|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Бөлім: |
V. Табиғат құбылыстары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№55 Шөл далаға саяхат |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу 4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасай алады; - шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқи алады; -мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзетіп жазады. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Құрмет», «ынтымақтастық»,«еңбек пен шығармашылық» сияқты құндылықтарын бойына сіңіру. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психолгиялық ахуал орнату «Шаттық шеңбері Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Барлығына бас иіп Сәлем бердік біз ІІ.Өткен сабақты сұрау. «Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Өлең жолдарын айтып сабаққа дайындық жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Суреттер Слайд 1 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1.«Шөл» сөзін естігенде ойымызға не келеді? 2-тапсырма. «Орында» айдары (Т.Ж) Тапсырмалар бойынша таныстырылым дайында.
3-тапсырма. «Оқы» айдары «Түртіп алу» әдісімен оқы. Әредік – кейде ЕБҚ тапсырмасы Мәтінді оқиды 4-тапсырма. «Ойлан» айдары Шөлді жерлерде өсетін өсімдіктердің қандай ерекшеліктері бар? Шөп өсімдіктерінің көпшілігі аптап ыстыққа бейімделген.Мысалы,шөлде өсетін сексеуіл жалпақжа- пырақты орман ағаштарына мүлде ұқсамайды.Онда жапырақ орнына сөлге толы қышқыл-жасыл ша-шақты бұтақтар өседі.Себебі жапырақ кіші болған сайын ылғалдың булануы азаяды.Шөл өсімдіктері ылғалдың мол кезінде, ерте көктемде кемесе күз түскенде тіршілік етуге бейімделген. Бетпақдаланы ақын қалай сипаттайды? Оқы. Құмға қарағанда, тастақты чаздақ шөл даланың тіршілігі әлдеқайда жұтаң.Тас болып кеуіп қалған қу тақырға жусан мен көкпектен басқа ештеме өспейді.Сазарып жатқан шөлді жәндік атаулының көпшілігі мекен ете алмайды.Мұндай шөлдің бірі-Бетпақдала. Шөл даланы игеру дегенді қалай түсіндің? Шөл даланы игеру-қолдан тоған байлап,арық қазып,суармалы пайдалану. 7-тапсырма. «Біліміңді қолдан» айдары Жазылуы қате сөйлемді анықта. тығу Шөл дегенде қайнаған су іш.(қате) ЕБҚ тапсырмасы 8-тапсырма. Шөлді жердің жануарлары мен жәндіктерін ым-ишара, қимыл-қозғалыс, дыбыстау арқылы көрсетіңдер.
|
Топпен тапсырманы орындайды. Тапсырмалар бойынша таныстырылым дайындайды. Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Бетпақдаланы ақын қалай сипаттағанын мәтіннен тауып оқиды. Жазылуы қате сөзді табады. Сурет бойынша шөлді жердің жануарлары мен жәндіктерін ым-ишара, қимыл-қозғалыс, дыбыстау арқылы көрсетеді. |
Дескриптор: - Тапсырмалар бойынша таныстырылым дайындайды-1б -Мәтінді түсініп оқиды-1б - Шөлді жерлерде өсетін өсімдіктердің қандай ерекшеліктері барын айтады-1б Дескриптор: - Бетпақдаланы ақын қалай сипаттағанын анықтайды-1б -Мәтіннен сипатталған тұсын тауып оқиды-1б Дескриптор: - Шөл даланы игеру дегенді қалай түсінгенін айтады-1б Дескриптор: - Жазылуы қате сөйлемді анықтайды-1б Дескриптор: - Шөлді жердің жануарлары мен жәндіктерін ым-ишараарқылы көрсетеді1б -қимыл-қозғалыс арқылы көрсетеді-1б - дыбыстау арқылы көрсетеді-1б |
Слайд 2 Оқулық
Слайд 3
Сладй 4 |
|
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Ішкі,сыртқы шеңбер» әдісі арқылы бекіту. «Қорытындыла» айдары Шөлді жер туралы қандай жаңа ақпарат алдың? Шөлді жерлер-Африкадағы Сахара ,Аустралиядағы Виктория, Оңтүстік Америкадағы Атакама шөлі. Азияда орналасқан ең үлкен құмды шөлдер-Қарақұм мен Қызылқұрт. Күнделікті ақпарат құралдарынан – газет-журналдардан, энциклопедиялық анықтамалардан қоғамдағы өмір, ғылым, мәдениет тағы басқалар жайлы әдеби-танымдық мақалаларды, хабарларды, күнделікті жаңалықтарды оқуға болады. Рефлексия «Термометр» әдісі. Цифрлік шкалада өздерінің эмоциялары мен материалдың қызықты болуы бағаланады. Үйге тапсырма. Оқу, мазмұндау 10. Мәтіннен ерте көктемдегі құмның сипатын оқып, суретін сал. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 6
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқу 55 сабақ Шөл далаға саяхат 4 сынып
Әдебиеттік оқу 55 сабақ Шөл далаға саяхат 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Бөлім: |
V. Табиғат құбылыстары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№55 Шөл далаға саяхат |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу 4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасай алады; - шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқи алады; -мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзетіп жазады. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Құрмет», «ынтымақтастық»,«еңбек пен шығармашылық» сияқты құндылықтарын бойына сіңіру. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психолгиялық ахуал орнату «Шаттық шеңбері Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Барлығына бас иіп Сәлем бердік біз ІІ.Өткен сабақты сұрау. «Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Өлең жолдарын айтып сабаққа дайындық жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Суреттер Слайд 1 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1.«Шөл» сөзін естігенде ойымызға не келеді? 2-тапсырма. «Орында» айдары (Т.Ж) Тапсырмалар бойынша таныстырылым дайында.
