебі дұрыс сөйлеуді үйрендім.Күн райын хабарлауда ойымды дұрыс жеткізуге қиналған жоқпын.)ЕБҚ тапсырмасы Диктор туралы өз ойын айтады «Түсініп оқы» айдары Мәтінді түсіні оқу. 3. Атасының «Дарқан даланың тілін ұқ, сырын сезуге тырыс» деген сөзін қалай түсіндің? -«Дархан даланың тілін ұқ,сырын сезуге тырыс»-табиғатты сүй, оның тілін ұға аласың, сырларын сезесің деген мағынада айтылып тұр. 4. Атасы күн райын қалай болжайды? Халықтық болжауға сенесің бе? - Атасы күн райын «халықтық болжам» арқылы болжайды.Бұрынғы кезде ата-бабаларымыз халықтық Болжам арқылы күн райын біліп отырған.Мысалы: ай шалқалап туса, күн райы мал-жанға жайсыз болады, - деп болжаған.Мен халықтық болжамға сенемін. Мәтінді түсініп оқиды. «Бағала» айдары 5. Жұмабектің атасы қандай адам? Жұмабектің атасы-өте ақылды, табиғатты сүйетін адам. «Дәлелде» айдары 6. Атасының немересіне айтқан ақылдарынан мәтіннің негізгі ойы болатындай дәлел сөзді тауып , оқы. - Дарқан даланың тілін ұқ, сырын сезуге тырыс. Білгенге маржан
|
Карта бойынша жеріміздің батыс, шығыс, оңтүстік,солтүстік бөлігінің бірін таңдайды.. Тележүргізуші (диктор) ретінде ертеңгі күн райына хабарлама жасайды. Диктор болып сөйлеу арқылы өз жұмысына баға береді.
Мәтінді түсініп оқиды.
Сұрақтарға жауап береді.
Атасының немересіне айтқан ақылдарынан мәтіннің негізгі ойы болатындай дәлел сөзді тауып , оқиды.
|
Дескриптор: - Карта бойынша жеріміздің батыс, шығыс, оңтүстік,солтүстік бөлігінің бірін таңдайды;(1б) -Хабарлама жасайды.(1б) Дескриптор: - Өз жұмысыңа баға береді.(1б) Дескриптор: -Мәтінді түсініп оқиды.(1б) -Сұрақтарға жауап береді.(1б) - Атасы күн райын қалай болжайтынын айтады.(1б) Дескриптор: Жұмабектің атасы қандай адам екенін айтады.(1б) Дескриптор: - Атасының немересіне айтқан ақылдарынан мәтіннің негізгі ойы болатындай дәлел сөзді табады;1б) -Тапқан сөзді оқиды.(1б) Дескриптор: -Метеожерсерік туралы айтады.(1б) |
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. -Күн райын болжау, табиғатты бақылау туралы не түсіндің? Бүгінгі сабақта: -іштей түсініп оқыдың; -қажетті ақпаратты тауып, шығарманың тақырбы мен негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігі мен сөйлемді анықтадың. Рефлексия
Үйге тапсырма. Оқу.49-52-беттер |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 8 |
||
шағым қалдыра аласыз
