3-тапсырма. «Оқы» айдары «Түртіп алу» әдісімен оқы. Әредік – кейде ЕБҚ тапсырмасы Мәтінді оқиды 4-тапсырма. «Ойлан» айдары Шөлді жерлерде өсетін өсімдіктердің қандай ерекшеліктері бар? Шөп өсімдіктерінің көпшілігі аптап ыстыққа бейімделген.Мысалы,шөлде өсетін сексеуіл жалпақжа- пырақты орман ағаштарына мүлде ұқсамайды.Онда жапырақ орнына сөлге толы қышқыл-жасыл ша-шақты бұтақтар өседі.Себебі жапырақ кіші болған сайын ылғалдың булануы азаяды.Шөл өсімдіктері ылғалдың мол кезінде, ерте көктемде кемесе күз түскенде тіршілік етуге бейімделген. Бетпақдаланы ақын қалай сипаттайды? Оқы. Құмға қарағанда, тастақты чаздақ шөл даланың тіршілігі әлдеқайда жұтаң.Тас болып кеуіп қалған қу тақырға жусан мен көкпектен басқа ештеме өспейді.Сазарып жатқан шөлді жәндік атаулының көпшілігі мекен ете алмайды.Мұндай шөлдің бірі-Бетпақдала. Шөл даланы игеру дегенді қалай түсіндің? Шөл даланы игеру-қолдан тоған байлап,арық қазып,суармалы пайдалану. 7-тапсырма. «Біліміңді қолдан» айдары Жазылуы қате сөйлемді анықта. тығу Шөл дегенде қайнаған су іш.(қате) ЕБҚ тапсырмасы 8-тапсырма. Шөлді жердің жануарлары мен жәндіктерін ым-ишара, қимыл-қозғалыс, дыбыстау арқылы көрсетіңдер.
|
Топпен тапсырманы орындайды. Тапсырмалар бойынша таныстырылым дайындайды. Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Бетпақдаланы ақын қалай сипаттағанын мәтіннен тауып оқиды. Жазылуы қате сөзді табады. Сурет бойынша шөлді жердің жануарлары мен жәндіктерін ым-ишара, қимыл-қозғалыс, дыбыстау арқылы көрсетеді. |
Дескриптор: - Тапсырмалар бойынша таныстырылым дайындайды-1б -Мәтінді түсініп оқиды-1б - Шөлді жерлерде өсетін өсімдіктердің қандай ерекшеліктері барын айтады-1б Дескриптор: - Бетпақдаланы ақын қалай сипаттағанын анықтайды-1б -Мәтіннен сипатталған тұсын тауып оқиды-1б Дескриптор: - Шөл даланы игеру дегенді қалай түсінгенін айтады-1б Дескриптор: - Жазылуы қате сөйлемді анықтайды-1б Дескриптор: - Шөлді жердің жануарлары мен жәндіктерін ым-ишараарқылы көрсетеді1б -қимыл-қозғалыс арқылы көрсетеді-1б - дыбыстау арқылы көрсетеді-1б |
Слайд 2 Оқулық
Слайд 3
Сладй 4 |
|
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Ішкі,сыртқы шеңбер» әдісі арқылы бекіту. «Қорытындыла» айдары Шөлді жер туралы қандай жаңа ақпарат алдың? Шөлді жерлер-Африкадағы Сахара ,Аустралиядағы Виктория, Оңтүстік Америкадағы Атакама шөлі. Азияда орналасқан ең үлкен құмды шөлдер-Қарақұм мен Қызылқұрт. Күнделікті ақпарат құралдарынан – газет-журналдардан, энциклопедиялық анықтамалардан қоғамдағы өмір, ғылым, мәдениет тағы басқалар жайлы әдеби-танымдық мақалаларды, хабарларды, күнделікті жаңалықтарды оқуға болады. Рефлексия «Термометр» әдісі. Цифрлік шкалада өздерінің эмоциялары мен материалдың қызықты болуы бағаланады. Үйге тапсырма. Оқу, мазмұндау 10. Мәтіннен ерте көктемдегі құмның сипатын оқып, суретін сал. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 6
|
|
шағым қалдыра аласыз
















